Porowatość włosów: czym jest i jak to określić? Domowy test na porowatość ze szklanką wody

Porowatość włosów - jak sprawdzić, test na porowatość włosów fot. Adobe Stock, neonshot
Porowatość włosów to nic innego jak stopień odchylenia łusek włosów. Jeśli idealnie przylegają do siebie oznacza to, że są niskoporowate, jeśli lekko odstają są średnioporowate, a jeśli stopień odchylenia łusek jest wyczuwalny pod palcami, masz włosy wysokoporowate. Każdy rodzaj wymaga innej pielęgnacji oraz innych kosmetyków. Sprawdź, jak zrobić test na porowatość włosów.
Małgorzata Machnicka / 16.08.2023 08:45
Porowatość włosów - jak sprawdzić, test na porowatość włosów fot. Adobe Stock, neonshot

Porowatość włosów zależna jest nie tylko od ich struktury, ale również od zabiegów jakim są poddawane oraz od tego, jak o nie dbasz. Co więcej, porowatość włosów może się z czasem zmieniać - na niższą dzięki odpowiedniej pielęgnacji, na wyższą przez chemiczne i stylizacyjne zabiegi, jak farbowanie czy prostowanie.

Włos pod mikroskopem nie jest idealnie gładki, ale zbudowany z nachodzących na siebie łusek. Łuski mogą idealnie przylegać (włos jest wtedy gładki) albo w mniejszym lub większym stopniu się rozchylać (włos może być wtedy szorstki w dotyku). 

Jak zrobić test na porowatość włosów i jak je prawidłowo pielęgnować? O tym w dalszej część artykułu. 

Spis treści:

  1. Jak sprawdzić porowatość włosów?
  2. Jak wyglądają włosy niskoporowate i jak je pielęgnować?
  3. Jak wyglądają włosy średnioporowate i jak je pielęgnować?
  4. Jak wyglądają włosy wysokoporowate i jak je pielęgnować?

Jak sprawdzić porowatość włosów?

Stopień porowatości włosów można określić już przez sam dotyk. Jeśli weźmiesz pojedynczy włos i przesuniesz palcami od końcówki w kierunku jego nasady i wyczujesz spore nierówności, masz włosy wysokoporowate, jeżeli nierówności są niewielkie oznacza to, że masz włosy średnioporowate, a jeśli włos jest idealnie gładki, twoje włosy są niskoporowate. 

Test na porowatość włosów

Porowatość włosów możesz sprawdzić wykonując test, który bez problemu znajdziesz w Internecie (np. Anwen, OnlyBio). Odpowiadając na kilka krótkich pytań, szybko dostaniesz odpowiedź. 

Test na porowatość włosów ze szklanką wody

Innym sposobem na sprawdzenie porowatości włosów jest test ze szklanką wody. Wrzuć do niej swój włos i zobacz jak się zachowa. Jeśli utonie, masz włosy wysokoporowate, jeśli zawiśnie pośrodku masz włosy średnioporowate, a jeśli będzie utrzymywał się na powierzchni, masz włosy niskoporowate. 

Olejowanie włosów na sucho: odżywczy zabieg, który wzmocni twoje pasma. Jak to robić i jaki olej wybrać?

Porowatość włosów - jak sprawdzić, test na porowatość włosów, włosy wysokoporowate, włosy średnioporowate, włosy niskoporowatefot. Porowatość włosów/ Adobe Stock, Alessandro Grandini

Włosy niskoporowate - charakterystyka

Wyglądają zdrowo, są gładkie, lśniące, nie elektryzują się i nie puszą. Łuski włosa ściśle do siebie przylegają. Zazwyczaj są proste lub lekko falowane i łatwo się rozczesują. Niestety, są odporne na stylizację (loki i fale nie wytrzymują całego wieczoru), często brakuje im objętości i dość wolno schną. Mogą też szybko się przetłuszczać. Zalety? Są mniej podatne na zniszczenia. 

Jak pielęgnować włosy niskoporowate?

Włosy niskoporowate nie wymagają żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, ponieważ są w dobrej kondycji. Staraj się tylko ich nie przeciążać, aby nie straciły objętości. 

W pielęgnacji najlepiej sprawdzają się lekkie odżywki z dodatkiem emolientów, włosy niskoporowate zazwyczaj źle reagują na te proteinowe. Unikaj również ciężkich i gęstych konsystencji. Włosy niskoporowate dobrze chłoną oleje o małych cząstkach, czyli kwasy nasycone np. olej kokosowy, olej arachidowy, olej palmowy, olej babassu a także masło shea i kakaowe.

Włosy średnioporowate - charakterystyka

To najczęściej spotykany typ włosów. Łuski są delikatnie odchylone. Ta porowatość może być nierówna - włosy mogą być idealnie gładkie na czubku głowy, a przy końcach lekko spuszone. Są dość podatne na stylizację, najczęściej proste albo delikatnie falowane. 

Jak pielęgnować włosy średnioporowate?

Najważniejsze to odżywić końcówki włosów i przywrócić objętość u nasady. Stosuj olejki o średnich cząstkach, czyli kwasy jednonienasycone np. olej migdałowy, sezamowy, z oliwek, makadamia, awokado, arganowy. Wybieraj maski humektantowe i maski proteinowe. Podczas stylizacji, pamiętaj o kosmetykach termoochronnych

Włosy wysokoporowate - charakterystyka

To włosy zniszczone, ich łuski są mocno odchylone. Mogą być takie z natury, ale może to być również spowodowane nieodpowiednią pielęgnacją i zabiegami fryzjerskimi, takimi jak rozjaśnianie czy prostowanie. 

Włosy wysokoporowate mają tendencję do falowania albo są kręcone. Mogą być matowe i nieco szorstkie. Mają skłonność do elektryzowania, puszenia i łamania. Szybko schną i są podatne na stylizację.

Pielęgnacja włosów kręconych krok po kroku, czyli skręty pod kontrolą

Jak pielęgnować włosy wysokoporowate?

Włosy wysokoporowate wymagają intensywnej pielęgnacji. Przynajmniej raz na trzy dni powinnaś nakładać maskę lub odżywkę (najlepiej sprawdzą się te proteinowe) na całą długość włosów, owinąć głowę ręcznikiem i zostawić na 2-3 godziny.

Sięgnij również po oleje, włosy wysokoporowate dobrze chłoną te o dużych cząsteczkach, czyli kwasy wielonienasycone takie jak: olej winogronowy, olej słonecznikowy, olej lniany, olej z czarnuszki, olej kukurydziany, olej wiesiołkowy, olej z orzechów włoskich, olej z pestek dyni.

Najlepiej zrezygnuj z wszystkich zabiegów stylizacyjnych - prostowania, używania lokówki i suszenia gorącym powietrzem. 

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 02.07.2020

Czytaj także:
Jak przyspieszyć porost włosów? 6 najlepszych, domowych sposobów
Botoks na włosy: jak wygląda zabieg i jakie daje efekty?

Redakcja poleca

REKLAMA