POLECAMY

Nadpotliwość - przyczyny i zapobieganie

Pocisz się nadmiernie - może to już nadpotliwość? Wydzielanie potu jest jednym ze sposobów termoregulacji. Nadmiernym wydzielaniem potu jest obciążone blisko 1 - 2% społeczeństwa. Osoby uskarżające się na nadpotliwość wydzielają pot w znacznie większej ilości, niż jest to potrzebne do kontrolowania temperatury ciała.

Trudno jest określić fizjologiczną normę ilości wydzielanego potu, dlatego rozpoznanie choroby często opieramy na subiektywnych odczuciach pacjenta. Pot u ludzi jest produkowany w gruczołach potowych, z których dwie trzecie ilości całkowitej  zlokalizowanych jest w skórze dłoni i stóp oraz pach. Z tego powodu najczęściej problem nadmiernej potliwości dotyczy stóp, dłoni oraz w około 30-40% przypadków pach. 

Zobacz też: 10 przykazań dla zdrowej i pięknej skóry

Rzadziej nadpotliwość obejmuje również twarz. Produkcję potu przez gruczoły potowe kontroluje autonomiczny układ nerwowy, niezależny od naszej woli. Dlatego  nadpotliwość jest od nas niezależna, chociaż oczywiście wydzielanie potu nasilają: emocje, wzrost temperatury ciała podczas infekcji (gorączka przy przeziębieniu), choroby nerek, nadczynność tarczycy, gruźlica, cukrzyca, klimakterium.

Nadpotliwość

Zobacz też: Rogowacenie okołomieszkowe skóry - jak zwalczyć?

Więcej pocą się ludzie z nadwagą i otyłością, a  także osoby nadużywające napojów zawierających kofeinę i palące tytoń. Wzmożona potliwość zazwyczaj pojawia się u pacjentów w drugiej lub w trzeciej dekadzie życia. Mokre ręce, stopy i pachy stanowią dla nich duży dyskomfort psychiczny. Mogą być przyczyną powstania chorób skóry takich jak grzybica, wyprysk potnicowy, nadkażenia bakteryjne. Leczenie zachowawcze i profilaktyka nadpotliwości nie są łatwe. Najczęściej stosujemy antyprespiranty, leki uspokajające i iniekcje toksyny botulinowej.

Zobacz też: Skóra naczynkowa - jak sobie radzić z pajączkami?

W przypadku bardziej nasilonego wydzielania potu leczeniem z wyboru jest także leczenie operacyjne.

Zobacz też: Pielęgnacja skóry po 20-tce, 30-tce i 40- tce

DermClinic

Autor: dr Iwona Marycz-Langner, dermatolog estetyczny

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/5 lat temu
Nadpotliwość to schorzenie, z którym można sobie poradzić. Oprócz oczywiście podstawowych zasadach higieny osobistej i odpowiednich kosmetykach, warto skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej. http://www.elite.waw.pl/nadpotliwo%C5%9B%C4%87-SlimLipo/