Włosy – warto o nie dbać
Pielęgnacja włosów polega na stosowaniu szeregu zabiegów, które mają sprawić, że włosy będą wyglądały zdrowo i pięknie. W codziennych zmaganiach o atrakcyjny wygląd myślimy głównie o ozdobnej roli włosów, które mają sprawić, że będziemy wyglądać atrakcyjnie. Właściwie pielęgnowane włosy są prawdziwą ozdobą, mają moc odejmowania lat oraz korygowania rysów twarzy.
Niejednokrotnie sięgamy po różne specyfiki na wzmocnienie włosów, by były zdrowsze i bardziej gęste. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, które zabiegi rzeczywiście są skuteczne, a które tylko z pozoru dają efekty. Okazuje się, że nawet zdania stylistów, fryzjerów czy dermatologów są na ten temat podzielone, a każdy z profesjonalistów ma swoje sposoby na poprawienie kondycji włosów. To od nas zależy, które wybierzemy, a przede wszystkim, które z nich, w przypadku naszych włosów, okażą się skuteczne.
Czy golenie wzmacnia włosy?
Golenie włosów nie wpływa na ich kondycję, gęstość i bujność. Wiele kobiet wierzy jednak, że golenie włosów przy pomocy maszynki sprawia, że wyrastają potem o wiele gęstsze i ciemniejsze.
O ile fakt, że włosy po goleniu są ciemniejsze nie pozostawia złudzeń, o tyle kwestia ich gęstości jest już mocno dyskusyjna. Włosy, które zgoliliśmy, są zazwyczaj jaśniejsze, gdyż przez dłuższy czas działały na nie czynniki mechaniczne: światło, woda, mydło bądź też inne kosmetyki pielęgnacyjne. Im dłużej nie golimy włosów, tym bardziej się one przerzedzają i wydają jaśniejsze. Włosy, które wyrosły, nie zdołały się jeszcze rozjaśnić i przez to mamy wrażenie, że są ciemniejsze i gęstsze.
Wiele osób wykorzystuje dodatkowe środki wspomagające, które sprawiają, że włosy wydają się jaśniejsze i nie odrastają w tak dużej liczbie, co poprzednio. Rozjaśnianie włosów może nastąpić po użyciu specjalnych balsamów czy też wody utlenionej.
Niemniej należy pamiętać, że specyfiki do włosów, których używamy, nie powinny zawierać alkoholu ani innych substancji wysuszających.
Zobacz też: Od czego zależy kondycja Twoich włosów?
Depilować czy golić?
Usuwanie włosów nie ogranicza się jedynie do mechanicznej czynności wykonywanej maszynką do golenia; oprócz tego wyróżniamy również depilację i epilację. Depilacja powoduje, że włosów jest znacznie mniej – dzieje się tak dlatego, że włosy wyrywane są wraz z cebulką. Niestety, zabieg depilacji jest zazwyczaj bardzo bolesny i nie wszystkie kobiety się na to decydują. Depilacja laserowa jest zaś bardzo droga i niestety nie wszyscy mogą sobie na nią pozwolić. Depilacja może odbyć się również przy pomocy kwasu bądź specjalnie wykonanych plastrów.
Zabiegi depilacyjne są o wiele skuteczniejsze niż golenie i nie powodują nieestetycznego wrastania włosków.
Golenie maszynką nie obejmuje całej struktury włosa, a jedynie usuwa jego wierzchnią warstwę. Z racji tego, że cebulka pozostaje na miejscu, włos może dalej rosnąć. Golenie maszynką jest więc nieskuteczne, a cały zabieg powtarza się w dość krótkich odstępach czasu.
Depilacja prowadzi do osłabienia struktury włosa i powoduje, że każda kolejna sesja depilacyjna może odbywać się w większych odstępach czasu.
Golenie – męski punkt widzenia
Golenie włosów na nogach i w miejscach intymnych jest dość powszechne i wykonuje je niemalże każda kobieta. Nie należy jednak zapominać, że golą się również mężczyźni. Wielu panów preferuje styl „na rekruta” bądź całkowicie goli włosy na głowie. Nie jest to zbyt rozsądne i może prowadzić do uszkodzenia cebulek włosowych.
Z obserwacji wynika, że częste golenie włosów wcale nie przyczynia się do ich wzmacniania, a wręcz powoduje osłabienie włosów i ich wypadanie. Oczywiście, większość z tych opinii nie jest miarodajna – możemy jednak dokonać porównania wyników i stwierdzić, że skoro golenie włosów na głowie nie powoduje ich szybszego i bujniejszego wzrostu, to również golenie włosów na innych częściach ciała również nie spowoduje żadnych znaczących zmian.
Zobacz też: Poradnik golenia zarostu dla mężczyzn
Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.