POLECAMY

Jak dobrze wyglądać na balu – poradnik dla Panów

Zbliża się długo wyczekiwany przez Ciebie bal karnawałowy, a ty nie wiesz jak ubrać się tak, by twoja partnerka nie musiała się za ciebie wstydzić? Nie martw się – specjalnie dla Ciebie, wraz z marką Van Thorn, przygotowaliśmy garść porad, które pomogą Ci zostać niekwestionowanym królem balu!
Jak dobrze wyglądać na balu – poradnik dla Panów

Krok pierwszy: Zrób rozpoznanie

Musisz wiedzieć na jaką imprezę się wybierasz. Impreza może mieć różne formuły i właśnie od tej formuły zależy w czym będziesz wyglądał dobrze. Upewnij się czy idziesz na oficjalny bal – wówczas na zaproszeniu zazwyczaj widnieje napis: black-tie lub wymagany strój wieczorowy. Wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie smoking lub garnitur wieczorowy w kolorze czarnym, ciemno-grafitowym lub tzw. midnight blue z lekkim połyskiem (bardzo ciemny granat, który w sztucznym świetle wydaje się czarny). Garnitury wieczorowe mogą być gładkie lub w delikatny prążek w fakturze tkaniny (nie należy mylić ze zwykłymi prążkami w innym kolorze!). Dobrym rozwiązaniem jest też marynarka wieczorowa tzw. dinner jacket – czarna bądź kremowa z klapami w szpic lub kołnierzem szalowym zapinana na 1 guzik.

W wielu przypadkach imprezy karnawałowe nie wymagają stroju wieczorowego albo bardzo formalnego. Można wtedy pozwolić sobie na tzw. strój koordynowany, czyli marynarkę i garnitur w różnych kolorach.

Jeśli zabawa, na którą się wybieramy jest mało formalna lub na zaproszeniu jest napis smart casual wówczas możemy sobie pozwolić na garnitur bądź zestaw marynarka i spodnie bez krawata, a sama marynarka może mieć fantazyjne elementy jak np. kolorowe obszycia klap lub dziurki od guzików, kolorową butonierkę. Aby podkreślić wyjątkowość imprezy można założyć ciekawą, nietypową muszkę. Dość intrygująco i młodzieżowo wygląda rozwiązana muszka założona na szyi jak szal. Tego typu rozwiązania – mimo, że daleko wykraczające poza kanon klasycznej elegancji – w przypadku Sylwestra czy karnawału z pewnością podkreślą indywidualny styl i śmiałość w kreowaniu własnego wizerunku.

Zobacz też: Jak wiązać krawat - szybka ściągawka

Krok drugi: Dopasuj swój strój do stroju partnerki

Nie tylko po to, by sprawić jej przyjemność – choć niewątpliwie to bardzo istotny argument, ale także po to, by doskonale razem się prezentować. Warto zadbać by kolory, style i rodzaj dodatków lub faktury tkanin były zbliżone. Szczególnie warto zwrócić uwagę na dobór koszul. Jeśli Twoja partnerka ma dużo elementów ubioru w kolorze ecru, to warto założyć koszulę w podobnej tonacji.

kolor ecru nie lubi towarzystwa bieli - sprawia wówczas wrażenie nie do końca czystego. Warto o tym pamiętać komponując garderobę przed wielkim wyjściem.

Drugim wartym dopasowania elementem wieczorowego stroju jest krawat lub muszka. W tym przypadku również odpowiednie będzie dobranie ich w zgodzie z dodatkami naszej towarzyszki. Jeśli impreza na którą się wybieramy, jest mniej formalna wówczas miejsce krawata może wypełnić poszetka, która również jest elementem dekoracyjnym i warto ją dopasować kolorystycznie i / lub stylistycznie do akcesoriów partnerki.

Zobacz też: Wiązanie krawata - 5 najbardziej praktycznych węzłów

Krok trzeci: Podążaj za modą lecz doceń własny styl

Obecnie modne są ubrania bardzo dopasowane, krótkie i mocno podkreślające talię marynarki, z guzikami na mankietach bądź … ich brakiem! Nie każdy będzie się w takim ubraniu czuł dobrze i komfortowo, a doskonałe samopoczucie na balu przekłada się wprost na doskonałą zabawę. Nie warto więc działać wbrew sobie. Warto natomiast pamiętać, że karnawał to zaledwie jedna bądź kilka okazji do założenia szczególnego stroju.

Należy pamiętać, że zbyt ekstrawaganckie dodatki, nietypowe kroje czy połączenia jedynie bywają pochwałą odwagi ale nieumiejętne kompozycje raczej negatywnie odbijają się na naszym wizerunku. Nawet w Sylwestra czy karnawale na więcej swobody mogą sobie pozwolić Panie, Panom rekomendujemy klasyczną elegancję delikatnie podkreśloną własnym stylem.

Może zatem warto postawić na dobrze dopasowaną klasyczną marynarkę czy szyty na miarę garnitur, które sprawdzą się nie tylko na imprezie ale również podczas spotkania biznesowego? Czasem wystarczy intrygująca kolorem bądź deseniem poszewka, by zwykły garnitur przemienił się w wieczorową kreację.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/2 miesiące temu
W tym roku idziemy z żoną na bal do Rozdroża, więc muszę wyglądać elegancko. Na pewno skorzystam z waszych rad.
/6 lat temu
Bardzo fajny i przydatny artykuł, szkoda tylko że nie poparty zdjęciami czy proponowanymi zestawieniami. Lubię się ubierać w styl tzw casual, do tego fajna taliowana koszula i krawat śledzik. Tydzień temu skomponowałem sobie zestaw na imprezę karnawałową - koszula taliowana giacomo conti granat z nitką bordo, do tego pasujący krawat, spodnie zara, marynarka H&M. Moja partnerka była zachwycona :)