Kolekcja Allude Cashmere - jesień-zima 2010/11

Jak rozpoznać wysokiej jakości kaszmir?

Kaszmir jest tkaniną, która podbiła przede wszystkim serca kobiet kochających komfortowy i jednocześnie elegancki look. Skąd się bierze kaszmir i jak odróżnić dzianinę pierwszego gatunku od tańszej wersji?
Kolekcja Allude Cashmere - jesień-zima 2010/11

Paradoks dzianiny polega na tym, że kaszmirowy sweter może kosztować zarówno 1000, jak i 200 zł. Ten droższy kupimy w butiku z luksusowymi markami, które korzystają z kaszmiru najwyższej klasy (np. Allude Cashmere, Della Ciana Cashmere), a tańszy znajdziemy wśród marek masowych.

Skąd pochodzi kaszmir?

Cała wyjątkowość tkwi w wytwarzaniu wełny przez kozy kaszmirskie, które zmagają się ekstremalnym zimnem. Zdecydowana większość światowego kaszmiru pochodzi z Mongolii Wewnętrznej, gdzie klimat jest silnie kontynentalny, z dużymi wahaniami temperatur nie tylko w ciągu roku, ale i w ciągu doby. Tam kozy kaszmirskie walczą z temperaturami poniżej -30 ° C. Wiosna jest porą, kiedy zwierzęta są czesane, aby pozyskać tylko najlepszej jakości wełnę. Kozy mają umaszczenie złożone, więc należy poświęcić więcej czasu na to, aby podczas pielęgnacji zwierzęcia oddzielić czysty kaszmir. Tkanina najlepszej jakości powstaje z długowłosej, najcięższej wełny.


Kaszmir drugiej klasy

Drugą klasę stanowi kaszmir z krótszego i grubszego włosa, który później łączy się na przykład z angorą, czyli wełną króliczą. Wełna pierwszej klasy kosztuje w Mongolii nawet 75 $ za kilogram. W Europie cena po obróbce dodatkowo wzrasta. Te fakty są powodem, dla których masowi producenci zdecydowali się korzystać z kaszmiru drugiej kategorii.

Obejrzyj także: Buty i torebki marki Kazar

Drogi i tani kaszmir

Wyodrębnienie się taniego i drogiego kaszmiru na szeroką skalę pojawiło się, kiedy w 1990 roku Chiny i Mongolia zaczęły eksportować sam surowiec, a nie gotowe ubrania. Pierwsze farbowania tkanin oraz produkcja europejska spowodowały, że kaszmir stał się produktem luksusowym. Nowe kolory – granat, ciemna zieleń pomogły przekonać Europejczyków, że jest to tkanina idealna do noszenia. W połowie lat 90-tych kaszmir najlepszej jakości zaczął pojawiać się na wybiegach, m.in. dzięki Andrei Karg, założycielce marki Allude Cashmere. W ostatnim zimowym sezonie marka Ballantyne nawiązała wspólpracę z Philippem Starckiem, który stworzył innowacyjną kolekcję wyłącznie z kaszmiru.

Luksus czy nie luksus? Jak odróżnić kaszmir wysokiej jakości?

Tani kaszmir wprowadza zamęt na rynku, gdyż zaprzecza powszechnemu mniemaniu, że ta dzianina jest produktem luksusowym. Jednak bez trudu można sprawdzić czy odzież, którą kupujemy jest wysokiej klasy wartej swojej ceny. Dzianina pierwszej jakości minimalnie prześwituje patrząc na ubranie pod światło. Paradoksalnie włos ma dobrą gęstość, choć przecież jest cienki. Puszystość, która ogólnie kojarzy się z produktem dobrej jakości, w przypadku kaszmiru może okazać się pomyłką.

Jeżeli marzysz o kaszmirowym swetrze, sukience czy szalu, możesz je kupić np. w EM Cashmere na ul. Szczyglej w Warszawie. Znajdziesz tam przedstawianą na zdjęciu kolekcję Allude Cashmere oraz Della Ciana Cashmere.

Zobacz też: Zobacz beże, szarości i biel według Zienia - jesień-zima 2010/11

Taka aksamitność sugeruje, że sweter został zrobiony z krótszego włosa, a ten przecież zaliczany jest do wełny, z której robi się tańszy kaszmir. Dlatego liczy się miękkość, nie puszystość.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/15.12.2015 01:14
Chyba ktoś mnie tutaj nie zrozumiał.. Miałam na myśli, że ceny w tym sklepie "magia kaszmiru" po prostu nie idą w parze z jakością. Podobny jakościowo szal można kupić w zwykłym sklepie z indyjskimi szalami za 1/10 tej ceny 😃
/28.06.2015 15:27
Sklep Magia Kaszmiru, rewelacja, ze takie firmy jeszcze powstaja ! Nie ma nic lepszego jak najlepsza jakos szalikow ! Agusia mówisz o cenach masz tutaj racje, ale za jakosc sie placi!! Czesto trafamy na wyrobi chinskie, ktore niestety produkuja maszyny nie ludzie co przeklada sie na jakosc asortymentu. Co do samego sklepu polecam każdemu !! Jakosc = Zadowolenie
/14.05.2015 23:08
Sklep magia- kaszmiru to przede wszystkim wysokie ceny. Czy są współmierne do jakości produktu? moim skromnym zdaniem nie. Miła i szybka obsługa to niestety nie wszystko..
POKAŻ KOMENTARZE (4)