Czy wiesz jak kupić koszulę dla mężczyzny?

Na pewno miłą odmianą dla każdego mężczyzny będzie prezent w postaci ciucha. Wreszcie nie skarpety i nie krawat... Panowie mają tego zapewne serdecznie dość. A gdyby Go tak zaskoczyć? Co trzeba wiedzieć, polując na górną część garderoby czyli koszulę dla Niego?
/ 20.08.2010 08:27

Rozpoznanie terenu…

Warto wcześniej zapoznać się z zawartością Jego garderoby (obojętnie, czy jest to szafa, czy tapczan lub fotel spełniający od dłuższego czasu tę samą funkcję). Krótkie rozpoznanie terenu pomoże nam sprecyzować cel. Czy mężczyźnie akurat brak nowej koszuli? Jeśli tak, to dobrze byłoby kupić jakąś inną niż te dotychczasowe. Nowa koszula może być najprościej w innym kolorze. Obecnie coraz więcej panów decyduje się na koszule w „jogurtowych kolorach”. Są to mocno rozbielone pastele, np. blady różowy, lila (kolor bzu), blady żółty (jak budyń waniliowy). A może zdecydować się na modny akcent i zakupić koszulę ciemną, w popularnym ostatnio odcieniu bakłażana (ciemny fiolet) lub granatową, lub czarną?

Koszula na celowniku…

Na pewno nie warto kupować kolejnej białej lub błękitnej koszuli, choćby miała się różnić tylko fasonem kołnierzyka lub dodatkową kieszonką. Dla nas różnice między obu koszulami będą oczywiste. Dla Niego będzie to po prostu kolejna błękitna lub biała koszula, którą powiesi w szafie.

A może ukochany ma same koszule biznesowe? Tak ciężko przecież pracuje. Wówczas można zdecydować się na koszulę o swobodniejszym charakterze. Oczywiście, nie musi to być zaraz hawajska, obszerna koszula z krótkim rękawkiem! Może być w kolorową krateczkę lub w pionowe paski. Do takiej koszuli charakterem pasuje kołnierzyk zapinany na dole na guziczki. Koszula może mieć kieszonki na piersiach, a te mogą jeszcze mieć patki i zapinać się na guziczek. Zakup takiej koszuli może być później okazją do wspólnie spędzonego czasu. Poza pracą, oczywiście.

Pamiętaj, żeby nie dodać niepotrzebnych kilogramów swojemu wybrankowi przez nieodpowiedni dobór wzoru na koszuli! Koszule w dużą kratkę pasują tylko bardzo szczupłym panom. Jeśli chcesz sylwetkę wyszczuplić, kupuj tylko koszule w drobny pionowy paseczek. Najlepiej będzie, jeśli koszula będzie ciemna, a paseczek jasny lub kolorowy. Jeżeli decydujesz się na koszulę jasną z pionowymi ciemnymi paskami, to tylko wtedy, jeśli będą one bardzo drobne i umieszczone blisko siebie. Jasne koszule w szerokie, ciemne pionowe pasy – dodają kilogramów. Pamiętaj o tym!

Pozostając przy wzorzystej koszuli o charakterze mniej oficjalnym, możesz się zdecydować też na abstrakcyjne wzorki (romby, zygzaki) czy florystyczne (zarys kwiatków, liści). Jednak decydując się na zakup, pamiętaj stale o charakterze swojego mężczyzny. Niech koszula pasuje do Niego i Jego upodobań, a nie do Twojego aktualnego nastroju lub torebki!

