Zrób porządek w szafie, część druga

fot. Art&Design Studio Projektowe Kinga Śliwa
Postanowiłaś wreszcie uporządkować szafę? Znakomicie. Czeka Cię sporo pracy, ale w rezultacie będziesz mieć pod ręką tylko te ubrania, które nosisz, lubisz i w których dobrze wyglądasz.
/ 12.05.2010 21:22
fot. Art&Design Studio Projektowe Kinga Śliwa

Przygotowałaś szafę, wyrzuciłaś z niej wszystkie ubrania, i pewnie stoisz na środku pokoju zastanawiając się, w jaki sposób posegregować ubrania? Co zostawić, co wyrzucić? Jak podjąć decyzję?

Zobacz także: Zrób porządek w szafie, część pierwsza

Co wyrzucić?
Przede wszystkim pozbądź się ubrań, których nie nosisz. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Osoby, które profesjonalnie zajmują się urządzaniem, organizowaniem i porządkowaniem szaf (tak, są ludzie, którzy robią to za pieniądze!) zwykle radzą, by wyrzucić ubrania, których nie założyło Ci się założyć ani razu w ciągu ostatnich dwóch, czasem trzech, lat. Jeśli masz dużą szafę, lub ciągle jest w niej miejsce na nowe ubrania, możesz sobie pozwolić na zachowanie ubrań, których nie nosiłaś od wielu lat, licząc na to, że albo znów wrócą do mody, albo jakiś cudem zwiększą swój rozmiar. Ale lepiej będzie się z nimi pożegnać - niepotrzebnie zajmują miejsce, które możesz przeznaczyć na rzeczy, które naprawdę nosisz, i w których dobrze się czujesz i wyglądasz. Przyjmując, że każdemu zdarza się trochę schudnąć lub przytyć, można uratować przez wyrzuceniem ubrania o rozmiar większe lub mniejsze.

Podobnie postąp z rzeczami, które dawno temu były ostatnim krzykiem mody, a teraz tylko przywołują koszmarne wspomnienia i pytania: “Naprawdę kiedyś to nosiłam?” - streczowa spódnica sprzed dziesięciu lat raczej nie będzie dobrze na Tobie wyglądać, nawet jeśli jakimś cudem znów będzie zgodna z trendami. Jeśli jednak są to rzeczy typu vintage, uszyte z doskonałych jakościowych materiałów (kaszmir, jedwab, dobre gatunkowe wełny) i wciąż pozostają w dobrym stanie, to może warto zostawić je w szafie. Jeśli masz wątpliwości, lub sama nie potrafisz zdecydować, co wyrzucić, zaproś koleżankę z silną wolą i darem przekonywania - niech spojrzy na Twoje ubrania i zasugeruje Ci, co powinno zniknąć z Twojej szafy.

Zobacz także: Jak odmłodzić się strojem

Wyrzuć też rzeczy, których nie lubisz (a więc nie nosisz lub nosisz bardzo rzadko), lub w których wyglądasz źle - tu też możesz liczyć na pomoc koleżanki. Poza tym z półek powinnaś usunąć wszystkie zniszczone lub zmęczone długim użytkowaniem ubrania - jeśli od dwóch lat nie udało Ci się wymienić popsutego zamka w dżinsach, to może lepiej się z tymi spodniami pożegnać. Rozciągnięty w praniu lub zmechacony sweter, spódnica z dziurą? Naprawdę uważasz, że masz miejsce, by to wszystko przechowywać?

Co zrobić z ubraniami? Jeśli są w dobrym stanie, możesz je sprzedać na aukcji w serwisie internetowym (Allegro, eBay), możesz wymienić się z koleżankami, pójść na imprezę typu SWAP (bardzo popularne ostatnio), oddać je na PCK.

Co zostawić? O tym w kolejnej części miniporadnika.

Redakcja poleca

REKLAMA