Pończoszki czy rajstopki?

Wydawałoby się, że pończochy wymyślono z przeznaczeniem dla kobiet. Jednak już za czasów epoki renesansu czy baroku to właśnie pończochy podkreślały piękno kobiecych nóg, ale przede wszystkim ku pewnemu zdziwieniu, męskich.

Wydawałoby się, że pończochy wymyślono z przeznaczeniem dla kobiet. Jednak już za czasów epoki renesansu czy baroku to właśnie pończochy podkreślały piękno kobiecych nóg, ale przede wszystkim ku pewnemu zdziwieniu, męskich.

To właśnie w męskich garderobach częściej znaleźć można było pończochy. Różniły się one od tych dzisiejszych choćby przeznaczeniem czy materiałem. Początkowo pończochy robione były z bawełny i jedwabiu, które z czasem zostały zastąpione nylonem. Nowy materiał spowodował również zmiany w ich zastosowaniu.

Jednak cofnijmy się teraz. Wspomniałam o tym, że to tylko mężczyźni początkowo używali pończoch. Dlaczego tak się działo? Otóż w tamtych czasach kobiety zajmowały się głównie rodziną, gotowaniem czy chociażby szydełkowaniem i to właśnie to zajęcie najczęściej zabijało w ich życiu nudę. I tak właśnie wynaleziono pierwsze pończochy z wełny, które dzisiaj nazwalibyśmy kalesonami. Owe pończochy służyły głównie do ocieplenia męskich ciał zimą, o czym świadczył chociażby materiał. Szybko pończochy stały się popularnym elementem garderoby zarówno w miastach jak i na wsiach. Pojawiły się także szkoły, w których kobiety uczyły się robienia pończoch na szydełkach. Sytuacja zaczęła się zmieniać i coraz częściej kobiety zaczęły sięgać po pończochy, których użycie najbardziej rozpowszechniło się w XIX wieku, głównie poprzez kabarety i kankana. Można też śmiało powiedzieć, że był to okres, kiedy pończochy przybrały charakter erotyczny. Pomagały w przyciąganiu męskich spojrzeń.

A jak jest dzisiaj? Dla większości mężczyzn „pończochy to takie rajstopy tylko krótsze”. Właściwie jest w tym dużo racji. Otóż pończochy to elastyczna część garderoby zakrywająca nogi. Często zakończona koronką w górnej części ud. I to odróżnia je od rajstop, że nie zakrywają całości. Dzięki temu nogi nie są tak zabudowane, więc są też bardziej dostępne. Poprawiają przy tym wygląd kobiecych nóg. I tu warto zwrócić uwagę na fakt, iż kiedyś pończochy nosili tylko mężczyźni, dziś w większości tylko podziwiają je u kobiet. Nie wyobrażają sobie założenia czegoś tak obciskającego ich przyrodzenie. Natomiast dla kobiet pończochy są wygodniejsze od rajstop, bardziej praktyczne i według wielu mężczyzn lepiej się je zdejmuje.

Stąd też drogie panie, jeśli chcecie zrobić dobre wrażenie na swoich partnerach wystarczy wymienić babcine rajstopy na pończochy koniecznie z koronkami...

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/3 lata temu
Dziś mężczyźni sięgają już po rajstopy częściej.Są cieplejsze i mniej "obciachowe" od kalesonów. Słyszałem ,że sprzedaż kalesonów spada dlatego wymyślono rajstopy męskie ,które sprzedają się bardzo dobrze.Ja noszę je pod spodniami gdy jest zimno.Słyszałem ,ze na zachodzie wychodzą w nich na ulicę.
/8 lat temu
"Wydawałoby się, że pończochy wymyślono z przeznaczeniem dla kobiet. Jednak już za czasów epoki renesansu czy baroku to właśnie pończochy podkreślały piękno kobiecych nóg,(...)" błąd logiczny... wydawałoby się (...) dla kobiet. (...) to właśnie (...) kobiecych nóg. :/
/8 lat temu
moglbym się ożenic z tymi nogami na zdjęciu
POKAŻ KOMENTARZE (2)