Ziołowe sposoby na stopy

Najczęstsze problemy z paznokciami - jak im zapobiec?

Łamliwe, kruche, ze skłonnością do przebarwień, wrastające – paznokcie. Jak sobie z nimi radzić? Proponujemy „mini- przewodnik” po najczęstszych problemach, z jakimi borykają się kobiety i podpowiadamy, jak je rozwiązać.
/ 19.10.2010 17:06
Ziołowe sposoby na stopy

Paznokcie kruche i łamliwe

Jeśli wyznajemy zasadę, iż paznokcie kolorowe, to nieodłączny element naszego codziennego look’u i regularnie pokrywamy płytkę paznokciową barwnymi lakierami to równie często korzystamy ze zmywaczy. Te z kolei są z dodatkiem acetonu (nadal można takie kupić). Musimy się więc liczyć z tym, iż nasze paznokcie mogą stać się kruche i łamliwe.

Dodatek acetonu oddziałuje na płytkę paznokciową, powodując jej wysuszanie. Należy pamiętać, aby korzystać również z rękawiczek w czasie np. zmywania naczyń (długotrwały kontakt z wodą i detergentami powoduje rozmiękczanie keratyny – białka budującego płytkę paznokciową).

Aby paznokcie były mocne i nie łamały się, potrzebna jest im: siarka, wapń, magnez, żelazo, witaminy z grupy B i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe.

Polecamy: Jak wyleczyć grzybicę paznokci?

Plamki na paznokciach

Zauważyłaś białe, drobne punkciki na paznokciu? Zastanawiasz się, czym mogą być one spowodowane? Najprawdopodobniej są one wynikiem niedoborów składników mineralnych.

Białe plamki często pojawiają się przy niedostatecznej podaży produktów będących źródłem wapnia i cynku. Jeśli ilość plamek stale się zwiększa, warto skonsultować ten problem z lekarzem, który ma doświadczenie w diagnozowaniu zmian w obrębie płytki paznokciowej.

Aaał! - wrastający paznokieć

Przyczyna dolegliwości bólowych, spowodowanych wrastaniem paznokcia w skórę palców, związana jest z nieprawidłowym przycinaniem i nadawaniem nieodpowiedniego kształtu płytce paznokciowej. Jeśli paznokieć skrócimy zbyt mocno lub nadmiernie zaokrąglimy go w okolicy, gdzie styka się ze skórą – niestety może nas spotkać bolesna niespodzianka. Jeśli taka sytuacja już zaistniała i nie potrafimy same uporać się z problemem, najlepiej skorzystać z pomocy kosmetyczki. Same możemy tylko pogorszyć sytuację.

W skrajnych przypadkach, kiedy kosmetyczka nie będzie w stanie podołać problemowi, a dodatkowo dołączą się inne dolegliwości, takie jak np. zakażenie okolicznych tkanek, możliwe jest włączenie leczenia chirurgicznego.

Przeczytaj także: Jak sobie poradzić z przetłuszczaniem się włosów?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (9)
/07.03.2018 19:46
Polecam stosować minerały probalance od zdrowienaplus.com paznokcie rosną szybko są zdrowe i odżywione.
/03.08.2016 13:24
Nie wyobrażam sobie zmywanie naczyń bez rękawiczek gumowych ,detergent wymieszany z chlorowaną wodą i tłustymi resztkami jedzenia to zabójczy koktajl dla paznokci ,dodatkowo jeszcze niszczy skórę na dłoniach
/30.03.2016 14:04
Mam pytanie.Od dawna mam problemy z paznokciami rąk.W kierunku wzrostu utworzyły się wypukłe linie które na końcu czasami pękają.Jest problem gdyż obcinam je na krótko.Ostatnio dołączyło się do tego wgłębienie na kciuku.Co robić?
POKAŻ KOMENTARZE (6)