Jak stosować antyoksydanty

antyoksydanty, pielęgnacja, twarz, odmładzanie fot. FREE
Najlepiej regularnie! Na młodą skórę będą działać prewencyjnie, utrzymując ją jak najdłużej w dobrej kondycji. Cerze dojrzałej natomiast pomogą w regeneracji – naprawią zniszczenia spowodowanie przez wolne rodniki.
/ 23.06.2010 17:30
antyoksydanty, pielęgnacja, twarz, odmładzanie fot. FREE
Wolne rodniki to związki chemiczne powstające w skórze na skutek działania czynników zewnętrznych (promieniowanie ultrafioletowe, zanieczyszczenia), a także towarzyszące reakcjom utleniania wewnątrz organizmu. Mogą one przyczyniać się do zakłócenia wzrostu tkanek, uszkodzenia struktur lipidowych i białkowych, wywoływać zmiany w metabolizmie i funkcjonowaniu komórek. Cząstki te mogą powodować też uaktywnienie czynników mutagennych (w określonych przypadkach wiąże się to z powstaniem raka skóry). Wolne rodniki mają negatywny wpływ na syntezę kolagenu (spadek ilości fibroblastów), uszkodzenie struktur kolagenu i elastyny (procesy sieciowania), co z kolei może prowadzić do utraty sprężystości skóry. Możesz z nimi walczyć właśnie za pomocą antyoksydantów.

Skuteczna strategia
Antyoksydanty stosuj codziennie przez cały rok.
Kremy, serum, dieta czy suplementy, aby były skuteczne w walce z wolnymi rodnikami, trzeba stosować konsekwentnie.
Krem z antyutleniaczami to konieczność. Jeśli chcesz, by skutecznie chronił skórę w ciągu dnia, aplikuj go codziennie rano.
Wieczorem postaw na intensywną regenerację. Wybierz specjalne serum lub kurację antyoksydacyjną. Zazwyczaj są to koktajle składników antyutleniających, więc dostarczają skórze ich uderzeniową dawkę. Szybko rozprawią się z wolnymi rodnikami, a także wzmocnią ochronę skóry na następny dzień.
Zadbaj o całoroczną ochronę przed słońcem, szczególnie latem. Do codziennego stosowania wybieraj kosmetyki, które zawierają filtry. Do wyboru – oprócz kremów do twarzy – masz także pudry czy podkłady zapewniające ochronę przed promieniami UV. Jeśli zaś krem, który stosujesz na co dzień, nie ma filtrów, możesz użyć typowego kosmetyku przeciwsłonecznego (latem ta opcja jest konieczna).
Zatroszcz się o ciało i włosy. One też narażone są na szkodliwe działanie zanieczyszczeń i promieniowania UV. Do codziennej pielęgnacji włącz balsamy do ciała, szampony i odżywki zawierające antyutleniacze.
Zadbaj o odpowiednią dietę – powinna być bogata w warzywa i owoce. Są one źródłem skutecznych i dobrze przyswajanych substancji antyrodnikowych, m.in. flawonoidów i polifenoli. Składniki te wykorzystywane są także w kosmetykach, ale jeśli będą działały od wewnątrz
i od zewnątrz, walka z wolnymi rodnikami będzie na pewno skuteczniejsza.
Możesz stosować suplementację – choć przy prawidłowej diecie nie jest ona konieczna. W aptece znajdziesz tabletki z wyciągami roślinnymi, karotenoidami czy innymi substancjami antyoksydacyjnymi.

O kosmetyk antyoksydacyjny zapytaj na uroda.pl

Jak wybrać kosmetyk?
Zwróć uwagę na etykietę
– aby kosmetyk działał naprawdę skutecznie, wchodzące w jego skład substancje antyoksydacyjne powinny być umieszczone na początku listy składników.
Im większe ilości antyoksydantów, tym lepiej. Silnie i skutecznie działający preparat musi zawierać duże stężenie przeciwutleniaczy, np. 5-, 10- lub 15-proc. stężenia witaminy E czy C efektywnie neutralizują wolne rodniki.
Postaw na zestaw składników antyrodnikowych. Pojedynczy składnik (nawet w większym stężeniu) nie zadziała tak dobrze, jak koktajl uzupełniających się substancji. Warto wybrać taki kosmetyk, który za jednym zamachem zneutralizuje kilka rodzajów rodników, np. tlenowych, azotowych i hydroksylowych. Różne składniki działają bowiem w rozmaitych środowiskach np. witamina C w środowisku wodnym, zaś witamina E – w lipidowym. Zgrane zespoły to np. witaminy C i E albo witaminy E, C i kwas ferulowy.
To czy dany kosmetyk przeciwrodnikowy jest skuteczny, niestety, można poznać po jego cenie. W tym wypadku sprawdza się zasada – im droższy preparat, tym skuteczniejszy. Warunkiem działania antyoksydantów jest ich wysoka stabilność, a to wymaga od producentów zastosowania bardzo zaawansowanych i tym samym kosztownych technologii.
Zanim kupisz krem, sprawdź jego datę produkcji. Antyoksydanty zawarte w kosmetykach, tak jak wszystko inne, ulegają atakom rodników. Jeśli preparat długo stoi na półce, prawdopodobnie będzie mniej skuteczny.
Wybieraj kosmetyki w ciemnych opakowaniach, najlepiej ze szkła. Antyoksydanty to substancje wrażliwe na światło, dlatego im mniej go dociera do kosmetyku, tym lepiej.

Dlaczego warto stosować antyoksydanty:
To podstawa w profilaktyce fotostarzenia.
Chronią przed atakami wolnych rodników, czyli związków mających w cząsteczkach podwójne wiązania: jak białka, DNA lub nienasycone kwasy tłuszczowe wchodzące w skład błon komórkowych.
Wiele z antyutleniaczy poza walką z wolnymi rodnikami ma także inne właściwości pielęgnujące:
- witamina C wspomaga regenerację witaminy E i rozjaśnia,
- witamina A korzystnie wpływa na procesy odnowy, wzrostu i regeneracji w skórze,
- kwas ferulowy niweluje zmiany pigmentacyjne, rozjaśniając przebarwienia,
- idebenon działa łagodząco i przeciwzapalnie,
- peptydy silnie stymulują skórę do procesów regeneracji, przyspieszając naprawę uszkodzeń skóry.

Redakcja poleca

REKLAMA