Porady stylistki – długość męskich spodni i skarpetki

Stylistka mody, Agnieszka Rokosa, radzi mężczyznom jak sprawdzić odpowiednią długość męskich spodni, jak dobrać odpowiedni kolor skarpet i rozwiewa wątpliwości czy można chodzić w ogóle bez nich do butów? Jeśli nie wiesz – przeczytaj koniecznie.
/ 24.08.2010 11:49

Jak sprawdzić odpowiednią długość męskich spodni?

By spodnie dobrze leżały, powinny być spełnione pewne warunki. Jednym z podstawowych -jest ich odpowiednia długość. Niestety panowie często zapominają o tym i w okolicach ich kostek pojawia się „kaskada fałd” nie mająca wiele wspólnego z elegancją.

Długość spodni sprawdzić można w prosty, bardzo już stary krawiecki sposób. Trzeba stanąć wyprostowanym, koniecznie bez butów. Koniec spodni powinien z tyłu dotykać podłogi (nie leżeć) wtedy mamy pewność, że spodnie będą dobrze wyglądać, gdy założymy buty czyli będzie jedno zagięcie z przodu, a z tyłu widoczny obcas buta.

Pamiętajcie również, że kupione spodnie w sklepie są zazwyczaj dłuższe, aby można je było dowolnie dopasować. Skracając spodnie zwróćmy się do krawca, by zrobił to fachowo. W eleganckim stroju męskim nic nie może być byle jak wykonane.

Jak dobrać odpowiedni kolor skarpet?

Jak wiemy dla większości panów dobór odpowiedniego koloru skarpet jest czymś wyjątkowo trudnym. Jak to się robi? Skarpetę dobieramy do koloru buta lub spodni, albo tak by wszystkie trzy elementy były w jednej tonacji kolorystycznej.

Poniżej ściągawka dla opornych:

  • ciemny but – ciemna skarpeta,
  • jasny but – jasna skarpeta,
  • granatowe spodnie i granatowe skarpety – brązowe buty,
  • grafitowe spodnie i szare skarpety - szare buty.

Oczywiście, jeśli ubieramy się nieformalnie czy sportowo możemy pozwolić sobie na zabawę kolorami.

Ale zapomnijcie o noszeniu białych skarpet do ciemnych butów czy też odwrotnie! Białe skarpety tylko do sportowego obuwia. I bardzo ważne - nigdy nie nosimy skarpet do sandałów!

Skarpety kupujemy nieco dłuższe, by nam się nie zwijały i dobre jakościowo z dodatkiem naturalnych włókien, np. bawełny, jedwabiu, wtedy mamy pewność komfortu.

Przeczytaj: Jak kupować mężczyźnie polo, sweter, albo bluzę?

Czy można chodzić bez skarpet do butów?

Nie noszenie skarpet do butów nie jest już żadną nowością czy ekstrawagancją. W modzie włoskiej od dawna stosowane. Wszystko zależy od stylu całego stroju, okazji i oczywiście jakości buta. But powinien być ze 100% skóry, by nie spowodować obtarć. Najlepiej bez skarpet wyglądają mokasyny, tenisówki i oczywiście sandały, nie wspominając już o japonkach.

Polecamy: Czy wiesz jak kupić koszulę dla mężczyzny?

Zapamiętaj! Do strojów formalnych zawsze powinieneś wkładać skarpetki.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/05.11.2014 16:58
Oprócz tego co poniżej w komentarzach na temat długości spodni dodać także trzeba, że absolutnie nie chodzi się w butach bez skarpet. To nie higieniczne!Nie wiem jak autorka tego tekstu to sobie wyobraża, buty jednorazowe? Do mokasynów zakłada się tzw. niewidoczne skarpetki, ochraniają one spodnią część stopy, po włożeniu stopy w mokasyny nie widać ich, nie mylić tych skarpet z z tzw. stópkami to coś innego.Do kupienia tylko w lepszych sklepach.
/24.05.2014 09:16
zgadzam się z przedmówcą. Totalny brak wiedzy autorki. Porada sprawdza się jedynie w spodniach o nogawce szerokości ok 24cm. Spodnie z wąską nogawką (18-20cm) powinny być odpowiednio krótsze, aby nie robiła się harmonijka. W takim przypadku stojąc bez butów mogą one być uniesione 2-4cm nad powierzchnią na której stoimy.
/29.03.2013 16:02
"Koniec spodni powinien z tyłu dotykać podłogi (nie leżeć) wtedy mamy pewność, że spodnie będą dobrze wyglądać..." Przy szerszych nogawkach ten sposób na pewno może się sprawdzić, natomiast przy tych rzędu 20 cm i mniej nie ma to zupełnie zastosowania. Spodnie mogą być wtedy o 3-4 cm za długie i nie będą dotykały ziemi bo w całości zatrzymają się na górnej części stopy, będą pofałdowane a do ziemi będzie im brakowało kilka centymetrów...