Skutkiem niedoboru wody w warstwie rogowej skóry mogą być zaburzenia procesu odnowy naskórka, co objawia się szorstkością, pęknięciami, nadmiernym rogowaceniem. Z kolei nieodpowiednia ilość wody w skórze właściwej prowadzi do zmniejszenia się jej jędrności i powstawania zmarszczek. Dlatego tak ważny jest wybór kosmetyków, które będą zapobiegać nadmiernej utracie wody.
Zobacz też: Piękna twarz od A do Z - poradnik
Około 20% wody zawartej w naszym ciele znajduje się w skórze, z czego ok. 13% w jej najbardziej zewnętrznej części, a ok. 80% w jej głębszych warstwach. W ciągu doby organizm człowieka traci około 2,5 litra wody,
z czego 300 - 400ml/na dobę, czyli dwie szklanki, wyparowuje ze skóry. Oczywiście istnieją mechanizmy, które zapobiegają nadmiernej utracie wody. Funkcje barierowe pełnią m.in. warstwa rogowa naskórka, czy występująca na powierzchni skóry warstwa substancji tłuszczowych.
Zobacz też: Wrażliwa skóra – jak ją rozpoznać?
Nawilżasz twarz odpowiednim kremem? /fot. Fotolia
Zobacz też: Wrażliwa skóra – jak ją rozpoznać?
Gdy dochodzi do uszkodzeń lub zaburzeń tych funkcji, skóra staje się sucha. Poza tym takie czynniki, jak: temperatura otoczenia, wentylacja, występowanie różnego rodzaju schorzeń skóry, mogą skutkować nadmierną jej suchością. Jak temu zapobiec? Najważniejsza jest właściwa pielęgnacja. Składniki kosmetyczne o działaniu nawilżającym z jednej strony wiążą wodę, a jednocześnie utrudniają jej parowanie. Ponieważ warstwa
chroniąca skórę przed nadmierną ucieczką wody z naskórka jest nietrwała, istnieje potrzeba systematycznego stosowania odpowiednich kosmetyków nawilżających. Powinny one działać wielotorowo: wpływać na budowę i wzmacnianie płaszcza wodno-lipidowego skóry, tworzyć na skórze odporny na wysychanie film oraz uzupełniać substancje odpowiedzialne za wchłanianie i wiązanie wody w warstwie rogowej naskórka.
Zobacz też: Trądzik wieku dojrzałego - jak się go pozbyć?
Tekst: Bożena Tyszczuk
Specjalista ds. badań in vivo Centrum Naukowo – Badawcze Dr Irena Eris