Porowatość włosów fot. Adobe Stock

Porowatość włosów - sprawdź, jaki masz rodzaj włosów i dobierz odpowiednią pielęgnację

Porowatość włosów to nic innego jak stopień odchylenia łusek włosów - jeśli idealnie przylegają do siebie oznacza to, że są niskoporowate, jeśli lekko odstają są średnioporowate, a jeśli stopień odchylenia łusek jest wyczuwalny pod palcami, masz włosy wysokoporowate.
Małgorzata Machnicka / 02.07.2020 08:11
Porowatość włosów fot. Adobe Stock

Porowatość włosów zależna jest nie tylko od ich struktury, ale również od zabiegów jakim są poddawane oraz od tego, jak o nie dbasz. Co więcej, porowatość włosów może się z czasem zmieniać - na niższą dzięki odpowiedniej pielęgnacji, na wyższą przez chemiczne i stylizacyjne zabiegi, jak farbowanie czy prostowanie.

Włos pod mikroskopem nie jest idealnie gładki, ale zbudowany z nachodzących na siebie łusek. Łuski mogą idealnie przylegać (włos jest wtedy gładki) albo w mniejszym lub większym stopniu się rozchylać (włos może być wtedy szorstki w dotyku). 

Test na porowatość włosów

Stopień porowatości włosów można sprawdzić już przez sam dotyk. Jeśli weźmiesz pojedynczy włos i przesuniesz palcami od końcówki w kierunku jego nasady i wyczujesz spore nierówności, masz włosy wysokoporowate, jeżeli nierówności są niewielkie oznacza to, że masz włosy średnioporowate, a jeśli włos jest idealnie gładki, twoje włosy są niskoporowate.

Możesz wykonać dodatkowy test ze szklanką wody. Wrzuć do niej swój włos i zobacz jak się zachowa. Jeśli utonie, masz włosy niskoporowate, jeśli zawiśnie pośrodku masz włosy średnioporowate, a jeśli będzie utrzymywał się na powierzchni, masz włosy wysokoporowate. 

jak określić porowatość włosówfot. Adobe Stock

Włosy niskoporowate

Są lśniące i gładkie. Łuski włosa ściśle do siebie przylegają. Zazwyczaj są proste lub lekko falowane i łatwo się rozczesują. Są niezbyt wdzięczne w stylizacji - loki i fale nie wytrzymują całego wieczoru i często brakuje im objętości. Mogą też szybko się przetłuszczać. Są za to mniej podatne na zniszczenia. 

Jak je pielęgnować?

Jesteś szczęściarą. Włosy niskoporowate nie wymagają żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, bo są w dobrej kondycji. Staraj się tylko ich nie przeciążać, bo stracą na objętości. 

W pielęgnacji najlepiej sprawdzają się lekkie odżywki z dodatkiem emolientów, włosy niskoporowate zazwyczaj źle reagują na te proteinowe. Unikaj również ciężkich i gęstych konsystencji. Włosy niskoporowate dobrze chłoną oleje o małych cząstkach, czyli kwasy nasycone np. olej kokosowy, arachidowy, palmowy a także masło shea i kakaowe.

Włosy średnioporowate

To najczęściej spotykany typ włosów. Łuski są delikatnie odchylone. Ta porowatość może być nierówna - włosy mogą być idealnie gładkie na czubku głowy, a przy końcach poszarpane. Są dość podatne na stylizację, najczęściej proste albo delikatnie falowane. Mogą mieć tendencje do puszenia się.

Jak je pielęgnować?

Najważniejsze to odżywić koncówki włosów i przywrócić objętość u nasady. Stosuj olejki o średnich cząstkach, czyli kwasy jednonienasycone np. olej migdałowy, sezamowy, z oliwek, makadamia, awokado, arganowy. Spośród masek i odżywek do włosów wybieraj te proteinowe.

Włosy wysokoporowate

To włosy zniszczone, ich łuski są mocno odchylone. Mogą być takie z natury, ale może to być również spowodowane nieodpowiednią pielęgnacją i zabiegami fryzjerskimi, takimi jak rozjaśnianie czy prostowanie. 

Włosy wysokoporowate mają tendencję do falowania albo są kręcone. Mogą być matowe i nieco szorstkie. Mają skłonność do elektryzowania, puszenia i łamania. Szybko schną i są wdzięczne w stylizacji.

Jak je pielęgnować?

Włosy wysokoporowate wymagają intensywnej pielęgnacji. Przynajmniej raz na trzy dni powinnaś nakładać maskę lub odżywkę (najlepiej sprawdzą się te proteinowe) na całą długość włosów, owinąć głowę ręcznikiem i zostawić na 2-3 godziny.

Sięgnij również po oleje, włosy wysokoporowate dobrze chłoną te o dużych cząsteczkach, czyli kwasy wielonienasycone takie jak: olej winogronowy, słonecznikowy, lniany, z czarnuszki, kukurydziany, wiesiołkowy, z orzechów włoskich, z olej z pestek dyni.

Najlepiej zrezygnuj z wszystkich zabiegów stylizacyjnych - prostowania, używania lokówki i suszenia gorącym powietrzem. 

Więcej o pięknych włosach:
Siemię lniane na włosy - jak je stosować?
Jak stosować kozieradkę na włosy?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/30.07.2020 23:02
Dziewczyny gdzie kupujecie takie super suszarki :D? Zachęcacie tym modelem dhd600. Gdzie da radę go dorwać w dobrej cenie?
/13.07.2020 01:10
@Pati To był dobry wybór. Długo się nad nią nie zastanawiałam bo jest to po prostu coś nowego/innego. Panel lcd wraz z solidną konstrukcją robią tutaj dobrą robotę. Sam sprzęt ma bardzo dobry silnik i nie niszczy włosów - wręcz je reperuje tym dyfuzorem do olejków
/06.07.2020 15:55
Bardzo przydatny artykuł!
POKAŻ KOMENTARZE (1)