Gruzja położona na pograniczu Europy i Azji przyciąga turystów z całej Europy, a także świata. Tu każdy znajdzie coś dla siebie. Ośnieżone szczyty Kaukazu ze słynną Uszbą stanowią wyzwanie dla alpinistów i turystów górskich, są również atrakcją dla miłośników jazdy na nartach i snowboardzie, zwłaszcza freeriderów. Z kolei spragnieni leniuchowania i widoku nadmorskich wybrzeży mogą na zachodzie Gruzji wypoczywać nad ciepłym Morzem Czarnym. Miłośnicy wina zakochają się w Kachetii, która słynie z uprawy winorośli.
Wyjątkowa kultura, interesujące zabytki i gruzińska gościnność dodatkowo podnoszą atrakcyjność tego kraju. Jeśli dodamy do tego pyszną kuchnię, świetne wino i w miarę niskie ceny to nic dziwnego, że jest to wyjątkowe i niezapomniane miejsce na wakacje. Zwłaszcza że możemy dotrzeć do Gruzji tanimi liniami lotniczymi. Hotele, pensjonaty, guesthousy czy kwatery prywatne oferują noclegi o różnym standardzie i cenie. Można również spać we własnym namiocie, rozbijając się na dziko. Możemy także zostać zaproszeni do gruzińskiego domu, zarówno na ucztę, jak i nocleg i poznać gruzińską gościnność.
Polecamy!
Lubisz podróżować? Tutaj przeczytasz o ciekawych miejscach, które warto zobaczyć Malownicze Roztocze - 8 miejsc, które warto zobaczyć Dolina Śmierci - najgorętsze miejsce na Ziemi
Gruzja 2
1. Tbilisi, stolica Gruzji
Największe miasto i stolica Gruzji o bogatej historii. Pełne zabytków, ale także barów, klubów i restauracji. Tu nowoczesność miesza się z przeszłością – co widać w architekturze, futurystyczne mosty, oszklone budynki czy stare drewniane domki z ażurowymi balkonami. Najbardziej klimatyczne jest Stare Miasto.
To warto zobaczyć:
- Stare Miasto
- starożytna twierdza Narikala z IV wieku.
- statua Kartlis Dedy - Matki Gruzji, na wzgórze, na którym stoi, dostaniemy się pieszo lub kolejką linową z Parku Europejskiego
- Mamadavitis Monasteri, czyli klasztor Św. Dawida, na stokach góry Mtacminda, skąd roztacza się malowniczy widok na miasto.
- zasilane gorącymi źródłami starożytne termy, zwłaszcza orientalna Orbeliani
- Aleja Szoty Rustawelego - reprezentacyjna ulica miasta, znajdują się przy niej: Parlament, Gruzińskie Muzeum Narodowe z kolekcją obrazów słynnego gruzińskiego prymitywisty Pirosmaniego, Teatr im. Szoty Rustawelego, Opera im. Paliaszwiliego czy filharmonia.
- katedra Sioni z XIII wieku, gdzie przechowywana jest jedna z najważniejszych relikwii gruzińskiego kościoła - krzyż św. Nino, która nawróciła króla Miriana III na chrześcijaństwo.
- Muzeum Etnograficzne - skansen na otwartym powietrzu, gdzie zgromadzono obiekty gruzińskiej architektury, w tym przeniesioną cegła po cegle średniowieczną wieżę obronną z górskiego regionu Swanetii.
- pchli targ
Gruzja 3
2. Upliscyche, Kartlia
Starożytne skalne miasto na wysokim brzegu rzeki Kury, położone ok. 10 kilometrów od Gori, gdzie znajduje muzeum Stalina. Zostało uznane przez archeologów za jedną z najstarszych osad miejskich w Gruzji. Większość jaskiń pozbawiona jest jakichkolwiek dekoracji, chociaż niektóre z większych posiadają kasetonowe sklepienia kolebkowe.
Na górze znajduje się chrześcijańska bazylika zbudowana z kamienia i cegły z przełomu IX i X wieku. Podczas wykopalisk archeologicznych odkryto tu liczne artefakty z różnych okresów (od wczesnej epoki żelaza do późnego średniowiecza), w tym biżuterię ze złota, srebra i brązu oraz fragmenty ceramiki i rzeźb. Większość z nich znajduje się obecnie w Muzeum Narodowym w Tbilisi.
Gruzja 4
3. Droga Wojenna
Pod tą groźną nazwą kryje się malownicza trasa biegnąca w poprzek Wielkiego Kaukazu, która łączy Kaukaz Południowy z Północnym. Rozciąga się na długości 208 km pomiędzy Tbilisi i Władykaukazem (w Północnej Osetii).
