Porady projektantów: rozmowa z Kasią Zapałą

Kasia Zapała to absolwentka wydziału Tkaniny i Ubioru na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Pracuje na tkaninach, które sprowadza z fabryk w Mediolanie i Hiszpanii. Jej projekty mają najczęściej prostą, elegancką i subtelną formę, tak by pierwsze skrzypce grała uroda danej osoby, nie ubranie.Dowiesz się m.in. jakie materiały wybierać na pulchną, a jakie na szczupłą sylwetkę?

Czy warto korzystać z gotowców, jakimi są komplety czy raczej powinnyśmy omijać je szerokim łukiem?

Warto korzystać z gotowych kompletów, o ile mamy proporcjonalną sylwetkę i świadomość własnego ciała. Niewiele kobiet ma sylwetkę idealną, z reguły każda z nas ma mankamenty, które warto zatuszować krojem. Znając je możemy kupić odpowiedni dla nas, gotowy kostium. Uważajmy na rozmiar, najlepiej wybierać sklepy, w których górę i dół można kupić osobno, wówczas możemy dobrać np. żakiet w rozmiarze 38 i spódnicę do kompletu w rozmiarze 40. Jeśli nie jesteśmy pewne, w czym jest nam najlepiej lub mamy nietypową figurę, radzę zasięgnąć porady specjalisty, może to być stylista lub projektant mody, którego styl najbardziej nam odpowiada.

Obejrzyj: Kolekcja Lanvin dla H&M

Jak zestawiać rzeczy klasyczne z naszej szafy z nowościami ze sklepów, szaleństwami jednego sezonu?

Każda kobieta powinna mieć w szafie co najmniej jedną, klasyczną, ponadczasową, prostą sukienkę, którą można komponować z aktualnie modnymi dodatkami. Wystarczy dodać pasek, zawiązać apaszkę, dodać aktualnie modną biżuterię. Sukienka taka może udawać także tunikę, jeśli nałożymy ją na spodnie. Trzeba jednak uważać, aby nie przesadzić, np. jeśli to sukienka w stylu biznesowym, nie zestawiajmy jej z ciężkim obuwiem, z frędzlami ze stylu hippie itp.

Zobacz też z bliska: Sukienki z kolekcji Lanvin dla H&M

Jakie materiały wybierać na pulchną a jakie na szczupłą sylwetkę?

Najważniejsze jest to, aby dobrze dopasować krój do własnej sylwetki. Rodzaje tkanin mogą być różne, ale zdecydowanie istotniejszy jest krój. Osoby z nadwagą często popełniają taki błąd, ze dobierają sobie za ciasne lub zbyt obcisłe, elastyczne rzeczy. Wpijają się one w ciało podkreślając każdą fałdę na skórze. Wygląda to bardzo niekorzystnie. Lepiej pogodzić się z własnym rozmiarem i wybierać rzeczy nieco większe, z delikatnym luzem. Przy nadwadze unikałabym tkanin z duża ilością lycry, tkanin błyszczących, zbyt jasnych i jaskrawych, zbyt wzorzystych. Takie tkaniny optycznie powiększają. Osoby szczupłe mają pełną dowolność odnośnie tkanin.

Jak najlepiej dobrać styl do osobowości?

Obecnie modne jest mieszanie stylów, wtedy powstające mieszanki nie mają nazw. Możemy natomiast określić styl bycia osoby po jej ubraniu. Można być ubranym np. klasycznie i elegancko, ale na kilka sposobów. Może to być prosty kostium w niezbyt oryginalnym kroju i kolorze lub wręcz przeciwnie, kostium w modnym kolorze fuksji z kimonowymi rękawami i obcisłą talią. Mamy tu obie kobiety ubrane kobieco i klasycznie, a jakże różne od siebie. Nuta hippie lub etno może być widoczna u osób ceniących wolność. Elementy stylu punk – u osób o silnych charakterach, ale także buntujących się przeciwko czemuś. Styl sportowy to swoboda ruchu, osoby, które najczęściej wybierają taki ubiór to często osoby energiczne, zabiegane, uprawiające sport. Oczywiście pomijam tu zakładanie dresu w wyniku zaniedbania.

I JUŻ WIESZ:
Gotowe komplety mogą być wygodne i pomocne, ale nie wpadaj w rutynę. Rzeczy rozkompletowane i zestawione na nowe sposoby mogą wyglądać rewelacyjnie.
Do klasycznych ubrań możesz dodawać nowości sezonu.
Mieszając różne style, stworzysz swój styl indywidualny.

Więcej wywiadów i porad znajdziecie w książce „Ubierz się w uśmiech. Stylowo i modnie”, wydawnictwo W.A.B.

Redakcja poleca

REKLAMA