Jak dobrze wyglądać i czuć się w czapce?

Nie bardzo lubimy nosić czapki, głównie dlatego, że mogą psuć fryzury. Ale kiedy przychodzi jesień, a po niej zima, nakrycie głowy to konieczność. Warto znaleźć takie, które całkowicie zabezpieczy naszą głowę przed utratą ciepła. Jak wyglądać modnie i czuć się świetnie w czapce?

Przekonaj się, że nakrycia głowy mogą mieć również dekoracyjny i stylizacyjny charakter. Dzięki czapce czy kapeluszowi można nawet nadać optycznie odpowiedni kształt głowy i naprawdę wyglądać korzystniej, warto więc przymierzyć kilka modeli, żeby dobrać ten najbardziej właściwy.

Krój i rodzaj czapki dobierajmy do owalu twarzy i figury

Osobom drobnym i niskim pasuje kapelusz z małym rondem i niską główką. Jeśli chcesz dodać sobie wzrostu, wybierz wysoką czapkę lub kapelusz z podwyższoną środkową częścią. Kobiety o bardziej zarysowanych, kanciastych konturach twarzy lepiej będą wyglądać w modelach okrągłych, o miękkich liniach. Natomiast dla pań o twarzy okrągłej najbardziej odpowiednie są typowo geometryczne kroje czapek, wyraźne fasony. Wysokie czoło możesz zaś skrócić, naciągając czapkę głębiej lub nosząc daszek. 

Przeczytaj także:Wyprzedaże - 5 bezcennych rad

Ważna jest kolorystyka

Najlepiej, jeśli kolor naszej czapki kontrastuje z odcieniem cery i włosów. Oczywiście, są wyjątki. Osoby blade muszą unikać jaskrawych kontrastów, podobnie kobiety o delikatnych rysach twarzy i cerze typu kość słoniowa. Natomiast skóry twarzy o odcieniach czerwonych i żółtych nie można podkreślać ognistą fuksją lub fioletem – lepiej złagodzić ją szarością, beżem lub brązem. Czapka zbliżona do koloru włosów zleje się z nimi, kontrastująca podkreśli natomiast i zwróci na nie uwagę. Jeśli lubisz mocny makijaż, możesz pozwolić sobie na jaskrawe barwy czapki. Ale pamiętaj: intensywny kolor blisko twarzy zawsze odbiera trochę blasku.

Obejrzyj: Galeria najmodniejszych czapek

Faktura i wzór

Pod tym względem czapkę powinniśmy dobrać do kurtki/płaszcza. Jeśli wierzchnie okrycie jest wzorzyste, pstrokate, z wieloma ozdobami, trzeba zrezygnować z wszelkich wzorów, również zawsze modnej pepitki (dwukolorowej, drobnej kratki projektu Coco Chanel), i dobrać jednokolorową, niezbyt ekstrawagancką w formie czapkę. Do minimalistycznej natomiast kurtki w fasonie i kolorze pasuje czapka oryginalna, kolorowa, ciekawa. A więc szary czy czarny płaszcz zezwala na ekstrawagancję przy doborze nakrycia głowy.

Czapka w stylu zimowej kreacji

Nakrycie głowy powinno współgrać z krojem i stylem zimowej kreacji. Do sportowej kurtki z kapturem pasuje np. ocieplana wersja popularnej, sportowej kaszkietówki. Elegancki płaszcz najbezpieczniej zaś uzupełnić zgrabnym kapelusikiem.

Kilka podstawowych zasad doboru czapki

  1. Najlepiej jest przymierzać czapki w towarzystwie krytycznej, ale miłej osoby, która doradzi i usunie wątpliwości.
  2. Kobiety niskie i drobne powinny wybierać kapelusze z małym rondem oraz niską główką. I odwrotnie.
  3. Osoby o twarzy z ostro zarysowanymi brzegami powinny zdecydować się na krągły model, zaś o twarzy okrągłej – bardziej geometryczny fason.
  4. Gdy chcemy podkreślić kolor cery i włosów, wybierzmy barwę kontrastową, bo kolory pokrewne zgaszą ich działanie.
  5. Kobiety ze zdrową, zaróżowioną cerą mogą wybierać kolory podobne i kontrastowe. Kobiety o cerze czerwonej lub żółtej muszą unikać kontrastów, wybierając ciepły kolor lub odcienie szarości, które zadziałają łagodząco. Do twarzy wyjątkowo delikatnej nie pasują jaskrawe barwy – podkreślą one bladość.
  6. Warto ograniczać akcenty stroju, tzn. do wzorzystej kurtki z ozdobami wybieramy prostą, jednokolorową czapkę.
  7. Dobieramy nakrycie głowy do pogody i okazji, warto więc mieć zarówno czapkę na mróz czy do sportów zimowych, jak i czapkę na co dzień oraz elegancki kapelusik.
  8. Osoby, które wyjątkowo nie lubią czapek, mogą je zastąpić szeroką, ciepłą opaską lub nausznikami, np. z wełny lub angory,  czy fura, które ochronią uszy, czoło i skronie.

Różnorodność zawsze modna

A więc filc i wszystko, co można z niego stworzyć na głowę, zwłaszcza ręcznie. Folkowe klimaty, czyli nadmiar pomponów, wełna i urugwajski styl. Zdobienia typu dżety, cekiny, cyrkonie, aplikacje i motywy kwiatowe. Modele policyjno-wojskowe z daszkiem, inspirowane latami 80. i mundurami. Czapki-pilotki, kaszkiety – najlepiej włochate. Misiowate czapki-uszatki i półkoliste, sztywne dżokejki. Czapki typu oversize, z obszernym, opadającym tyłem, wełniane lub akrylowe, grunge’owe. Kapelusze-kubełki czy też kaski, inspirowane latami 20., kapelusze z rondem w stylu lat 30. Berety z antenką, ozdobione nowoczesnym wzorem czy detalem, np. deseniem w panterkę. Futrzane czapy i toczki (np. w wersji ekologicznej) rodem z Rosji. Wszystkie dobrane do cery, włosów, sylwetki, kurtki – zawsze będą modne. A do nich – koniecznie ciepły szal i zima już nie straszna!

Porad udzieliła marka Springfield

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/8 lat temu
Ja nigdy nie założyłam czapki i nie mam zamiaru, bo wyglądam w niej jak baran. Już wolę łazić przeziębiona.
/8 lat temu
Ja tez myślałam, ze nie pasuje mi żadna czapka. W zeszłym roku jednak gdy mrozek "chycił" było mi wszystko jedno jak wyglądam :))
/8 lat temu
A berecik z antenką? :)
POKAŻ KOMENTARZE (1)