Początki punku
Punk - określenie śmiecia, gówniarza, czegoś bezwartościowego, zaczęło funkcjonować w latach 60-tych jak nazwa młodych, „garażowych zespołów”. Rozkwit subkultury punkowej przypada na początki lat 70-tych. Wtedy to zaczęto coraz głośniej negować panująca ideologię i buntować się przeciw panującym zasadom. Ostre brzmienia i nietuzinkowe teksty krytykowały sytuację polityczną i manifestowały swoją odmienność.
Znaki rozpoznawcze
Punk to przede wszystkim buntowniczy wyraz siebie czyli ćwieki, skóra, glany i irokez na głowie. Ostra biżuteria, t–shirty z prowokacyjnymi tekstami i dziurawe jeansy królowały wśród młodzieży amerykańskiej. Choć punk kojarzy się głównie z latami 70-tymi, to często jego elementy przewijają się w kolekcjach w obecnej dekadzie. Skórzana ramoneska i legginsy są modowym „must have” od kilku sezonów, a t-shirty ze śmiałymi nadrukami sa zawsze w modzie.
Zobacz także: Converse na wiosnę i lato - tenisówki z superbohaterami
Punkowi projektanci
Punk na wybiegach pojawił się dzięki Vivienne Westwood i Malcolmowi McLarenowi. Założyli słynny, brytyjski butki „Sex” , który w całości reprezentował i oddawał cześć punkowi. Do tej pory w kolekcjach Vivienne Westwood przeważają skórzane spodnie i kurtki, często wzbogacone o ćwieki. Punkiem inspirują się tez Balmain, Jean Paul Gautier i John Galliano. Punkowe stylizacje wzbogacone są często o mocny, wieczorowy wręcz makijaż, tatuaże oraz błyszczącą i ciężką biżuterię
Glam punk dzisiaj
W tym sezonie łączymy punk ze stylem glamour. Skórzane kurtki świetnie będą wyglądały ze zwiewnymi, szyfonowymi sukienkami bądź z romantycznymi wzorami. Jak glany to razem z rozkloszowanymi spódnicami, jak skórzane leginnsy to w zestawieniu ze szpilkami i tunikami. T-shirty z buntowniczymi nadrukami pasują do koronkowych spódnic i klasycznych, eleganckich marynarek. Dla tych pań, które boją się eksperymentować i przesadzić, wystarczy drobny akcent w postaci błyszczącej biżuterii lub torebki z ćwiekami.
Zobacz także: Punkowe koszulki w miejskim wydaniu
Na co dzień nie przesadzajmy ze stylem punk, o ile nie jesteśmy buntowniczymi nastolatkami słuchającymi ostrego rocka. Często wystarczy dodatek do stylizacji, by podkreślić jej buntowniczy i punkowy charakter.