Gąbka do makijażu to jeden z tych gadżetów, który znajdziemy u każdej makijażystki. Różnią się od siebie wielkością, kształtem (jajeczko, trójkąt, kanciasty diament), miękkością, strukturą i kolorem (ale to akurat jest bez znaczenia). Nadają się do aplikacji korektorów, podkładów, rozświetlaczy i pudru. Tylko czy faktycznie są lepsze od naszych palców?
Czy warto sięgnąć po gąbkę do makijażu?
Tak. Chociażby po to, żeby wiedzieć, czy się z nią polubisz. Może się okazać, że będzie to strzał w 10 i już nigdy z niej nie zrezygnujesz. Ale nie zdziwi nas, jeśli stwierdzisz, że do nakładania podkładu najlepsze są... palce.
Musisz wiedzieć, że gąbka daje nieco inne wykończenie makijażu - bardziej świetliste i świeże. Ma jednak jedną wadę - pochłania o wiele więcej produktu, niż gdybyś malowała się dłońmi.
Gąbeczki lubią się właściwie ze wszystkimi produktami do makijażu. Jeśli zmoczysz ją wodą możesz nakładać nią podkłady, korektory, rozświetlacze i róże o kremowych konsystencjach, a jeśli pozostawisz suchą, sprawdzi się jako aplikator prasowanych pudrów.
Jak wybrać tę idealną? Dobra gąbeczka powinna mieć widoczne pory, być sprężysta i łatwa do wyginania. Naszym zdaniem najwygodniejsze mają kształt trójkąta z ostrymi końcami, dzięki którym łatwo aplikuje się podkład przy nosie i pod oczami.
Rodzaje gąbek do makijażu
Najbardziej znaną, już niemal kultową, jest Beauty Blender. Faktycznie, to jedna z najlepszych na rynku, ale niestety jest bardzo droga. Trzeba za nią zapłacić około 70 złotych w zależności od rodzaju.
Podstawowe gąbki do makijażu dostępne są w popularnych drogeriach. Jedną z naszych ulubionych jest gąbka marki For Your Beauty - kupisz ją w zestawie (6 sztuk) za grosze.
Gąbki do makijażu mają również w ofercie marki, które zajmują się wyłącznie akcesoriami do makijażu np. Blend it czy Donegal. Zerknij do naszej galerii, w której znajdziesz (naszym zdaniem) 7 najlepszych gąbek do makijażu.
fot. Adobe Stock
Jak nakładać podkład gąbką do makijażu?
Technika nakładania kosmetyków do makijażu gąbeczką nie jest trudna, ale wymaga nieco wprawy.
- Namocz gąbkę w wodzie - po namoczeniu zwiększy swoją objętość, dzięki czemu jeszcze wygodniej się nią pracuje.
- Odciśnij jej nadmiar najlepiej w papierowy ręcznik.
- Nałóż odrobinę podkładu bezpośrednio na gąbkę albo na wierzch dłoni (i zamocz w nim gąbeczkę).
- Aplikuj podkład ruchem stemplującym (nigdy wcierającym!), wklepując produkt w skórę.
- Po każdym użyciu umyj gąbkę mydłem albo szamponem i odłóż do wyschnięcia.
Uwaga: szersza część gąbeczki służy do nakładania podkładu na większą powierzchnię twarzy, wąską końcówką nakładamy podkład przy skrzydełkach nosa lub korektor w okolice oczu.
Nasz trik: to, w jakiej wodzie namoczysz gąbkę ma ogromne znaczenie - w ciepłe dni używaj chłodnej wody, a w zimne dni ciepłej - chłodna woda sprawi, że skóra będzie wyglądała bardzo świeżo, a ciepła ułatwi nakładanie podkładów o cięższej, „zimowej" konsystencji.
Więcej o gadżetach do makijażu:
Szczotka do podkładu - jak się sprawdza?
A co powiesz na przeźroczystą gąbkę do makijażu?
Gąbka do makijażu For Your Beauty, cena 8,99 zł
To jeden z najchętniej kupowanych zestawów gąbeczek. W opakowaniu znajdziesz aż 6 stożkowych części - dzięki czemu możesz je często wymieniać.
Gąbka do makijażu 3D, Hebe Professional, cena ok. 10 zł
Gąbeczki o różnych kształtach można spotkać już w każdej drogerii.
Gąbka do makijażu Blend it, cena 18 zł
Blend it to marka w ofercie, której znajdziesz wyłącznie akcesoria do makijażu - rodzajów gąbeczek aż kilkadziesiąt!
Gąbka do makijażu, Donegal, cena 16 zł
To jedna z najbardziej miękkich gąbek na rynku. Idealna do lekkich podkładów.
Gąbka do makijażu, Wibo, cena 12 zł
Świetna gąbeczka, niezbyt duża, idealna do nakładania zarówno podkładu jak i korektora.
Gąbka do makijażu, Beauty Blender, cen 69 zł
Kultowa gąbka Beauty Blender to ukochany gadżet makijażystów na całym świecie.
Diamentowa gąbka Brush Crush, Real Techniques, cena ok. 48 zł
W gąbkach marki Real Techniques najbardziej liczy się kształt! Tu wyjątkowa gąbka w kształcie diamentu, która dotrze w najtrudniej dostępne miejsca.