Badania przeprowadzone przez CBOS pokazały, że w osiągnięciu życiowego sukcesu pomoże… wygląd - dobre ubranie i dodatki, nienaganna fryzura czy makijaż. - Fakt ten wynika z dwóch przyczyn - po pierwsze człowiek zadbany z założenia jest lepiej odbierany przez otoczenie, przez co jest mu łatwiej osiągnąć swoje cele. Po drugie dobry wygląd ma ogromny wpływ na samopoczucie, a to z kolei powoduje, że jesteśmy bardziej pewni siebie i przekonani o własnej wartości - mówi Agnieszka Piechocka, stylistka poznańskiego butiku Piechocki.
Zobacz także: Porady stylistki – długość męskich spodni i skarpetki
Pokaż mi co nosisz, a powiem ci kim jesteś
Zdanie sobie sprawy, jak duży wpływ na wizerunek, sposób postrzegania nas przez innych, a także odbiór własnego siebie ma odpowiednia prezencja to pierwszy krok do zawodowego i prywatnego sukcesu. Nie należy jednocześnie zapominać, że strój może tak samo łatwo pomóc, jak i zaszkodzić naszemu wizerunkowi. Właściwie dobrana koszula i dodatki są jak układanka, której elementy muszą ze sobą współgrać, aby osiągnąć zamierzony, końcowy efekt.
Koszula męska to jeden z niewielu elementów garderoby, który można dopasować praktycznie do każdego stroju i okazji. Założona do jeansów nada wizerunek casual, osoby otwartej i pełnej luzu, skomponowana z garniturem doda prestiżu i elegancji. W zależności od charakteru spotkania przed panami stroi ogromny wybór – koszule z długim lub krótkim rękawem, gładkie i wzorzyste, z guzikami lub spinkami, krawatem lub bez. Aby odnaleźć się w gąszczu ofert i nie popełnić modowego faux pas, warto wcześniej poznać trendy, jakie obowiązują w danym sezonie, a także wskazówki, jak komponować ze sobą poszczególne elementy stroju i dobierać dodatki.
Śnieżna biel nadal w modzie
Na rynku dostępna jest tak szeroka gama produktów, że wybór koszuli w ulubionym kolorze lub wzorze nie stanowi już większego problemu. Czerń i biel, jako kolory klasyczne, zawsze będą w cenie, jednak w obecnym sezonie moda naprowadza panów na kolory pastelowe. Spokojny i niekrzykliwy niebieski, róż czy odcienie szarości nadadzą mężczyźnie świeży „look” oraz zwiększą pole manewru przy wyborze dodatków. - Koszula nie musi być biała, choć to kolor należący do kanonów stylu klasycznego i zawsze będzie cieszył się łaską światowych kreatorów mody – przekonuje Agnieszka Piechocka, twórczyni autorskiej kolekcji koszul Piechocki. Wybierając fason najlepiej zdecydować się na najmodniejszy w tym sezonie tzw. slim fit, czyli dopasowany do figury.
Nie każdy z panów będzie miał odwagę założyć koszulę w odcieniach różu lub uszytą w fantazyjne wzory, choć dla prawdziwego mężczyzny nie powinno mieć to większego znaczenia. Nieśmiałym lub lubiącym bardziej stonowany image poleca się koszule gładkie lub, najmodniejsze w tym sezonie, materiały w cienkie i nieco szersze pasy. Jak mówi Agnieszka Piechocka, modowe eksperymenty pozwalają nawet łączyć ze sobą wzory – ciekawym rozwiązaniem może być np. koszula w paski z mankietami w stylową kratkę.
Niezależnie od wybranego fasonu czy koloru kupując koszulę należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest wykonana. Największą popularnością cieszą się bawełna i elanobawełna, które wchłaniając wilgoć są wygodne, łatwe w utrzymaniu i przyjazne dla skóry.
Polecamy: Biżuteria w męskim stylu
Spotkanie zapięte na ostatni guzik
Jednym z istotniejszych elementów koszuli męskiej jest jej kołnierzyk. Należy pamiętać, aby nie był ani zbyt ciasny, ani zbyt luźny – w przeciwnym wypadku noszenie takiej koszuli będzie prawdziwym utrapieniem.
Na mniej oficjalnych spotkaniach idealnie sprawdzi się kołnierzyk typu kent – w jego przypadku nie ma konieczności zakładania krawatu, a dobrze komponować się będzie nawet z jeansami. Z kolei kołnierzyk włoski, tzw. hai to domena koszul wizytowych – odmiana ta, zdecydowanie bardziej wyrafinowana, nakłada konieczność dobrania do koszuli pasującego krawatu. Co ciekawe - szeroko rozstawione końce kołnierzyka w tej wersji pomagają rozpromienić twarz mężczyzn, którzy rzadko się uśmiechają.
Ach, te dodatki
Prawdziwą zmorą przy kompletowaniu męskiego stroju zwykle okazuje się być wybór odpowiedniego krawatu. Należy pamiętać, że może on stanowić zarówno uzupełnienie ubioru, jak i jego centralny punkt.
Mężczyźni szczupli i wysocy powinni zdecydować się na krawaty dłuższe, sięgające do klamry paska od spodni. To rozwiązanie równie idealne dla tęższych panów, które pozwoli zamaskować bardziej obfite kształty. Osoby o proporcjonalnej budowie ciała mogą pozwolić sobie na większą swobodę w wyborze i zdecydować się zarówno na klasyczne długości, jak i krótsze krawaty, sięgające do połowy klatki.
Krawaty węższe, typu śledzik, najlepiej zaprezentują się na mężczyznach szczupłych i nie za wysokich. Te wzorzyste warto dobierać do koszul o jednolitym kolorze, przy czym należy pamiętać, że im ciemniejszy krawat, tym bardziej pokreślimy powagę całego stroju. Można też wybrać koszule z fantazyjnymi wykończeniami, do których nie ma potrzeby zakładania krawatu (o innym wzorze lub kolorze stójki, mankietów czy listwy).
Decydując się na spinki do mankietów warto dobrać je stylem i kolorystyką do pozostałych elementów stroju, np. paska do spodni. – Przeświadczenie, że spinki powinno się zakładać wyłącznie przy wyjątkowych i formalnych spotkaniach jest błędne. To niezwykle gustowny i prestiżowy dodatek, który potrafi stworzyć elegancki, a czasem nawet niezobowiązujący image – dodaje Agnieszka Piechocka. W chwili obecnej spinki do mankietów dostępne są w wielu, często nietypowych wariantach, jak np. w kształcie ryb, samolotów czy kompasów.
Ta sama zasada dla wszystkich
Wybierając koszulę czy też każdy inny element garderoby należy pamiętać nie tylko o obowiązujących trendach w modzie. Grunt to dobre samopoczucie, nawet jeżeli zamiast krawata założymy spodnie od dresu – tylko czy wrażenie jakie wywołamy na spotkaniu biznesowym, rozmowie o pracę czy koktajlu ze znajomymi będzie tym, na którym nam najbardziej zależy?
Źródło: Butik Piechocki, www.piechocki.com.pl