Serum do twarzy - 5 najważniejszych zasad stosowania

To nietypowy, ale bardzo przydatny kosmetyk. Poznaj wszystkie tajemnice serum!
Marta Wilczkowska / 29.08.2008 10:50
Serum można stosować na noc, na dzień, codziennie lub tylko jako czasową kurację. Działa intensywniej od kremu. Zobacz, czym jest i jak je stosować, by przyniosło najlepszy efekt!

Czym jest serum do twarzy?

 • Choć nie istnieje ścisła definicja tego kosmetyku, generalnie przyjmuje się, że będzie działał silniej niż krem, a przy tym miał zdecydowanie lżejszą konsystencję. Często tak jest, choć na rynku można też spotkać serum o gęstszej, kremowej postaci (raczej jednak nie zastąpi kremu).
 • Zazwyczaj producenci deklarują, że kosmetyk ma większe stężenie substancji aktywnych. Jeśli znajdziesz taką deklarację, to bądź pewna, że jest prawdą. Ustawa zabrania umieszczania na opakowaniu fałszywych informacji. Większe nie musi oznaczać jednak – bardzo duże! Dlatego też skuteczność nawet podobnych typów serum może być bardzo zróżnicowana.
 • Nie każde serum zawiera wyższe stężenie składników aktywnych, czasem jego intensywniejsze działanie spowodowane jest dodaniem większej ilości związków o różnorodnym działaniu, przez co kosmetyk ten staje się multifunkcyjny np. nawilża, odmładza, regeneruje i liftinguje.

Jak stosować serum do twarzy?


Najlepiej według zaleceń producenta, a te bywają bardzo różne:
 1. Nawilżające i ochronne serum do twarzy warto wprowadzić do codziennej pielęgnacji (na dzień i na noc). Pamiętaj, że profilaktyka jest najlepszą kuracją przeciwstarzeniową.
 2. Jeśli twoja skóra jest w nieco gorszej kondycji, np. po lecie, zastosuj kilkutygodniową kurację regenerującą. Czasem producent od razu zamyka serum w ampułkach czy saszetkach – do stosowania przez określony czas (np. przez cztery tygodnie). Jeśli używasz zwyczajnie zapakowanego serum, nie musisz go jednak nakładać codziennie. Wystarczy trzy razy w tygodniu, abyś szybko zobaczyła rezultaty. Kiedy skóra wróci do dobrej kondycji, ty możesz wrócić do wcześniejszej pielęgnacji.
 3. Jeśli zauważyłaś, że skóra zaczęła tracić jędrność i pojawiły się pierwsze zmarszczki, zastosuj intensywne serum przeciwzmarszczkowe. Dzięki niemu kolejne linie i bruzdy mogą pojawić się zdecydowanie później. Wiele takich preparatów daje dodatkowo natychmiastowy efekt wygładzenia już istniejących załamań skóry. Świetnie sprawdzają się również jako ratunek przed wielkim wyjściem, stosowane doraźnie. Błyskawicznie wygładzają!
 4. Po 35. roku życia serum anti-age na stałe powinno zagościć w twojej łazience. Dojrzała skóra potrzebuje intensywnej stymulacji.
 5. Serum zawierające nietrwałe składniki, jak np. witaminę C (szybko ulega utlenieniu), wymaga stosowania dodatkowej ochrony przeciwsłonecznej w ciągu dnia. Bardzo dobrze sprawdza się za to jako kosmetyk na noc.

Rady dla początkujących:

 • Przygotuj się na nieco większy wydatek. Inwestycja w dobre serum naprawdę się opłaca!
 • Jeśli nie wiesz, co będzie dla ciebie najlepsze, poproś o kilka próbek w perfumerii. Czasami trzeba przetestować kilka kosmetyków, aby przekonać się, który działa najlepiej.
 • Nie licz na cuda. Choć serum ma działać intensywniej od kremu, jest „tylko” kosmetykiem, a ten zawsze ma ograniczoną skuteczność.
 • Na początek potraktuj serum jako kurację. Po trzech tygodniach stosowania zobaczysz, czy twoja skóra faktycznie potrzebuje silniejszej pielęgnacji – wtedy możesz włączyć je do codziennej profilaktyki.
 • Nie bój się, że twoja skóra rozleniwi się pod wpływem serum. Jeśli nie potrzebuje tak intensywnego preparatu, najwyżej nie skorzysta z zawartych w nim dobroczynnych substancji.

Poznaj 3 praktyczne rady jak używać serum krok po kroku:

Czytaj także:

Na podstawie artykułu z magazynu Uroda