Jestem trzydziestolatką, ale nadal nie potrafię znaleźć ubrań ani dobrać odpowiedniego dla siebie stylu. Nie jestem w stanie ocenić, w czym wyglądam korzystnie, a w czym nie. Często wybieram to, co chciałabym, aby było dla mnie jak najlepsze, ale niestety często moje wybory okazują się pomyłkami. Jestem szczupłej budowy ciała, mam 163 cm wzrostu, ważę 56-58 kg. Mam wyraźnie zarysowaną talię, ale biodra i nogi są mocnej budowy. Mam bardzo jasną, piegowatą cerę , piwne oczy, ciemne brwi i jasne rzęsy. Często borykam się z cieniami pod oczami przez co twarz wygląda na zmęczoną. Włosy są w kolorze ciepłego, ciemnego orzechowego blondu wpadające w jasny brąz. Z powodu problemów zdrowotnych nie mogę nosić butów na obcasach wyższych niż 3 cm.
Przez to rzadko noszę sukienki i spódnice, mimo że bardzo lubię i chciałabym móc nosić je częściej, szczególnie do pracy, na spotkania z przyjaciółmi, randki. Pracuję w biurze, więc styl ubioru jest ściśle określony. To także stanowi problem, ponieważ w najpopularniejszych zimnych szarościach, bielach i beżach wyglądam fatalnie, smutno, nijak i na jeszcze bardziej zmęczoną. Odcieniami brązu jestem już zmęczona i źle się w nich czuję. Bardzo proszę o rady, co nosić, jakie kolory wybierać, co zmienić, by wyglądać kobieco, zalotnie i świeżo, jak znaleźć i stworzyć własny styl.
Służbowa elegancja
Strój do pracy w większości biur i korporacji jest ściśle określony, przez co możemy mieć poczucie, że nasza garderoba ogranicza się do zestawu białej koszuli i klasycznej, czarnej spódnicy. W rzeczywistości strój służbowy powinien charakteryzować się wyczuciem smaku i elegancją, a to nie jest wcale równoznaczne z nudą. Dlatego od dziś proponuję sumiennie dobierać elementy garderoby do pracy, i przede wszystkim pamiętać, że w budowaniu profesjonalnego wizerunku w pracy, istotne są detale.
Istota koloru
Ważny jest właściwy dobór kolorystyki. To prawda, że przy komponowaniu stroju do pracy, idealnie sprawdzą się szarości, beże oraz pastelowe odcienie. Jednak na tym paleta dopuszczalnych kolorów się nie kończy. Szczególnie, jeśli nasz typ urody korzystniej prezentuje się w towarzystwie ciepłych tonacji. Klasyczną, białą koszulę można zastąpić cieplejszym odcieniem kości słoniowej. Kolor ten świetnie komponuje się z granatem, bardziej lub mniej nasyconym. Jest on w porównaniu z mało oryginalną czernią, kolorem bardziej twarzowym i nie narazi nas na stylizację zbyt oficjalną, zarezerwowaną na bardziej szykowne okazje. Granatowa spódnica lub sukienka princeska, (pod którą możesz włożyć koszulę) stanowić będzie świetną bazę dla tworzenia służbowych stylizacji.
Pamiętaj, że wybór koszuli nie ogranicza się jedynie do jasnych kolorów. Błękitna, podkreśli Twoją wiarygodność w biznesowych sytuacjach. Kolejną alternatywą przy doborze kolorystyki są rozmaite odcienie zieleni (jedynie tej stonowanej!): od oliwki poczynając, na ciemnej butelkowej zieleni kończąc. Spodnie z prostą nogawką typu chinos, trencz lub sukienka a’la szmizjerka w kolorze khaki prezentują się klasycznie i bardzo stylowo. Jeśli jesteś zwolenniczką bardziej wyrazistych tonacji, wypróbuj elementy garderoby w ciemniejszych odcieniach fioletu czy oberżyny. Marynarka w takim kolorze w połączeniu z jednolitymi dżinsami, to idealny zestaw na piątkowy dzień w pracy. Kolorem niesamowicie podkreślającym walory urody o ciepłej tonacji jest chiński błękit. Niestety, warto pamiętać, że nie jest to odpowiedni wybór przy garderobie służbowej i lepiej zastosować go przy stylizacjach casualowych.
Zobacz także: Jak łączyć kolory?
Właściwy fason
Równie ważnym elementem, co dobór właściwej kolorystyki, jest dobór optymalnych fasonów. Najbardziej pożądane to te kobiece, a zarazem skromne i klasyczne. Przy bardziej rozbudowanych biodrach i udach unikaj jakichkolwiek fikuśnych aplikacji, wykończeń, wzorów i faktur na spódnicy. Wybieraj długość spódnicy lub sukienki, która sięga tuż nad kolano o prostym lub delikatnie poszerzanym fasonie (ale dopiero poniżej linii bioder). Wąską talię najlepiej podkreślisz, wkładając koszulę lub bluzkę w spód spódnicy czy spodni, a całość dodatkowo urozmaicisz paskiem w kolorze zbliżonym do dolnej lub górnej tonacji garderoby. Spodnie w kant z prostą, lecz nie zbyt szeroką nogawką to podstawa biznesowej garderoby – dopilnuj, aby były lepszej jakości,a sprawdzą się na dłużej niż jeden sezon.
Zobacz także: ABC dress code'u czyli jak się ubierać odpowiednio i modnie?
Dodatki zawsze mile widziane
Aby biznesowy wizerunek uczynić profesjonalnym zwracaj uwagę na szczegóły. Dodatki to element mile widziany wśród zasad dress code’u. Najlepszą biżuterią dla ciepłego typu urody będzie ta w kolorze złota (również starego). Pamiętaj, że w pracy dopuszczalne są maksymalnie dwa elementy biżuterii noszone jednocześnie. Prawdziwym sprzymierzeńcem w przypadku sylwetki w kształcie trójkąta są szale i apaszki. W parze z ozdobną broszką przy marynarce lub koszuli ożywią nawet najprostszy strój i będą świadczyć o Twoim wyczuciu stylu.
A co z butami? Mile widziane są obcasy. Stabilny słupek w połączeniu z wyższą platformą to wygodna alternatywa dla klasycznych szpilek. Dopuszczalne są baleriny na kwadratowym obcasie – zachęcam, by wybrać takie z ozdobną klamrą lub aplikacją. Koturny o bardziej eleganckim charakterze sprawdzą się w zestawach z sukienką lub spódnicą. Jeśli obawiasz się, że będą zbyt wysokie, poszukaj takich, które mają z przodu platformę. Czarne obuwie zastąp odcieniem karmelowym lub nude. Torebka może być utrzymana w tej samej kolorystyce. To bardzo szykowne zestawienie z granatem, oliwką, beżami i złotą biżuterią.
Nie zapomnij o wyglądzie i jakości akcesoriów biurowych. To również część Twojego wizerunku. Stylowy notatnik, etui na telefon oraz eleganckie pióro podkreślą Twój profesjonalizm.