Jak się ubrać na przyjęcie weselne - rady dla niepewnych

Sukienka jest idealna na wszelkie uroczystości rodzinne!
Zaproszono Cię na wesele lub przyjęcie weselne? Nie wiesz jak się ubrać? Co włożyć na siebie, by uniknąć złośliwych komentarzy, by sprostać regułom ślubnego savoir-vivre'u, a przy tym dobrze wyglądać? Przyznajemy, to delikatna materia. Ale mamy kilka porad, które pomogą Ci uniknąć wpadek.
/ 24.05.2011 19:02
Sukienka jest idealna na wszelkie uroczystości rodzinne!

Nie ma jednej sukienki odpowiedniej na każde wesele - nawet jeśli idziesz na 4 letnie przyjęcia weselne w ciągu trzech najbliższych miesięcy, może się okazać, że kupno jednej sukienki nie załatwi sprawy. Czemu? Bo sukienkę należy dostosować do okoliczności i do rodzaju przyjęcia weselnego.

  • Lżejsze, jaśniejsze i mniej ozdobne sukienki należy wybrać, gdy przyjęcie weselne odbywa się w ciągu dnia lub gdy jest to skromne i kameralne spotkanie w restauracji lub na świeżym powietrzu.
  • Długie balowe sukienki pasują tylko na naprawdę wystawne wesela. Jeśli na zaproszeniu nie widnieje informacja, że jest to impreza black tie, to nawet gdy przyjęcie jest organizowane wieczorem, powinnaś wybrać sukienkę sięgającą najwyżej połowy łydki lub w miarę prostą długą sukienkę.
  • Najwięcej wątpliwości dotyczy koloru czarnego. Mała czarna według niektórych podręczników savoir-vivre'u jest odpowiednią sukienką także na wesele. Inne poradniki sugerują, że w naszej kulturze i tradycji kolor czarny na weselu nie jest dobrze postrzegany. Jeśli zakładasz czarną sukienkę, koniecznie ożyw ją dodatkami w innym kolorze. Prosta mała czarna to dobra propozycja na niezbyt wystawne przyjęcie weselne lub poczęstunek w restauracji. Wieczorem wybierz coś ozdobniejszego.
  • Cekinowe mini, krótkie dopasowane błyszczące sukienki w intensywnych kolorach raczej powinnaś zostawić w domu - nawet jeśli wesele odbywa się w dyskotece. Wesele to szczególna uroczystość, uszanuj państwa młodych wybierając stonowaną i spokojniejszą kreację.

Zobacz także: Jaka sukienka na wesele?

  • Coraz częściej letnie weselne przyjęcia urządzane są pod gołym niebem, w ogrodach, restauracjach na świeżym powietrzu lub namiotach. Jeśli dostałaś zaproszenie na weselne garden party, nie oznacza to, że możesz przyjść w letniej bawełnianej sukience i japonkach (chyba że para młoda zdecydowała się na bezpretensjonalną uroczystość bez pompy, ale wtedy zaznaczą to na zaproszeniu). Nawet jeśli sukienka na ten rodzaj przyjęcia może być skromniejsza, wciąż obowiązuje Cię dresscode.
  • Coraz częściej także panna młoda wybiera sukienkę w innym kolorze niż biały - tu łatwo o wpadkę. Powszechnie przyjęto zasadę, że kolor biały, ercu, kremy i jasne beże są zarezerwowane dla panny młodej, lepiej więc unikać wyboru sukienki w tych odcieniach. Można przyjąć, że jeśli para młoda wybrała nietypową oprawę uroczystości a także nietradycyjne kolory lub fasony strojów ślubnych, to goście weselni mogą zostać poproszeni o ubiór w odpowiednim stylu bądź unikanie jakiś barw.
  • Co z czerwienią i innymi intensywnymi kolorami? Czerwone sukienki mogą zostać źle przyjęte, ale to zależy też od odcienia czerwieni, ustaleń stylizacyjnych panny młodej (byłam kiedyś na weselu, w którym wszystkie druhny panny młodej oraz koleżanki (!) były obowiązkowo i za jej zgodą ubrane w czerwień i wszelkie jej odcienie) oraz pory dnia.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zawsze pytaj -  lepiej się upewnić.

Zobacz także: W co powinien ubrać się gość weselny?Redakcja poleca

REKLAMA