Jak zaplanować jesienne zakupy?

Jak zaplanować jesienne zakupy?

Choć wciąż lato, to w sklepach pojawiają się już jesienno-zimowe kolekcje. Jeśli w nowy sezon chcesz wkroczyć w dobrym stylu, jednocześnie nie nadwyrężając domowego budżetu, przeczytaj rady Dawny Walter.
/ 30.07.2010 16:06
Jak zaplanować jesienne zakupy?

Dawna Walter, brytyjska specjalistka od porządków, pomaga Anglikom ogarnąć bałagan w ich mieszkaniach i domach, doradza, jak rozsądnie kupować nowe rzeczy i jak zorganizować sobie czas i przestrzeń. Jej rady mogą wydawać się trochę zbyt rygorystyczne i nie zawsze zgodne z polskimi realiami, ale naszym zdaniem warto się z nimi zapoznać i pamiętać o nich podczas zakupów.

  • Zrób listę – podziel ubrania, które nosisz, w zależności od okazji, na przykład: ubrania do pracy, na uroczystości i specjalne okazje, na co dzień, odzież sportowa. Podobnie pogrupuj akcesoria i buty.
  • Zastanów się, jaka aktywność zajmuje Ci najwięcej czasu. Jeśli w pracy nie masz rygorystycznego dress code’u, to być może nie potrzebujesz zbyt wielu eleganckich ubrań. Jeśli niezbyt często ćwiczysz, niepotrzebne są Ci kolejne buty sportowe.
  • Oceń garderobę – wybierz ubrania, które nosisz najczęściej i zastanów się, dlaczego. Czy to kwestia wygody? Jakości ubrań? Zastanów się, jakie kolory, jakie fasony i marki najczęściej nosisz.

Zobacz także: Jak zorganizować szafę

  • Sprawdź, co trzeba wymienić. Które ubrania są już na tyle zniszczone, że nie nadają się już do noszenia? Pozbądź się ich z szafy.
  • Zobacz, czy można odświeżyć Twoja garderobę najnowszymi trendami. Przejrzyj ostatnie numery pism modowych (sprawdź serwisy internetowe). Nie musisz wymieniać całej szafy, wystarczy dodać kilka tzw. key pieces, czyli najważniejszych trendów sezonu.

Nie zawsze musisz kupować nowe ubrania, czasem wystarczy nowy pasek lub szal w modnym kolorze - to łatwy i tani sposób na dostosowanie się do nowych trendów.

  • Zaplanuj kalendarz – jeśli wiesz, że w ciągu najbliższych miesięcy czeka Cię wesele kuzyna lub uroczysta kolacja z okazji okrągłej rocznicy ślubu rodziców, pomyśl, czy masz już kreację tę okoliczność. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na kupno nowej sukienki, i czy naprawdę chcesz czekać do ostatniej chwili, by udać się na zakupy. Być może warto zacząć szukać „na spokojnie” i mieć czas na znalezienie odpowiedniej kreacji, podjęcie decyzji, co kupić i odłożenie pieniędzy.

Zobacz także: Jak ułożyć ubrania w szafie

Wyciągnij wnioski z błędów – każdy ma w swojej szafie coś, czego nie nosi, rzeczy, w których źle wygląda i źle się czuje. Zrób listę (na papierze lub w głowie) Twoich najczęstszych błędów, będziesz wiedzieć, czego unikać podczas następnych zakupów.

  • Zaplanuj wydatki. Uszereguj potrzeby, ustaw swoje priorytety, zdecyduj, co musisz, a co tylko chcesz kupić. Zastanów się, które marki są w zasięgu Twojego portfela.