Nawilżanie włosów ma kluczowy wpływ na ich wygląd. Dobrze nawilżone pasma wyglądają dużo ładniej i zdrowo - są błyszczące, odżywione, a do tego lepiej się układają.
Niedostateczne nawilżenie włosów to główna przyczyna ich gorszej kondycji - włosy stają się bardziej podane na uszkodzenia mechaniczne i źle reagują na wszelkie zabiegi stylizacyjne z użyciem wysokiej temperatury.
Aby przywrócić włosom zdrowy wygląd i odpowiednie nawilżenie, należy przede wszystkim regularnie stosować maski i odżywki oraz zrezygnować ze zbyt częstych zabiegów farbowania i stylizacji. Pamiętaj, że mocno przesuszonych końcówek nie zregeneruje nawet najlepszy kosmetyk - rozdwojone, zniszczone włosy, trzeba po prostu obciąć.
Przyczyny przesuszenia włosów
Do przesuszenia włosów przyczynia się wiele różnych czynników, m.in. promieniowanie UV, kąpiele w morskiej lub chlorowanej wodzie, zabiegi koloryzacji (przede wszystkim rozjaśnianie), codzienne stosowanie obciążających kosmetyków (np. żeli czy lakierów), częste używanie urządzeń do stylizacji włosów (np. lokówki czy prostownicy).
Na przesuszanie włosów są narażone również osoby, których skóra głowy ma duże tendencje do przetłuszczania. Może pozornie tego nie widać, ale nadmierna produkcja łoju nie oznacza wcale, że twoje włosy są całkowicie chronione przed wysuszaniem.
Nawilżające kosmetyki do włosów
Włosy można nawilżać przed myciem, w trakcie mycia lub tuż po umyciu włosów. Warto łączyć kilka technik na raz, aby uzyskać najlepsze (i szybsze) efekty.
Szampon
Powinien opierać się na łagodnych detergentach jak np. Disodium Laureth Sulfosuccinate czy Cocamidoprypol Betaine. Tak szampon jest w stanie skutecznie usunąć zanieczyszczenia bez uszkadzania struktury włosów i skóry głowy.
Dobrze, jeśli będzie zawierał także substancje nawilżające, np. mocznik, miód, glicerynę, aloes, które zapobiegają nadmiernej utracie wilgoci.
Odżywka do włosów
Nawilżająca odżywka powinna mieć w swoim wkładzie humektanty, czyli substancje wiążące wodę (gliceryna, aloes, kwas hialuronowy) oraz emolienty, które tworzą na włosach nieprzepuszczalną powłokę, chroniąc je przed uszkodzeniami. Odżywkę nawilżającą warto stosować codziennie lub po każdym umyciu włosów.
Maska do włosów
Maski mają bogatszą formułę i cięższą konsystencję niż odżywki, choć również dzielą się na humektantowe lub emolientowe. Powinno się je stosować raz-dwa razy w tygodniu, aby nie przeciążyć włosów.
Najlepsze maski humektantowe do włosów
Najlepsze maski emolientowe do włosów
fot. Adobe Stock
Domowe sposoby na nawilżenie włosów
Aby odpowiednio nawilżyć pasma, możesz również sięgnąć po sprawdzone domowe maseczki do włosów na bazie żółtek, miodu lub gliceryny.
Maseczka z żółtek
Maseczka z żółtek nawilża i regeneruje zniszczone pasma. Do jej przygotowania potrzebujesz dwóch żółtek jaja (jeśli masz bardzo długie włosy to trzech), dwóch łyżek oliwy z oliwek oraz dwóch łyżek soku z cytryny.
Dokładnie wymieszaj ze sobą wszystkie składniki, po czym rozprowadź na mokrych włosach i wmasuj w skórę głowy.
Następnie mieszankę spłucz ciepłą wodą. Pamiętaj, aby woda nie była zbyt gorąca, w przeciwnym przypadku jajka mogą się „zagotować” na włosach. Efekt powinien być widoczny już po pierwszym zastosowaniu.
Maseczka z miodu
Miód na włosy to jeden z najlepszych i najszybszych sposobów na poprawę ich wyglądu. Pół szklanki miodu wymieszaj z sokiem z jednej cytryny i wmasuj w wilgotne kosmyki.
Odczekaj 20 minut, a następnie spłucz. Miód zatrzymuje wilgoć, dzięki czemu włosy stają się zdrowe i pełne blasku, a także dobrze nawilżone.
Gliceryna i olejek rycynowy
Za niewielkie pieniądze możesz w aptece kupić olejek rycynowy i glicerynę. Wymieszaj je ze sobą w proporcji 1:1 i z porcją swojej zwykłej odżywki do włosów, a następnie nałóż na włosy. Pasma będą miękkie, lśniące i nawilżone.
Fryzjerskie zabiegi nawilżające włosy
Aby intensywnie nawilżyć swoje włosy, możesz również skorzystać z pomocy fryzjera. Salony fryzjerskie oferują różne zabiegi na włosy, dzięki którym pasma są zregenerowane od cebulek, aż po same końce.
Sauna na włosy
Zabieg rozpoczyna się od wklepania we włosy maseczki. Fryzjer nakłada na głowę specjalny rodzaj czepka, a następnie przykrywa całość kopułą (plastikową lub szklaną). Kopuła wydziela z siebie parę wodną, która zmienia swoją temperaturę. Dzięki temu włosy wchłaniają składniki odżywcze i wilgoć.
SPA dla włosów
Fryzjer aplikuje na włosy regeneracyjny tonik i wykonuje pobudzający masaż głowy. Następnie przykrywa włosy ciepłym ręcznikiem, a one pod wpływem temperatury wchłaniają najcenniejsze składniki odżywcze.
Więcej o pięknych włosach:
Sposoby na zagęszczenie włosów
Ocet jabłkowy na włosy - jak stosować?
Jak stosować olej lniany na włosy?