Lata 80-te znowu na topie!

Moda lat 80-tych była szalenie charakterystyczna i ostra w odbiorze. Jej najbardziej rozpoznawalne cechy to: intensywny kolor, ostry makijaż (koniecznie z czerwonymi ustami!), tapirowane fryzury.
Moda lat 80-tych była szalenie charakterystyczna i ostra w odbiorze. Jej najbardziej rozpoznawalne cechy to: intensywny kolor, ostry makijaż (koniecznie z czerwonymi ustami!), tapirowane fryzury.

W kobiecym stroju dominowały nadmiernie szerokie ramiona (niech żyją poduszki!), wąska podkreślona talia, wyrazista biżuteria. Na nogi panie zakładały najczęściej cienkie i wysokie szpilki. Faceci nosili za to spodnie zwężające się ku dołowi – popularnie zwane „marchewami” i kurtkę w stylu dżinsowej "katany". Białe skarpety to także nieodzowny element ówczesnego męskiego looku.

Dziś właściwie nie docenia się tego okresu w modzie i uważa go powszechnie za zbyt mało kobiecy, nieco wulgarny i „plebejsko-dyskotekowy”, ale... kiedyś wszyscy tak wyglądaliśmy. I o ile patrząc na niektóre poniższe fotki (lub zerkając do własnych albumów rodzinnych zahaczających o peerelowskie lata oraz lata 90-te) można poniekąd zgodzić się z tym stwierdzeniem...

Lata 80-te znowu na topie!

… o tyle mimo wszystko udaje nam się znaleźć sporo inspiracji oglądając katalogi mody lat 80-tych. Na punkcie tego okresu "oszaleli" wręcz także współcześni projektanci w kolekcjach wiosna/lato 2009, np. Pucci, Anna Sui, Antonio Marras, Alberta Ferretti, Michael Kors i wielu innych. Bowiem obok panującego wówczas trendu kobiet-chłopczyc (czy nawet kobietonów!) z wielkimi ramionami i w za dużych kostiumach oraz z przesadnie podkreślonym okiem był to przecież także czas odważnych, seksownych dziewczyn noszących kolorowe getry, zabawne okulary oraz szalone fryzury.

Trend na lata 80-te jest lansowany nie tylko na światowych wybiegach, ale i w kolekcjach popularnych sieciówek czy przez popularne programy telewizyjne typu "Jak Oni Śpiewają" (niedawno wyemitowano odcinek poświęcony muzyce lat 80-tych). Ciekawe czy polska ulica szybko i bez oporów się do niego świadomie przekona? My radzimy: dozwolone jest wszystko, co się podoba i przypominamy, że projektanci często korzystają z trendów lansowanych właśnie przez ulicę.

Nie byłoby lat 80-tych bez:

  • Dżinsów Calvina Kleina – 1980 rok – pierwszy raz dżinsy dostają firmową metkę i tym samym awansują ze spodni roboczych do markowych i modowych ikon epoki. Super wąski fason zwany papierosem pozostawał aktualny do połowy lat 80-tych.
  • MTV - 1981 rok! - teledysków Cyndi Lauper i Grace Jones czy stylu młodej Madonny (łańcuchy i plastik).
  • Serialu „Dynastia” – stylu Crystal (ramiona i kolczyki!) i Alexis (woalki, bransolety, naszyjniki, turbany!) oraz kreowanego w „tasiemcu” wizerunku „Power-Woman”.
  • Kolekcji Sweatshirt Normy Kamali – 1980 rok – a w niej szeroko skrojonych żakietów, sukienek i garniturów osadzonych w stylu mody sportowej, bardzo wygodnej, przeznaczonej dla aktywnych kobiet. Poszczególne elementy kolekcji mogły być ze sobą kombinowane, co rozwiązywało dylemat: modnie czy wygodnie?
  • Serialu „Policjanci z Miami” – 1983 rok – synonimu męskiej mody lat 80-tych, na który składały się ciemne garnitury z krawatami oraz szerokie białe spodnie i luźna marynarka bez podszewki wraz z wąskim T-shirtem w pastelowych kolorach.
  • Kolekcji Missoni na wiosnę i lato 1984 – czyli ciepłego puloweru w miejscu męskiej marynarki.
  • Spodnium Donny Karan – 1985 rok – czyli luźnych spodni w komplecie z długą marynarką z „kanciastymi” ramionami oraz całości uszytej z lejącego materiału.
Lata 80-te znowu na topie!

odwołania do stylu lat 80-tych w modzie vintage, fot. VintageShop.pl

Styl lat 80-tych można odtworzyć także dzięki modzie vintage, którą znajdziecie np. w internetowym butiku VintageShop.pl.Źródło: materiały butiku VintageShop.pl
Zdjęcia: butik VintageShop.pl i archiwalne numery Vogue’a (skan VintageShop.pl)
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/8 lat temu
dajcie link do męskich butów z lat 80
/10 lat temu
Na szczęście współczesne stroje w stylu lat 80-tych nie są żywcem wzięte z lat 80-tych. Ale za Madonnę można się przebrać biorąc ciuchy z różnych "epok". Jest na tyle niepowtarzalna, że wszędzie można poznać jej styl :)
/10 lat temu
Żyjemy w takich czasach, kiedy chyba wszystkie style obecne w modzie są na topie. Ostatnio robiłam się na Madonnę z lat 80-tych, na imprezę Madonna's Night. I prócz tapirowania fruzyry- nie musiałam nawet szukać dodatków. :)
POKAŻ KOMENTARZE (4)