Czy szybki trik na usunięcie akryli z TikToka działa? Jak usunąć paznokcie akrylowe w domu?

usuwanie paznokci akrylowych fot. Adobe Stock, korvit
Paznokcie akrylowe to bardzo trwała metoda przedłużania paznokci. Manicure akrylowy utrzymuje się przez wiele tygodni i jest niezwykle odporny na uszkodzenia. Jak jednak go zdjąć, jeśli nie masz czasu iść do stylistki? TikTokerka przetestowała pewien trik. Czy jest on bezpieczny? Jak usunąć akryl z paznokci?
/ 10.03.2023 15:01
usuwanie paznokci akrylowych fot. Adobe Stock, korvit

Paznokcie akrylowe to łatwy i szybki sposób na wymarzony manicure. Dają nieograniczone możliwości stylizacji — możemy eksperymentować z długością płytki, kolorami i wzorami. Niezależnie od tego, czy marzy ci się elegancki french na krótkiej płytce, zestaw długich paznokci w soczystych kolorach z ozdobnymi detalami, czy chcesz mieć na nich zabawny print — akryle spełnią każdą zachciankę. Wielką zaletą paznokci akrylowych jest ich trwałość — bez problemu wytrzymują nawet do 8 tygodni. Są dużo bardziej wytrzymałe, niż żel i hybryda.

Niestety, akryle mają zły PR, jeśli chodzi o działanie na naturalną płytkę - pojawiają się głosy, że niszczą naturalną płytkę i ją osłabiają. Jednak w rzeczywistości winny jest nie sam akryl, ale zła metoda usuwania go z płytki. Prawidłowo wykonany manicure akrylowy nie niszczy paznokci. Jak więc go usunąć w bezpieczny sposób?

Spis treści:

  1. Usuwanie paznokci akrylowych: trik z TikToka
  2. Czy ten trik z TikToka jest bezpieczny?
  3. Jak zdjąć paznokcie akrylowe w domu?

Usuwanie paznokci akrylowych: trik z TikToka

Jedna z użytkowniczek TikToka udostępniła 15-sekundowy film, na którym pokazuje, że paznokcie akrylowe można szybko usunąć. To jeden z tych filmów, który może całkowicie odmienić życie i uratować paznokcie. Na czym dokładnie polega cały trik?

@bysugarclaws Soooo i may be changing nails everyday now🤪 #lifehacks #nailhacks #fypppppp ♬ original sound - Haley Lane

Tiktokerka @bysugarclaws zanurza swoje opuszki w ciepłej wodzie zmieszanej z mydłem do rąk oraz kilkoma kroplami oleju arganowego. Po kilkunastu minutach paznokcie same z łatwością się odklejają. Powinny odbić się od płytki po ok. 10-15 minutach, jeśli nie — należy przytrzymać je trochę dłużej. Po wszystkim, dla wzmocnienia warto wmasować w płytkę olejek. 

Czy ten trik z TikToka jest bezpieczny?

Pamiętaj, że to, co widzisz w sieci, nie zawsze odzwierciedla rzeczywistość. Film opublikowany na TikToku mógł być zmodyfikowany, a paznokcie wcale nie musiały być akrylowe. Zdejmowanie jakiejkolwiek masy polimeryzującej (żelu, akrylożelu czy akrylu) w sposób przedstawiony na filmie jest szkodliwy dla naturalnej płytki.

Bez względu na to, w czym zanurzysz dłonie, akrylowe paznokcie się nie odmoczą (chyba że będzie to aceton). Dodatek oleju arganowego czy mydła nie nawilży płytki i nie sprawi, że masa łatwo odskoczy od paznokcia. Nawet jeśli uda ci się zerwać stylizację, płytka pozostanie poszarpana i - mówiąc najprościej - uszkodzona. Jako osoba zajmująca się na co dzień stylizacją paznokci nie polecam takiego rozwiązania.

usuwanie paznokci akrylowych trik z tiktoka

fot. Jak usunąć akryl z paznokci/Adobe Stock, natkinzu

Jak zdjąć paznokcie akrylowe w domu?

Aby bezpiecznie usunąć paznokcie akrylowe w domu, możesz wybrać jedną z trzech metod. Niektóre rodzaje akrylu odmoczą się w acetonie, więc możesz delikatnie spiłować wierzchnią warstwę stylizacji, a następnie zawinąć paznokcie w waciki nasączone acetonem i pozostawić na ok. 20 minut.

Jeśli akryl, który masz na paznokciach, nie odmaka się w acetonie, sięgnij po pilnik albo frezarkę. Pilnikiem o gradacji 100 spiłuj większą część masy, a kiedy będziesz widzieć już prześwity naturalnego paznokcia, usuń resztę gradacją 180 lub polerką o gradacji 220 lub 240.

Możesz użyć także frezarki i nośnika z opaską ścierną, ale tylko wtedy, kiedy masz już z tym sprzętem doświadczenie. Nie usuwaj masy całkowicie. Zostaw cieniutką warstwę, która ochroni naturalną płytkę przed uszkodzeniami i poczekaj, aż odrośnie lub wykonaj nową stylizację.

jak zdjąć paznokcie akrylowe w domu

fot. Usuwanie paznokci akrylowych w domu/Adobe Stock, Valua Vitaly

Na podstawie artykułu Magdaleny Tokarczyk, opublikowanego pierwotnie 28.07.2022.

Czytaj także:
Manicure kauczukowy to trwała i bezpieczna alternatywa dla hybrydy. Jak go wykonać?
Jak utwardzić paznokcie, żeby się nie łamały? Domowe sposoby, utwardzenie płytki akrylem, najlepsze odżywki