Jakie kosmetyki do makijażu są najlepsze dla alergiczki?

Jakie kosmetyki do makijażu są najlepsze dla alergiczki?
Po nałożeniu kosmetyków na twarz zaczynają łzawić Ci oczy, czujesz swędzenie, puchną Ci powieki albo pojawiają się na skórze wypryski? Oznacza to, że jesteś alergiczką, ale nie martw się, nie musisz rezygnować z makijażu!
/ 07.10.2010 10:16
Jakie kosmetyki do makijażu są najlepsze dla alergiczki?

Jaki podkład i puder wybrać?

Skóra twarzy jest szczególnie wrażliwa, ponieważ jest bardziej unaczyniona niż inne partie ciała i posiada największe zasoby histaminy – związku chemicznego inicjującego rozwój zapalenia alergicznego, szczególnie na górnej wardze i powiece. 

Zobacz także: Jaki podkład jest najlepszy dla Ciebie?

Reakcji alergicznych można uniknąć stosując specjalne podkłady do cery wrażliwej i skłonnej do alergii. W kosmetykach tego typu wyeliminowano lub zmniejszono do minimum zawartość składników, które uważane są za najczęstszą przyczyną alergii skórnych: substancji zapachowych, barwiących, związków konserwujących i stabilizatorów. Niektóre zawierają substancje lekko łagodzące podrażnienia, np. d-panthenol lub wodę termalną. Pigmenty w pudrach hipoalergicznych mogą być oczyszczone z substancji uczulających (tlenek żelaza nie zawiera niklu) lub zawierać specjalne osłonki, które zmniejszają możliwość podrażnienia.

Przy wyborze kosmetyku warto kierować się zasadą, że im skromniejszy skład, tym lepiej dla naszej skóry.

Alergiczki powinny wybierać raczej sypkie podkłady, stykające się ze skórą powierzchownie. Jeśli wolimy podkłady o płynnej konsystencji, bezpieczniej jest zaopatrzyć się w te stworzone na bazie oleju silikonowego, który rzadko uczula.

Uważać należy na podkłady z filtrami przeciw promieniowaniu UV zawierających tzw. estry PABA, kwas para-aminobenzoesowy i metoksycynamoniany a także mające w składzie lanolinę i jej pochodną eurycynę.

Cera alergiczek na ogół źle znosi częste zmiany kosmetyków, dlatego już raz wypróbowany podkład warto zakupić ponownie. Ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej będzie mniejsze, gdy zastosujemy produkty tej samej marki, a najlepiej tej samej serii, np. podkład i płyn do demakijażu.

Zobacz także: Jakimi kosmetykami wykonać demakijaż twarzy?

Trzeba pamiętać, że płynne podkłady stosunkowo szybko po otwarciu tracą swoje właściwości. Słabsze działanie konserwantów może spowodować, że dostaną się do nich bakterie, grzyby i pleśń, dlatego dobrze jest wymieniać podkład co 3 miesiące. Nie zapominajmy także o zmianie gąbeczki, którymi nakładamy puder. Do aplikacji sypkiego pudru i różu stosujemy miękkie pędzel z włosia syntetycznego. Pędzle z sobola lub wiewiórki mogą wywołać reakcję uczuleniową.

Makijaż oczu

Szczególna uwagę alergiczki powinny zwrócić na skład tuszów do rzęs, cieni do powiek, kredek i eyelinerów. Kosmetyki te zawierają w sobie pigmenty, które ze względu na swój skład są silnymi alergenami dla oczu. Pigment brązowy zawiera w sobie tlenek żelaza zanieczyszczony niklem, pigment zielony - tlenek chromu, a różowy, czerwony i fioletowy – karmin. Właśnie z trzech ostatnich odcieni alergiczki powinny zdecydowanie zrezygnować. Powstają one z kilku barwników, co zwiększa ryzyko pojawienia się reakcji uczuleniowej.

Wybieraj cienie w kolorach naturalnych, najlepiej beżach i brązach. Zrezygnuj z zieleni. Jeśli chodzi o tusze najbezpieczniejszymi kolorami są czerń, brąz i granat. Możesz używać maskar pogrubiających i podkręcających rzęsy pod warunkiem, że się nie kruszą i posiadają pH łez. Unikaj tuszów wodoodpornych ze względu na dużą zawartość środków utrwalających.

Zrezygnuj z makijażu oczu, gdy masz bardzo podrażnione spojówki. Błędem jest myślenie, że skóra lub oczy przyzwyczają się z czasem do nowego kosmetyku. Jeżeli podczas pierwszej aplikacji kosmetyk wywołał u Ciebie reakcję uczuleniową, powinnaś go całkowicie odstawić. Pamiętaj, że o możliwości powstawania odczynów alergicznych decyduje nie tylko siła czynnika drażniącego, ale również częstotliwość stosowania danego produktu.

Redakcja poleca

REKLAMA