Do największych atrakcji leżących wzdłuż Drogi Wojennej należą (z południa na północ):
- twierdza Ananuri
- ośrodek narciarstwa w Gudauri
- Przełęcz Krzyżowa (2379 m n.p.m.) – punkt widokowy
- Cminda Sameba (Świętej Trójcy), niedaleko wioski Gergeti prawosławny klasztor z XIV wieku położony na wzgórzu, na wysokości 2170 m n.p.m., góruje nad nim Kazbek
- Kazbek, jeden z najwyższych szczytów Kaukazu na granicy Gruzji z Rosją na granicy o wysokości 5033,8 m n.p.m.
- Wąwóz Darialski rzeki Terek, ciągnie się na długości ok. 3 km i ma głębokość do 1000 m. Nazywany jest również "Wrotami Iberii" lub "Wrotami Kaukazu".
Gruzja 5
4. Batumi, Adżaria
To miasto kontrastów, które nieustannie się zmienia. Kameralne, stare Batumi to wąskie uliczki, pranie suszące się na sznurach rozciągniętych między oknami, koty kryjące się w cieniu zaułków. To głośny targ, gdzie mieszają się smaki i zapachy Gruzji, meczet, synagoga i kościoły różnych obrządków. Ale również domy z odpadającym tynkiem, obdrapane elewacje, zaniedbane ogródki, socrealistyczne blokowiska.
Ekspansywne, nowe Batumi jest oryginalnym, zakakującym miastem. Przypomina gruzińską wersję Las Vegas lub Dubaj w miniaturce. To przepych i nowoczesna, czasami wręcz futurystyczna architektura. W środku hotele, restauracje, nocne kluby, kasyna.
Co zobaczyć?
Ogród botaniczny, rzeźbę Ali i Nino, promenadę z palmami, grające fontanny.
Gruzja 6
5. Dawid Garedża, Kachetia
To wykuty w skale prawosławny gruziński zespół klasztorny na półpustynnych zboczach góry z VI wieku. Znajduje się niemal na granicy gruzińsko-azerbejdżańskiej. Kompleks składa się z cel, kościoła, kaplicy, refektarzy i pomieszczeń mieszkalnych wykutych w skale.
Warto wąską ścieżką warto wdrapać się nad klasztor i zejść nieco poniżej szczytu z drugiej strony zbocza. Tam znajdują się groty skalne, niektóre z freskami na ścianach, w których przebywali mnisi, kontemplując i patrząc na księżycowy krajobraz Azerbejdżanu.
Wybierając się tutaj, należy mieć buty za kostkę lub długie spodnie oraz kij do stukania ze względu na występujące w tym rejonie żmije, i koniecznie zapas wody do picia.
Gruzja 7
6. Mestia i Uszguli, Swanetia
Z daleka tu widać górujące nad domami, charakterystyczne dla tego górskiego regionu Gruzji, kamienne szare wieże mieszkalno-obronne, które od XI–XII wieku zamieszkują te same rody. Do dziś przetrwało w Swanetii ok. 200 tego typu zabytków. Baszty służyły Swanom do obrony przed wrogami, ale też przed licwri, krwawą zemstą innego rodu, podobną do sycylijskiej vendetty.
Region Górnej Swanetii, ze względu na liczne zabytkowe cerkwie i baszty obronne oraz wyjątkową kulturę został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
W Mestii, stolicy regionu, położonej u stóp słynnej Uszby (4710 m n.p.m.), zwanej Matterhornem Kaukazu, mieści się Muzeum Swaneckie, prezentujące kolekcję unikatowych ikon, manuskryptów, wyrobów ze złota, które ukrywane były na terenie niedostępnej Swanetii podczas najazdów na ziemie gruzińskie.
Uszguli to najwyżej położona i stale zamieszkana wioskę w Europie (kulturowo i mentalnie) czy geograficznie w Azji Mniejszej. Znajduje się u podnóża potężnej Szchary (5068 m n.p.m.), jednego z najwyższych szczytów Kaukazu.
Polecamy!
5 powodów, dla których powinnaś pojechać do Uszguli, zanim zadepczą ją turyści
Gruzja 8
7. Wardzia, Samcche-Dżawachetia
To miasto klasztor wydrążone w miękkim tufie. Z daleka przypomina plastry miodu. Wewnątrz masywu skalnego nad rzeką Kurą znajduje się mnóstwo pomieszczeń i tuneli stanowiących dobrze przemyślany system. Wardzia powstała na przełomie XII i XIII wieku. Początkowo jako twierdza dla wojska, którą następnie królowa Tamar przekształciła w klasztor. Służyła jako schronienie podczas najazdów mongolskich. Mogła pomieścić od 20 do 60 tys. osób. Trzęsienie ziemi zniszczyło około dwóch trzecich miasta, odkrywając jego komnaty oraz niszcząc system nawodnień.
Do dziś zachowało się kilkaset komnat na 13 poziomach oraz fragmenty sieci tuneli, korytarzy, schodów i systemu wodno-kanalizacyjnego, m.in. piękne freski wewnątrz wykutego w skale kościoła Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny.
Kilkaset metrów od wejścia do muzeum znajdują się gorące źródła, w których można zażywać leczniczych kąpieli.