Tie-dye - zrób to sama!

Pamiętacie modne w latach 70-tych wielokolorowe, nieregularne, hippisowskie desenie typu tie-dye, które później miały swój wielki come-back w latach 90-tych? Przypomnijcie je sobie. Moda na samodzielne farbowanie ubrań właśnie wraca do łask! Sprawdziłyśmy, czy pasuje każdej z nas. Do jakich innych kolorów pasują te desenie?

Wraz z trendem na wszechobecne "ombre" (na włosach, paznokciach, ustach etc.), czyli efektem stopniowego przechodzenia odcieni kolorów z ciemniejszych w jaśniejsze, przyszła moda na gradienty oraz tzw. tie-dye (z ang. wiązać-barwić). Termin ten pewnie wielu z was będzie wydawał się znajomy. I słusznie, tie-dye to nic innego jak wielki powrót dobrze znanego, lecz nieco zapomnianego trendu na unikatowe, gradientowe desenie na ubraniach, uzyskiwane dzięki zamierzonemu, nieregularnemu barwieniu odzieży. Być może w szafach znajdziecie jeszcze podobne koszulki z lat 90-tych lub szorty z efektem niejednorodnie spranego dżinsów.

Gradientowe usta

Tie-dye - zrób to sama!
Fot. PR Photos

Jeśli ten deseń wpadł wam w oko, z powodzeniem możecie poszukać go w asortymencie wielu popularnych sklepów odzieżowych, choć nie jest wiodącym trendem w tym sezonie, nie sposób pominąć go w kompletowaniu tegorocznej garderoby. W sklepach znajdziecie koszulki damskie gładkie, spodnie, szorty, a nawet sukienki z fabrycznie uzyskanym efektem tie-dye, lecz jeśli macie ochotę na zupełnie unikatowy wzór, zachęcamy do małego DIY. Zobaczcie, jak podobny efekt można uzyskać w domowym zaciszu.

"Ombre hair" czyli pofarbowane końcówki

Tie-dye - zrób to sama!
Fot. Asos
 

Jak samodzielnie pofarbować dżinsy metodą tie-dye?

 

Aby samodzielnie wykonać dżinsy z efektem tie-dye, wystarczy zaopatrzyć się w kilka akcesoriów domowych oraz parę dżinsów. Zobacz, co będzie potrzebne.

Sprany dżins znów modny!

Będziesz potrzebować:

 • pary dżinsów, szortów lub innego dżinsowego elementu garderoby, któremu chcesz nadać deseń typu tie-dye;
 • wybielacza;
 • gumek lub taśmy to związania dżinsów;
 • miski;
 • rękawic ochronnych.

Jak to zrobić?

Zanim przystąpisz do odbarwiania dżinsów, musisz zdecydować, jakiego efektu końcowego oczekujesz. W zależności, czy zależy ci na większych czy mniejszych efektach odbarwiania dżinsu, przygotuj odpowiednią ilość gumek, za pomocą których uzyskasz unikatowy deseń. Za pomocą gumek należy zawiązać na spodniach małe węzełki (materiał odbarwi się wszędzie poza miejscami związania). Tak przygotowane dżinsy lub szorty należy zanurzyć w wybielaczu na kilka godzin, regularnie kontrolując efekt wybielania (może być różny na różnych rodzajach materiałów). Gdy uznamy, że uzyskany deseń nam odpowiada, wyjmujemy dżinsy z wybielacza i płuczemy w płynie do płukania lub pierzemy, aby pozbyć się zapachu wybielacza. Gotowe!

Tie-dye - zrób to sama!
Fot. Depositphotos
 

Jak uzyskać deseń tie-dye na dżinsach?


Jak uzyskać deseń tie-dye na dżinsach?
 

Tie-dye na koszulce

Jeśli wolisz bardziej tradycyjne tie-dye w postaci kolorowej, hippisowskiej koszulki (idealna na lato!), przypominamy starą, sprawdzoną metodę farbowania ubrań w wymyślne, barwne desenie.

Będziesz potrzebować:

 • białej, bawełnianej koszulki;
 • barwników w wybranych kolorach (do kupienia w pasmanterii);
 • gumek;
 • sody oczyszczonej;
 • gorącej wody;
 • miski (należy liczyć się z tym, że może ona ulec nieodwracalnemu pofarbowaniu);
 • woreczka foliowego, najlepiej takiego z zamknięciem u góry;
 • rękawic ochronnych.

Jak to zrobić?

Rozpoczynamy od wlania gorącej wody do miski, dosypania odrobiny sody oczyszczonej oraz zanurzenia koszulki na kilka minut. Następnie wyciskamy koszulkę i rozkładamy ją na płaskiej powierzchni np. stole lub podłodze. Znajdujemy środek koszulki i zaczynamy ją zwijać do środka, dzięki czemu uzyskamy później wzór nieregularnego okręgu z promieniami. Skręconą koszulkę należy obwiązać gumkami. Kolejna czynność to barwienie, które wykonujemy maczając wybrane fragmenty koszulki w kolejnych kolorach barwników (należy je uprzednio przygotować zgodnie z instrukcją na opakowaniu). Gdy uzyskamy już pożądany efekt, chowamy koszulkę do torebki foliowej na dobę, aby utrwalić efekt. Po upłynięciu 24 godzin, wyjmujemy koszulkę z folii i płuczemy ją pod wodą. Następnie zdejmujemy gumki i suszymy koszulkę. Gotowe!

Tie-dye - zrób to sama!
Fot. Depositphotos

Farbowanie koszulki

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/6 lat temu
jutro spróbuję wykonać właśnie taką koszulkę tie dye :) mam nadzieję że mi się uda! :)
/6 lat temu
Spirala to nie nieregularny okrąg z promieniami! Poza tym jak za przeproszeniem barwić, cytuję "maczając wybrane fragmenty koszulki w kolejnych kolorach barwników". Jak to wykonać? No jak? Kolejna mądrala co nawet z bliska nie widziała tego, o czym pisze.
/7 lat temu
Moda wraca- dziś widziałam w sprzedaży sukienkę z takimi wzorami:). Czas zabrać się za eksperymenty:).