POLECAMY

Joanna Klimas - projektantka kobiecej duszy

"Zrobiłam to, aby Klimas mogła pozostać Klimas" - tak enigmatycznie projektantka wyjaśniła swoją dziesięcioletnią przerwę. Dystans do krzykliwego świata mody i inspiracje ludowe to znak rozpoznawczy Joanny Klimas.

Joanna Klimas urodziła się w Olsztynie. Studiowała na Uniwersytecie Warszawskim, uzyskując dyplom magisterski z psychologii klinicznej człowieka dorosłego. Następnie związana była ze środowiskiem Laboratorium Psychoedukacji m.in. z Wojciech Eichelbergerem i Jackiem Santorskim. Po dekadzie pracy, postanowiła wziąć półroczny urlop. Do zawodu jednak nie wróciła. W 1994 zajęła się upadającą firmą konfekcyjną. To właśnie w szwalni po raz pierwszy zaczęła samodzielnie upinać tkaniny na manekinach, bawiąc się formą, fakturą i kolorem.

Zobacz też: Edward Norton i Daria Werbowy razem?

W latach 90-tych, gdy na polskie wybiegi wkraczała krzykliwa moda z Zachodu, jej pierwsze projekty stały się niemal rewolucją. Prostą, dwuwarstwową sukienkę z żorżety i obcisły jednorzędowy żakiet wiele z nas pamięta do dziś. Joanna Klimas zaczęła projektować w sposób, który wtedy określany był na świecie jednym słowem - minimalizm. Proste formy, doskonały krój i szlachetne tkaniny stały się znakiem firmowym projektantki. Gdy w 1994 roku ukazuje się pierwszy numer polskiego "Elle", ubrania marki Joanna Klimas trafiają właśnie na jego łamy.

Zobacz też: Viva Comet 2012 czyli faceci w spódnicach

Joanna Klimas

Joanna Klimas - projektantka kobiecych dusz

Potem pismo jeszcze dwukrotnie wyróżniło ją nagrodą dla Najlepszego Projektanta (’98 i ’99). W 1996 roku przy ul. Chmielnej w Warszawie otwarty został butik marki Joanna Klimas - jako pierwszy designerski sklep w stolicy. Rok później odbyły się pionierskie pokazy, które wprowadziły  do polskiej mody światowe standardy. Scenerią było foyer Teatru Wielkiego oraz Sala Kongresowa, a modelki - co teraz wydaje się oczywiste, szły jedna za drugą (wcześniej prezentowały ubiory wykonując konkretne układy choreograficzne). W 1997 roku w starej Fabryce Koronek, Joanna Klimas otworzyła atelier, przy nikomu wówczas nieznanej ul. Burakowskiej. Dziś to jedno z ważniejszych i oryginalniejszych miejsc na mapie Warszawy.

Zobacz też: Życie intymne Coco Chanel - recenzja

Ogromnym wkładem projektantki w rozwój polskiego rynku mody były również pierwsze sesje modowe. Obecnie nazywa się je kampaniami reklamowymi. Projektantka zapoczątkowała także zwyczaj publikowania sesji i katalogów o charakterze wizerunkowym. Jednak w 2001 roku Joanna Klimas wycofuje się ze świata mody. Odpoczywa, projektując kostiumy do przedstawień operowych (m.in. w 2002 roku do "Oniegina" w inscenizacji Mariusza Trelińskiego). W 2003 roku zostaje wydana książka Anny Sieradzkiej "Tysiac lat ubiorów w Polsce", którą ilustrują projekty Joanny Klimas.

2008 rok to powrót Joanny do  projektowania kreacji dla szerokiego grona odbiorców. Po raz kolejny otwiera pracownię, w równie oryginalnym miejscu co przed laty -  tym razem na warszawskim Muranowie, u zbiegu ulic Nowolipki i Zamenhofa. Oprócz wzorcowni i sklepu z ubraniami, projektantka zakłada kawiarnię, udostępniając jej gościom latami zbierane książki i czasopisma poświęcone modzie oraz sztuce. Jednocześnie aktywnie działa na rzecz starego Muranowa wraz ze Stowarzyszeniem Stacja Muranów.

W jednym z wywiadów Joanna Klimas powiedziała: „Jestem przekonana, że to, jak się ubieramy, jak wyglądają nasze domy, jak podajemy do stołu, to coś więcej niż tylko estetyka. To przestrzeń, w której budujemy nasze ja czy - jak wolę myśleć - nasze dusze, gdzie spotykamy innych, wyrażając tym nasz do nich stosunek”.

Zdjęcia: materiały prasowe Joanna Klimas

Zdjęcie modelu z kolekcji ludowej pochodzi z butiku projektantki www.sklepjoannaklimas.com

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)