Zasady higieny w salonach kosmetycznych

Podczas różnego rodzaju zabiegów w salonach kosmetycznych, narażone jesteśmy na kontakt z drobnoustrojami, które mogą być przenoszone od innych klientek. Aby nas przed tym uchronić, kosmetyczki i makijażystki powinny przestrzegać konkretnych zasad higieny. Na czym właściwie polega higiena w salonach kosmetycznych?
/ 16.08.2013 13:15

Co oznacza pojęcie higieny w salonie kosmetycznym?

Istnieją specjalne zalecenia, według których salony kosmetyczne powinno traktować się jak specyficzne gabinety zabiegowe. Może brzmi to dziwnie, ale ma głębokie uzasadnienie. Jak w każdym gabinecie zabiegowym, należy przestrzegać określonych zaleceń dotyczących higieny. Tylko przestrzeganie konkretnych zasad może zabezpieczyć klientki i same kosmetyczki przed zakażeniami oraz infekcjami. Sprawa nie jest wcale błaha – w grę wchodzi nawet możliwość zarażenia się wirusem HIV czy HCV, a to tylko niektóre z istniejących zagrożeń. Zapalenie spojówek czy grzybica są może mniej groźne dla zdrowia i życia, ale za to bardzo nieprzyjemne.

Dowiedz się więcej: 3 problemy skóry wokół oczu

Jakie kwestie obejmuje higiena w salonie kosmetycznym?

Zaczynając od ogólnych zaleceń, kosmetyczki powinny:

  • dezynfekować używane narzędzia i innego rodzaju urządzenia,
  • dezynfekować swoje ręce i odkażać również skórę klientek,
  • odpowiednio segregować wyrzucane odpady,
  • prać dezynfekcyjnie ręczniki,
  • myć i dezynfekować powierzchnie, które mają kontakt z ciałem klientki.

Higiena w salonie kosmetycznym – higiena personelu i klientki

Kosmetyczka przed rozpoczęciem pracy z każdą klientką, powinna umyć i zdezynfekować ręce. Szczególnie należy uważać na paznokcie, ponieważ to właśnie pod nimi może zgromadzić się najwięcej bakterii, mogących zagrażać klientce. Po zakończeniu zabiegów z daną osobą, należy ponownie umyć i zdezynfekować dłonie. Poza tym zaleca się pracę w jednorazowych rękawiczkach, dzięki czemu kosmetyczka może chronić siebie przed zakażeniem różnymi chorobami – np. grzybicą. Powinna również zabezpieczyć (np. za pomocą plastra) skaleczenia czy innego rodzaju ranki, zwłaszcza na dłoniach.

Dowiedz się też: Jak dbać o rzęsy i brwi?

Niektóre zabiegi kosmetyczne, mówiąc fachowo, naruszają ciągłość skóry. To właśnie przy ich wykonywaniu najłatwiej może dojść do zakażenia lub infekcji. Do tych zabiegów należą np. manicure, pedicure, tatuowanie, piercing, przekłuwanie uszu. Wtedy należy szczególnie zadbać o higienę klientki – zdezynfekować dokładnie jej skórę. Przy pedicure należy dodatkowo spryskać stopy sprayem przeciwgrzybiczym, a w czasie kąpieli stóp przed zabiegami, dodać do wody środek bakteriobójczy. Zwróć uwagę, czy twoja kosmetyczka pamięta o tych zasadach.

Dezynfekcja skóry tylko za pomocą alkoholowego kosmetyku to za mało – kosmetyczka powinna użyć specjalnego preparatu dezynfekcyjnego.

Przeczytaj koniecznie: Opóźnij starzenie się szyi

Higiena w salonie kosmetycznym – higiena narzędzi i sprzętów

Ważne zalecenia higieniczne obejmują również kwestie odpowiedniego postępowania z narzędziami i sprzętem.

  • Narzędzia fryzjerskie i kosmetyczne, które nie naruszają bezpośrednio ciągłości skóry (np. grzebienie, szczotki), powinny być dezynfekowane poprzez spryskanie preparatem odkażającym.
  • Z kolei ostre narzędzia kosmetyczne i fryzjerskie, które naruszają ciągłość skóry (np. nożyczki, cążki, pęsety), należy dezynfekować poprzez zanurzenie w specjalnym preparacie. Zaleca się wręcz sterylizację takich narzędzi.
  • W razie potrzeby kosmetyczka powinna osobno odkazić ruchome części i zawiasy w narzędziach.
  • Łóżko do opalania w solarium również powinno być zdezynfekowane po każdym kliencie – przetarte ręcznikiem papierowym, nasączonym specjalnym środkiem albo bezpośrednio nim spryskane. Sprzęt tego typu powinien posiadać w instrukcji wskazówki, dotyczące zalecanej metody dezynfekcji. Podobnie należy postępować w przypadku innych powierzchni, które mają kontakt z ciałem klientki.
  • Igły do makijażu permanentnego lub tatuowania muszą być jednorazowe!
  • Pędzle lub gąbeczki do pudru również powinny być odpowiednio zdezynfekowane – np. przez zanurzenie w wodzie z rozcieńczonym środkiem antybakteryjnym. Takie akcesoria należy później wypłukać w ciepłej wodzie i pozostawić na chwilę do wyschnięcia. Nieprzestrzeganie tego rodzaju zaleceń jest niedopuszczalne – na pędzlach czy gąbeczkach gromadzi się przecież pot, łój i bakterie, co jest bardzo niehigieniczne.
  • Przy  aplikowaniu błyszczyka, makijażystka powinna dla każdej klientki mieć przygotowany osobny, jednorazowy aplikator.
  • Przed pomalowaniem szminką, makijażystka musi wytrzeć sztyft szminki w chusteczkę higieniczną, a następnie za pomocą zdezynfekowanego pędzelka nanosić ją na usta klientki.
  • Przed nałożeniem cienia do powiek, różu lub pudru, kosmetyczka powinna go oczyścić za pomocą zdezynfekowanego pędzla.
  • Papierowe pilniki do paznokci powinny być wykorzystywane jednorazowo! Te szklane mogą być sterylizowane lub dezynfekowane.
  • Jeśli klientka cierpi na grzybicę paznokci, po wykonaniu jej manicure’u lub pedicure’u należy wyrzucić użyty lakier do paznokci – nie da się go przecież skutecznie zdezynfekować.
  • Każdej klientce należy dawać czysty, uprany ręcznik.

Sprawdź też: Brzydkie i pękające pięty - co robić?

W profesjonalnych salonach kosmetycznych coraz popularniejszym sprzętem staje się autoklaw. Jest to urządzenie do sterylizacji, za pomocą którego można całkowicie odkazić używane narzędzia. Niestety, sprzęt tego rodzaju jest bardzo drogi. Wiele salonów podpisuje jednak umowy np. z pobliskimi gabinetami stomatologicznymi lub innymi placówkami medycznymi, a potem dostarcza im swoje narzędzia do sterylizacji w autoklawie.

Redakcja poleca

REKLAMA