Vivienne Westwood urodziła się jako Vivienne Isabel Swire w 1941 roku w miejscowości Tintwistle, w hrabstwie Derbyshire. Pochodziła z tzw. klasy robotniczej, co w latach 40. było negatywnym wyznacznikiem społecznego statusu. Jej ojciec pracował jako sprzedawca w sklepie warzywnym, matka zajmowała się domem i dziećmi. Gdy Vivienne miała 17 lat, przeprowadziła się z rodzicami do Londynu, gdzie rozpoczęła studia w Harrow School of Art. Uczyła się tam projektowania mody i złotnictwa, ale opuściła szkołę już po pierwszym semestrze. Po latach mówiła: "Nie wiedziałam, jak dziewczyna, pochodząca z klasy robotniczej, jak ja, mogłaby prowadzić życie w świecie sztuki".
Robotnicze początki
Po porzuceniu szkoły artystycznej pracowała w fabryce i jednocześnie uczęszczała na kurs dla nauczycieli wychowania początkowego – po jego ukończeniu dostała etat w szkole podstawowej. W tym okresie projektowała własną biżuterię, którą sprzedawała później na słynnym londyńskim bazarze, Portobello Road.
W 1961 roku Vivienne poznała Dereka Westwooda, robotnika pracującego w fabryce Hoovera w miejscowości Harrow. Pobrali się rok później (na tę okazję przyszła projektantka samodzielnie uszyła suknię ślubną), a w 1963 roku na świat przyszedł ich syn, Benjamin Westwood (obecnie pracujący w biznesie pornograficznym jako fotograf).
Malcolm McLarren i Sex Pistols
Przełomowym momentem w życiu Vivienne Westwood było poznanie Malcolma McLarrena – zostawiła dla niego swojego dotychczasowego męża i przeniosła się do małego mieszkania swojego partnera w miejscowości Clapham. Do 1971 roku pracowała w szkole aż wraz z Malcolmem zdecydowali się otworzyć butik na King’s Road, nazwany przez nich „Let it Rock” (później zwany również „Sex”, Too Fast To Live Too Young To Die” oraz „Seditionaries") . Westwood po raz pierwszy mogła tworzyć, już na szeroką skalę. Projektowała nietypowe, niezwykle awangardowe ubrania, a inspiracje czerpała z niszowych źródeł, często zakrawających o społeczny margines: fascynowali ją transwestyci, fetyszyści, prostytutki, bezdomni. W tym czasie McLaren został managerem początkującego punkowego zespołu - Sex Pistols. Członkowie bandu od razu zwrócili uwagę na nietuzinkowe projekty Vivienne, a połączenie niezwykłej charyzmy Steve’a Jones’a, Johnny'ego Rotten'a oraz wizjonerstwa i odwagi twórczej projektantki zapoczątkowały dramatyczny przewrót, nie tylko w modzie i muzyce, ale także świadomości społecznej. Wspólnie stworzyli punk - nową, młodzieżową kontrkulturę buntu i negacji.
Czytaj także: Punk w wersji glamour czyli co?
Westwood była zafascynowana świeżą estetyką "śmiecia", którą dynamicznie współtworzyła. Cały czas prowadziła sklep, który zmienił nazwę na World's End - sprzedawała w nim ubrania swojej własnej marki o tej samej nazwie. Początkowe, punkowe projekty Westwood stanowiły eklektyczny konglomerat mody BDSM, bondage i wielu innych – projektantka proponowała noszenie porozrywanych, rozprutych t-shirtów, podartych dżinsów, rozszarpanych rajstop i niekiedy jedynie fragmentów ubrań. Było to absolutnym ewenementem na skalę światową, do tej pory nikt nie proponował swoim klientom rozszarpanych strzępków zamiast pełnych strojów! Projektantka wprowadziła również nowy typ biżuterii – były to naszyjniki i bransolety z łańcuchów rowerowych, oraz obroże z ćwiekami, noszone przez groźne rasy psów. Oprócz dżinsu, sztucznych materiałów i szarej bawełny do nowych, designerskich potrzeb projektantka zaadoptowała również tradycyjną, szkocką kratę oraz niektóre z historycznych elementów mody XVII i XVIII wieku - na przykład wąskie, męskie spodnie i dopasowane gorsety.
Polecamy: Styl gwiazd: Kora Jackowska
Co dziwne, reinterpretowanie tradycji szokowało bardziej, niż podarte spodnie, które niezwykle szybko zdominowały ulice robotniczych przedmieść Londynu. Vivienne Westwood wraz z McLarenem zrewolucjonizowali modę – projektantka wykonywała wszystkie stroje sceniczne dla zespołu Sex Pistols, który bardzo szybko stał się symbolem buntu i nowego pokolenia młodych ludzi, dla których „przyszłość nie istniała”, a jakiekolwiek wartości były zupełnie nieważne. Anarchia, bunt przeciw obowiązującym tendencjom i całkowita negacja systemu to hasła, z którymi do dziś kojarzona jest twórczość Westwood. Od lat 70. jej ubrania przeszły wiele metamorfoz, jednak niepokorny duch projektantki jest w nich stale obecny.
Pierwsze pokazy i piraci
Pierwszy pokaz Vivienne Westwood odbył się w 1981 roku, a jego tematem przewodnim byli… piraci. Tematyka kolejnych pokazów z lat 80. oscylowała wokół stylistyki amerykańskich westernów. W latach 1988-1992 jej projekty z punkowych zmieniły się w pastiszowe – modelki na pokazach parodiowały eleganckie panie z tzw. „upper class”, nosiły niezwykle wysokie obcasy (Naomi Campbell spektakularnie przewróciła się na niebotycznych platformach podczas jednego z pokazów!), sukienki mocno dopasowane w talii i rozszerzane na biodrach. Okres pomiędzy 1993 a 1999 rokiem projektantka nazwała Anglomania (i pod tą nazwą prezentowana jest do dziś jedna z wersji jej kolekcji), od 2000 roku aż po dziś dzień Westwood tworzy pod szyldem Exploration.
Brytyjskie imperium Westwood
Westwood prowadzi obecnie kilka butików w Anglii, jej ubrania są również dostępne w sklepach internetowych (www.viviennewestwood.co.uk/shop/ oraz www.hervia.com). Jej nazwisko na stałe weszło do modowego kanonu wielkich projektantów i do dziś kojarzone jest z ekscentrycznymi strojami tylko dla odważnych. Współpracowała z popularnymi markami odzieżowymi, takimi jak Nine West, Melissa czy Lee, dla której zaprojektowała kolekcję rewelacyjnych dżinsów i dodatków. Jej ubrania wystawiane są przez największe angielskie i australijskie muzea (pierwsza retrospektywna wystawa jej strojów miała miejsce w Victoria and Albert Museum, w latach 2004-2005), a suknia ślubna jej projektu stała się jednym z motywów przewodnich filmowej wersji „Seksu w wielkim mieście”. Obecnie projektantka mieszka z nowym partnerem, Andreasem Kronthalerem w wiktoriańskiej willi, nie ogląda telewizji, nie czyta gazet, za to angażuje się społecznie na rzecz ochrony przyrody.
Najnowszą kolekcję Vivienne Westwood dostępną w sklepie internetowym Hervia.com możecie obejrzeć w naszej galerii.