Sprawdź, jaki masz typ skóry

Nowotwory krwionośne naczyń krwionośnych dzielimy na łagodne i złośliwe. Najczęściej mamy do czynienia z łagodnymi i niegroźnymi naczyniakami na skórze.
Mieszana, normalna, sucha, czy tłusta? Czy wiesz, jaki typ reprezentuje Twoja skóra? Przeczytaj czym różnią się poszczególne z nich i jak sprawdzić, który występuje u Ciebie.
/ 19.10.2010 16:31
Nowotwory krwionośne naczyń krwionośnych dzielimy na łagodne i złośliwe. Najczęściej mamy do czynienia z łagodnymi i niegroźnymi naczyniakami na skórze.

Skóra normalna

Twoja buzia ma ładny, równomierny koloryt. Raczej dobrze tolerujesz większość kosmetyków. Reakcje nadwrażliwości pojawiają się niezmiernie rzadko lub wcale. Skórę na twarzy charakteryzuje przyjemna gładkość w dotyku. Nie odczuwasz suchości, skóra jest dobrze nawilżona, rzadko masz z nią jakiekolwiek problemy. Wszyscy zachwycają się jej blaskiem, jest jednym z powodów Twojej kobiecej dumy.

Polecamy: Wszystko, czego jeszcze nie wiesz o nawilżaniu skóry

Skóra tłusta i mieszana

Jeśli masz skórę tłustą, bardzo często obserwujesz „świecenie się” twarzy, co związane jest z nadmiernym wydzielaniem sebum przez gruczoły łojowe. Procesowi temu towarzyszy zazwyczaj występowanie zaskórników. W przypadku skóry mieszanej, powyższe problemy dotyczą przede wszystkim partii takich jak: czoło, nos i podbródek (określanych często mianem strefy T).

Skóra sucha

Przysparza wielu problemów. Sporo osób wykazuje reakcję nadwrażliwości na wiele preparatów kosmetycznych. Osobom takim ciężko jest dobrać np. odpowiedni krem nawilżający, który nie powodowałby uczucia pieczenia. Skóra często jest szorstka, może się łuszczyć, zazwyczaj jest cienka, łatwo traci wodę.

Jak sprawdzić typ skóry?

Aby jednoznacznie określić typ cery (co pomoże dobrać odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne), najlepiej jest się wybrać do specjalisty – dermatologa. Jeśli nie mamy takiej możliwości – można wykonać prosty test z bibułką. Jeśli po przyłożeniu bibułki do skóry twarzy nie zaobserwujemy wchłaniania łoju – mamy do czynienia ze skórą suchą. Jeśli po przyłożeniu bibułki we wszystkich obszarach twarzy obserwujemy absorbcję sebum – prawdopodobnie nasza skóra reprezentuje typ tłusty. Jeśli bibułka wchłonie nieznaczne ilości łoju – naszą cerę możemy określić jako typ normalny. Jeśli granice we wchłanianiu sebum są wyraźne, na korzyść strefy T – mamy do czynienia ze skórą mieszaną.

Najlepiej jednak jest skorzystać z konsultacji z dermatologiem lub kosmetyczką.

Przeczytaj również: Fototyp skóry - poznaj swoją reakcję na opalanie!

Redakcja poleca

REKLAMA