Jak wyleczyć grzybicę paznokci?

Jak wyleczyć grzybicę paznokci?

Jeśli paznokieć żółknie, pogrubia się lub robi się czarny i nierówny to może być grzybica paznokci. Należy jak najszybciej zgłosić się do dermatologa i wykonać badanie na rodzaj grzyba. To od niego zależeć będzie podjęte leczenie.
/ 13.09.2010 16:38
Jak wyleczyć grzybicę paznokci?

Grzybica paznokci jest trudna do wyleczenia. W jej leczeniu bardzo ważne jest wykonanie badania na rodzaj grzyba, który zainfekował paznokcie. Pozostawienie paznokcia bez leczenia pogorszy jedynie jego stan. Może dojść do rozprzestrzenienia się infekcji na pozostałe paznokcie. Co gorsza cała rodzina może zachorować na tę przykrą dolegliwość.

Przed rozpoczęciem leczenia należy zapoznać się z wynikiem badania mikologicznego. Dermatolog na pierwszej wizycie pobierze wymaz z paznokcia, by następnie dobrać odpowiedni preparat do leczenia.

Na rynku dostępnych jest obecnie kilka dobrych leków przeciwgrzybicznych przeznaczonych do stosowania w leczeniu grzybicy paznokci. Prawidłowo zastosowane preparaty prowadzą do całkowitego wyleczenia. Jednym z nich jest substancja o nazwie terbinafina. Może być stosowana doustnie lub w postaci kremu. Zazwyczaj terapia trwa do sześciu miesięcy.

Zobacz też: Sprawdź czy masz grzybicę!

Innym lekiem jest itrakonazol. Jest to substancja podawana wyłącznie doustnie. Trzeba ją przyjmować przez 1 tydzień w miesiącu przez 3 kolejne miesiące.

Przyjmowanie leków przeciwgrzybicznych może nie przynieść od razu efektów estetycznych, tj. poprawy wyglądu paznokcia i z tego względu leczenie jest często przerywane przez pacjentów. Niestety paznokcie odzyskują swój poprzedni wygląd dopiero po zakończeniu pełnego 6-miesięcznego leczenia.

Oprócz leków doustnych dostępne są preparaty do smarowania chorego paznokcia. Obecnie dużą popularnością cieszą się leki w formie lakierów, które zawierają cyklopiroks lub amorolfinę. Przed nałożeniem lakieru na zmieniony chorobowo paznokieć trzeba dokładnie stopy wymyć i wytrzeć. Pilnikiem załączonym do preparatu należy zetrzeć dokładnie wierzchnią warstwę paznokcia, przetrzeć środkiem dezynfekcyjnym i dopiero nałożyć dokładnie warstwę lakieru. Lek będzie powoli przenikał do głębszych warstw paznokcia i niszczył grzyby.

W kremach do stosowania zewnętrznego występuje lek bifonazol. Przygotowanie paznokcia do nałożenia leku jest podobne jak w przypadku lakierwoania. Lakiery przeważnie stosuje się raz w tygodniu, a krem codziennie. Leczenie może trwać nawet do pół roku.

Same, nawet najlepiej dobrane leki nie gwarantują wyleczenia. Ważne jest dokładne wyczyszczenie obuwia, a najlepiej jego wymiana na nowe. Paznokcie należy obcinać krótko i na prosto. Obuwie powinno być wygodne, nieuciskające palców i ze skóry naturalnej. Na nogi należy zakładać bawełniane skarpetki.

Aby zakażenie nie powtórzyło się w miejscach szczególnego ryzyka zawsze trzeba nosić klapki (nie chodzić na boso). Źródłem zakażeń grzybiczych są baseny, prysznice hotelowe, sauny czy akademiki. Jeśli już zdecydujemy się na wizytę na basenie najlepiej po wyjściu z niego użyć kremów przeciwgrzybiczych.

Polecamy: Czy twoje dziecko ma grzybicę?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (18)
/07.02.2017 20:41
A ja grzybicę paznokcia u stopy wyleczyłam clayrimazolem za 2.50 tylko trzeba smarować co dziennie a efekt gwarantowany
/22.11.2016 11:33
Dobry specjalista to podstawa. Kolezanka poradziła mi przychodnie Centrum Stopy gdzie pracuja podolodzy. Pobrali materiał do badań i mogłam się dowiedziec czy jest to rzeczywiscie grzybica czy nie, kiedy oddzwonili do mnie ze wynik jest pozytywny udałam sie na wizytę aby ''pozbyc sie problemu''. Po zabiegu dostałam zalecenia co teraz uzywac itd. Jestem im bardzo wdzięczna!
/11.10.2016 10:53
Myślę, że nie ma co się oszukiwać tylko w takich trzeba się wybrać do dobrego specjalisty. Ja jeśli chodzi o rzeczy związane z tym, jak się leczyć z grzybicy paznokci znalazłam na blogu dra Marka Wasiluka. Wyczytałam, że można leczyć grzybicę laserem i to mnie bardzo zaciekawiło.
POKAŻ KOMENTARZE (15)