POLECAMY

Onycholiza – od urazu do choroby paznokcia

Onycholiza to termin oznaczający oddzielenie się płytki paznokciowej od powierzchni palca. Paznokieć zabarwia się często na biało, żółto lub zielono, ma nieregularny kształt, a na jego powierzchni pojawiają się wgniecenia. Co wpływa na występowanie onycholizy i jak je leczyć?
Onycholiza – od urazu do choroby paznokcia fot. Fotolia

Co to jest onycholiza?

Onycholizą nazywamy oddzielenie się płytki paznokciowej od łożyska w części dystalnej lub bocznej. Zmiany zwykle rozpoczynają się na końcu jednego lub kilku paznokci i powiększają aż do  1/3 paznokcia.

Odwarstwieniu towarzyszy utrata normalnego, różowego zabarwienia paznokcia wynikającego z prześwitywania naczyń włosowatych.  Separacji odbywa się stopniowo i zazwyczaj jest bezbolesna.

Ból może pojawić się w przypadku dalszego rozciągania pod wpływem powtarzającego się urazu lub dodatkowej czynnej infekcji.

Dlaczego dochodzi do onycholizy?

Najczęstszą przyczyną onycholizy jest uraz. Nawet niewielkie, ale częste urazy, mogą powodować oddzielanie się płytki paznokciowej od łożyska. Warunkiem jest powtarzalność tych urazów.

Onycholiza może powstać na przykład w wyniku zbyt częstego używania narzędzi do manicure, które wpychane pod płytkę paznokciową celem usunięcia brudu powodują powtarzalny, niewielki uraz.

Inną przyczyną powstawania onycholizy są substancje chemiczne. Problem ten dotyczy zwłaszcza gospodyń domowych (detergenty) oraz pracowników budowlanych (cement).

Poza tym takie czynniki jak zbyt duża wilgotność, zakażenia grzybicze oraz stosowanie niektórych leków (np. antybiotyków z grupy tetracyklin) mogą wywołać proces oddzielania się paznokci.

Onycholiza może być pierwszym objawem niektórych chorób skóry, takich jak łuszczyca czy liszaj płaski, a także chorób ogólnoustrojowych, jak na przykład nadczynność tarczycy, toczeń rumieniowaty, niedobór żelaza czy cukrzyca.

Zobacz też: Paznokcie - poradnik

Jakie są objawy onycholizy?

Paznokieć, który został oddzielony od łożyska, zazwyczaj ma nieregularne granice pomiędzy częścią różową a białą (zewnętrzną jego krawędzią).  Większa część paznokcia jest matowa, biała albo przebarwiona na żółto lub zielono.  Pod paznokciem może zebrać się pogrubiona skóra, a płytka może przybrać zdeformowany kształt: w formie wgniecenia na powierzchni, wygiętych krawędzi lub pogrubienia płytki.

Jak sobie radzić?

Leczenie onycholizy polega przede wszystkim na znalezieniu przyczyny zaistniałego stanu. Należy wykonać morfologię krwi oraz sprawdzić poziom hormonów tarczycy. Jeśli przyczyną jest uraz lub środki chemiczne, należy w miarę możliwości nie narażać paznokci na te czynniki aż do czasu wyleczenia zmian.

W przypadku infekcji bakteryjnych lub grzybiczych konieczna jest odpowiednia terapia.

Istotne jest również prawidłowe opracowanie kosmetyczne. Paznokcie należy maksymalnie skrócić, ponieważ oddzielająca się płytka jest narażona na zakażania i zabrudzenia. Paznokci dotkniętych problemem onycholizy nie powinno się czyścić ostrymi narzędziami, unikać kontaktu z wilgocią, brudem oraz długiego moczenia rąk bez ochrony. W niektórych przypadkach konieczne może być chirurgiczne usunięcie płytki paznokciowej.

Zobacz też: Jaka dieta jest najlepsza na piękne paznokcie?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/5 lat temu
Ja nabawiłam się tej przypadłości u dużych palców u nóg, na własne życzenie. Ponieważ lekko wrastały mi paznokcie, nieustannie dłubałam przy nich. Na skutek infekcji, po bokach podeszły ropą. I zaczęło się... Ból nie do opisania pod czas ucisku. Paznokcie wyglądały, jak gdyby spuchły. W tej chwili zostało ok. 1 cm, aby odrosły. A odrastają już drugi rok. Staram się krótko obcinać, i nie majstrować przy nich. Mam nauczkę na całe życie.