Jak czytać oznaczenia na dżinsach fot. FREE/kolaż polki.pl

Jak czytać nazwy dżinsów - praktyczne porady

Zobacz, jakie fasony kryją się pod tajemniczymi nazwami
Karolina Kalinowska / 23.07.2015 05:21
Jak czytać oznaczenia na dżinsach fot. FREE/kolaż polki.pl

Dżinsy znajdziemy w ofercie większości firm odzieżowych. Wiele wiele z nich opisując spodnie z denimu posługuje się angielskimi nazwami fasonów. Warto je znać, by wybrać krój odpowiedni dla siebie.

Najpopularniejsze fasony spodni dżinsowych:

  • Skinny - to określenie zapożyczone z angielskiego i oznacza "bardzo obcisłe", "mocno dopasowane". Takie dżinsy szyte są na ogół z denimu z domieszką streczu, który zwiększa komfort ich wkładania i noszenia.
  • Bootcut - pod tą nazwą kryje się fason spodni dopasowanych w biodrach oraz udach i rozszerzających się  przed kolanem. Jednak nogawka nie może być jednak zbyt rozkloszowana, bo to już inny model – tzw. dzwony.
  • Trouser jeans - oznacz, że dżinsy mają szerokie nogawki od ud do ich końca, dopasowane są jedynie w pasie i biodrach. Często mają zaprasowane kanty i na ogół są ciemne, jednobarwne, bez przetarć.
  • Straight - taką nazwę możesz znaleźć na metce dżinsów z prostymi i niezbyt wąskimi  nogawkami. Są wzorowane na męskim kroju dżinsów. Bardzo często linia ich stanu jest nieco niższa z przodu i wyższa z tyłu.
  • Boyfriend - z angielskiego – "chłopak", "przyjaciel". Te dżinsy nie przylegają do ciała, są nieco opuszczone na biodra i mają lekko obniżony krok. Dobrze wyglądają z niedbale podwiniętymi mankietami u dołu.
  • Flare - to nic innego jak nazwa popularnych w latach 70 i przeżywających teraz swój come back dzwonów. Krojem przypominają fason bootcut, ale nogawki są tu znacznie szersze u dołu. Mogą być nawet mocniej dopasowane w biodrach i udach i rozszerzać się dopiero od linii kolan.
  • Carrot dżins - czyli po prostu "marchewy". U góry są klasyczne lub mają zakładki na przodzie jak chinosy, natomiast ich nogawka zwęża się ku dołowi.
/Od lewej: Sinny; Bootcut; Boyfriend; Straight/
 
Autorką tekstu jest Anna Mietelska

Więcej modowych porad:

Tagi: stylista
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)