Dobierz koszulę do charakteru mężczyzny…

 • Pan preferujący styl klasyczny, ale połączony z odrobiną luzu, świetnie odnajdzie się w koszuli w delikatny wzór (drobna kratka, paski) z kołnierzykiem zapinanym na guziczki. Do tego kołnierzyka nie jest wymagany krawat. Koszula może być biała lub piaskowa w kolorową krateczkę lub paski.
 • Mężczyzna preferujący zdrowy styl życia, z zacięciem „ekologicznym”, będzie się dobrze czuł w bawełnianej koszuli, w gamie kolorów, które można zaczerpnąć z natury. A więc pustynne piaski i beże, barwy sawanny, brązy, jodłowe zielenie, khaki. Pomyśl o stylu safari lub militarnym. To może być doskonałą inspiracją przy wyborze koszuli dla Niego. Przypomnij sobie Roberta Redforda w „Pożegnaniu z Afryką”. Jeśli Twój wybranek jest blondynem, to tym bardziej będzie to do niego pasować!
 • Mężczyzna sportowiec (choćby tylko duchem, w stanie permanentnego spoczynku) nie włoży koszuli w kwiaty ani bladoróżowej, uznając ją za zbyt mało męską. Z przyjemnością natomiast założy koszulę w dużą kratę lub koszulę dżinsową. W obu wypadkach będzie mógł podwinąć rękawy i czuć się swobodnie, tak jak lubi.
 • Mężczyzna liryczny (są jeszcze tacy!) nie spojrzy na koszulę w agresywnych kolorach typu: pomarańcz czy czerwień. To jemu będą pasować barwy jogurtowe w delikatny wzorek.
 • Mężczyzna modny (lubiący eksperymenty), z zacięciem artystycznym, nie pogardzi koszulą w zdecydowanym kolorze. Na przykład: czarna w czerwono-zieloną krateczkę, biała w szerszy żółty pionowy paseczek, lawendowa w granatową kratkę. Idealnym wyborem dla Niego będzie też kolorowa koszula z białym kołnierzykiem i białymi mankietami zapinanymi na spinki. Wówczas możesz też kupić, jako dodatek, oryginalne spinki do mankietów. Na pewno się ucieszy, a to, co Mu kupisz, po mistrzowsku potem sobie dobierze do reszty garderoby.

Kilka słów o kołnierzyku koszuli…

Kupując koszulę, nie zaniedbuj kołnierzyka! Ten element w koszuli jest bardzo istotny. Kołnierzyk jest najbliżej twarzy, a poza tym jest elementem najbardziej widocznym (czy spod swetra, czy spod marynarki).

Kołnierzyk powinien być dobrany pod względem numeru, jak również powinien pasować kształtem do twarzy mężczyzny!

Numer kołnierzyka możesz odczytać na Jego koszulach w szafie (wtedy będzie miał większą niespodziankę, ale istnieje ryzyko, że nosi za ciasne), lub możesz Go zapytać (w tym wypadku On może wykryć spisek i przewidzi prezent).

Panom o pełnych twarzach najlepiej będzie pasować kołnierzyk o wąskich, ostrych rogach. Panom o twarzach szczupłych, pociągłych śmiało można kupić koszulę z kołnierzykiem o szeroko rozłożonych rogach. Nie kupuj szczupłemu mężczyźnie mocno spiczastego kołnierzyka (da to niepotrzebnie efekt „strąka fasoli”). Dla pana o pełnej twarzy niedobrym wyborem będzie z kolei szeroko rozłożony kołnierzyk.

Najważniejsze porady, czego unikać

 1. Nie warto kupować kolejnej białej lub błękitnej koszuli, choćby miała się różnić tylko fasonem kołnierzyka lub dodatkową kieszonką.
 2. Niech koszula pasuje do Niego i Jego upodobań, a nie do Twojego aktualnego nastroju lub Twojej torebki.
 3. Nie kupuj Mu koszuli z za ciasnym kołnierzykiem (Jego szyja będzie wówczas przypominać wyciśniętą tubkę pasty do zębów).
 4. Nie kupuj niczego w kolorze, którego On nie lubi (nawet jeśli jesteś przekonana, że będzie w tym super wyglądać).

Zobacz: Jak kupować mężczyźnie polo, sweter, albo bluzę?

Najważniejsze porady dotyczące sylwetki mężczyzny

 1. Pamiętaj, że wzór na koszuli może dodać niepotrzebnych kilogramów (np. duża krata, poprzeczne pasy, nadruki).
 2. Jasne koszule w szerokie, ciemne pionowe pasy – dodają kilogramów! (nie szkodzi, że wzór jest pionowy).
 3. Nie kupuj szczupłemu mężczyźnie koszuli z mocno spiczastym kołnierzykiem lub w cienkie pionowe paski (spowoduje to efekt „strąka fasoli”).
 4. Dla pana o pełnej twarzy niedobrym wyborem będzie szeroko rozłożony kołnierzyk (twarz będzie jeszcze szersza i pełniejsza).

Przeczytaj: Czy wiesz jak kupić sobie odpowiednie spodnie?

Porad udzieliła marka Springfield.
Konsultacja: Agnieszka Jelonkiewicz – konsultantka wizerunku