Olejek lawendowy - właściwości, zastosowanie i działanie

Olejek lawendowy fot. Adobe Stock
Olejek lawendowy, poza swoimi wyciszającymi i kojącymi właściwościami, wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Polecany jest m.in. do pielęgnacji skóry trądzikowej i mieszanej.
Małgorzata Machnicka / 27.04.2021 12:24
Olejek lawendowy fot. Adobe Stock

Olejek lawendowy pozyskiwany jest w procesie destylacji kwiatów lawendy wąsko i szerokolistnej, która pierwotnie rosła w regionie Morza Śródziemnego, a teraz jej uprawy spotkać można w Europie, Ameryce Północnej czy w Australii.

W składzie olejku lawendowego znajdują się m.in. octan linalolu, linalol, ocymeny, garbniki, kumaryny, flawonoidy i fitosterole.

Spis treści:

  1. Właściwości olejku lawendowego
  2. Zastosowanie olejku lawendowego
  3. Jak zrobić olejek lawendowy?
  4. Cena olejku lawendowego

Właściwości olejku lawendowego

Olejek lawendowy jest jednym z niewielu olejków eterycznych, który można stosować bezpośrednio na skórę. Wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, dlatego polecany jest przede wszystkim do pielęgnacji cery trądzikowej, tłustej i mieszanej. 

Poza tym, olejek lawendowy działa oczyszczająco na skórę głowy. Stymuluje cebulki do wzrostu oraz hamuje wypadanie włosów. Co ciekawe, zmniejsza też wypłukiwanie się barwnika z włosów farbowanych.

  • Działa antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie,
  • łagodzi podrażnienia skóry i stany zapalne,
  • przyśpiesza regenerację tkanek,
  • reguluje wydzielanie sebum i nadmierne pocenie,
  • działa odprężająco i kojąco,
  • oczyszcza skórę głowy,
  • pobudza włosy do wzrostu.

Zastosowanie olejku lawendowego 

Olejek lawendowy może być stosowany w pielęgnacji skóry twarzy, ciała i włosów. Uwaga! Nie powinny stosować go kobiety w ciąży ani karmiące. Przed pierwszym użyciem warto wykonać próbę uczuleniową, bo olejek może podrażniać i wywoływać zaczerwienienia.

Olejek lawendowy na twarz

Możesz dodać kilka kropel olejku lawendowego do kremu na do twarzy - na dzień lub na noc. 

Sprawdzi się również do mycia twarzy np. metodą OCM, czyli olejowym oczyszczaniu skóry. Możesz go także nakładać punktowo na niedoskonałości - wypryski, krostki i pryszcze.

Olejek lawendowy na ciało

Wymieszaj kilka kropel olejku lawendowego do innego oleju np. jojoba albo arganowego i dodaj do kąpieli. Skóra będzie nawilżona, a ty zrelaksowana. Możesz stosować go również do masażu ciała.

Olejek lawendowy na włosy

Olejek lawendowy, dzięki swoim właściwościom oczyszczającym, sprawdzi się jako dodatek do szamponu do włosów - oczyści skórę głowy nie powodując podrażnień. Jeśli chcesz wykorzystać jego właściwości regenerujące i odżywiające, dodaj go do swojej odżywki lub maski do włosów.

Jeśli farbujesz włosy, szczególnie na ciemne lub rude odcienie, raz na 2 tygodnie stosuj płukankę z olejku lawendowego - zachowasz błyszczący kolor na dłużej.

olejek lawendowy jak zrobić
fot. Olejek lawendowy/Adobe Stock

Jak zrobić olejek lawendowy?

Olejek lawendowy możesz przygotować samodzielnie w domu. Kilka gałązek ususzonej lawendy przełóż do słoika. W rondelku podgrzej olej bazowy (oliwę z oliwek, olej jojoba, olej migdałowy lub słonecznikowy) i wlej do słoika z lawendą.

Słoik odstaw w ciemne, suche miejsce na około 30 dni. Odcedź kwiaty przez sitko wyłożone gazą i przelej olej do ciemnej butelki.

Olejek lawendowy - cena

Olejek lawendowy kosztuje około 20 złotych za 10 ml opakowanie. Kupisz go w aptekach, drogeriach i sklepach internetowych.

Czytaj także:
Olej z dzikiej róży - jak go stosować?
Olejek marchewkowy - właściwości i zastosowanie
Olejek rycynowy - jak go stosować?
Olejek różany - zalety jego stosowania
Olej makadamia na twarz, włosy i ciało - zalety
Olej jojoba - właściwości i zastosowanie

Redakcja poleca

REKLAMA