Wszystko, czego jeszcze nie wiesz o nawilżaniu skóry

Co się dzieje ze skórą, własami i paznokciami, gdy chorujemy na niedoczynność lub nadczynność tarczycy?
Zajęta ujędrnianiem, matowaniem i regenerowaniem, często zapominasz o podstawowym zabiegu pielęgnacyjnym, jakim jest nawilżanie. Tymczasem odwodniona skóra, potraktowana nawet najlepszym kremem, nigdy nie będzie wyglądać dobrze. Jak zatem do tego nie dopuścić?
/ 11.10.2010 12:49
Co się dzieje ze skórą, własami i paznokciami, gdy chorujemy na niedoczynność lub nadczynność tarczycy?

Kiedy skóra chce pić

W jaki sposób poznać, że Twoja skóra jest odwodniona? Wykonaj prosty test. Uchwyć fałdkę skóry na dłoni lub przedramieniu palcem wskazującym i kciukiem. Po krótkiej chwili puść ją i obserwuj, jak się zachowuje. Jeśli powrót do stanu wyjściowego zajął jej powyżej 1-2 sekund, a na uchwyconym fragmencie jeszcze przez kilkanaście sekund utrzymują się delikatne zmarszczki to znaczy, że Twoja skóra jest odwodniona.

Kremy i spółka

Nawilżanie powinno być podstawą pielęgnacji każdego rodzaju cery. Dobrze nawodniona skóra wygładza się, bo zgromadzona woda zwiększa jej napięcie i „wypycha” zmarszczki od środka. Poprawia się także jej koloryt, a drobne niedoskonałości stają się mniej widoczne.

Polecamy: Przyczyny braku miesiączki

Pamiętaj:

  • Podstawą pielęgnacji jest intensywnie nawilżający krem. Stosuj go dwa razy dziennie, rano i wieczorem, na oczyszczoną skórę. Możesz go używać razem z innymi, bardziej „wyspecjalizowanymi” kosmetykami, na przykład matującymi czy rozświetlającymi.
  • Raz w tygodniu nałóż na skórę maseczkę nawilżającą. Może to być po prostu gruba warstwa kremu nawilżającego, którego używasz na co dzień. Maseczkę pozostaw na twarzy aż do całkowitego wchłonięcia.
  • Jeśli Twoja skóra jest bardzo sucha i napięta sięgnij po serum nawilżające. Ma ono zazwyczaj konsystencję płynu lub lekkiego żelu i zawiera bardziej skoncentrowane składniki, które dbają o właściwy poziom nawilżenia skóry. Serum stosuj rano i wieczorem, pod krem.
  • Najstarszym i bardzo skutecznym składnikiem stosowanym w kosmetykach nawilżających jest zwykła gliceryna. Nowością jest kwas hialuronowy, którego cząsteczki, niczym gąbka, przyciągają i wiążą ogromne ilości wody.

Nawilżanie od wewnątrz

Aby poprawić stan nawilżenia skóry nie wystarczą same kremy i maseczki. Są one w stanie przeniknąć jedynie do powierzchownych warstw naskórka, tymczasem najlepsze efekty przynosi nawilżenie głębokich warstw skóry. Dlatego konieczne jest picie dużej ilości płynów, minimum 2l dziennie, najlepiej wody mineralnej. Możesz też sięgnąć po nawilżające preparaty doustne, dostępne w aptekach. Zawierają one między innymi witaminę E, oraz oleje roślinne i skutecznie podnoszą poziom nawodnienia skóry.

Polecamy: Alkohol i sport?

Po urodę do źródła

Coraz większą popularnością cieszą się źródlane wody w sprayu. Zazwyczaj są to wody termalne, czyli zawierające aktywne składniki biochemiczne o działaniu leczniczym. Warto po nie sięgnąć, jako uzupełnienie nawilżającej pielęgnacji, ponieważ koją podrażnienia, łagodzą stany zapalne i działają przeciwalergicznie. Wody termalnej możesz używać zamiast toniku do twarzy.

Odwodnienie i przesuszenie skóry dotyczy większości kobiet. Na szczęście regularnie używając nawilżających kosmetyków, pijąc duże ilości płynów i stosując doustne suplementy możesz uporać się z tym problemem.

Redakcja poleca

REKLAMA