Octowa płukanka do włosów fot. Adobe Stock

Płukanie włosów octem - przepis na płukankę octową

Płukanki octowe domykają łuski włosów i sprawiają, że stają się one bardziej gładkie i lśniące.
Karolina Kalinowska / 26.11.2019 10:55
Octowa płukanka do włosów fot. Adobe Stock

Kosmetyki zapewniają naszym włosom piękny i zdrowy wygląd. Warto jednak zdać sobie sprawę, że nie zawsze musimy sięgać po najdroższe rozwiązana. Pomocne okazują się też sposoby znane naszym mamom i babciom. Jednym z najbardziej znanych domowych sposobów dbania o włosy są płukanki octowe. Tę metodę z powodzeniem stosują kolejne już pokolenie kobiet, choć zabieg jest zalecany także panom. Na czym właściwie polega?

Na czym polega płukanka octowa do włosów?

Płukanki octowe, czyli spłukanie włosów roztworem wody i octu, mają na celu domknięcie łusek włosów. Efekt takiego zabiegu zwykle jest bardzo dobry – włosy stają się bardziej lśniące i miękkie. A wszystko dzięki zwykłemu octowi, który przecież większość z nas ma w domu.

Jakiego octu używać do wykonania płukanki? Najlepiej sprawdzi się ocet jabłkowy lub inny owocowy. Ma on najbardziej naturalny skład. Lepiej unikać octu spirytusowego, który może zbytnio wysuszać włosy. Z kolei ocet winny może mieć tendencję do delikatnego rozjaśniania ciemnych włosów.

Jak wykonać płukankę octową?

Zabieg ten jest bardzo prosty do wykonania i nie wymaga żadnego specjalnego sprzętu. Oczywiście zaczynamy od przygotowania roztworu.

Zalecamy, aby woda, w której będziesz mieszała ocet, miała temperaturę pokojową i koniecznie była przegotowana. Do szklanki wody (250 ml) dodaj 1 łyżkę octu. Sama jakość wody nie ma większego znaczenia – może to być zarówno woda z kranu, jak i butelkowa. Ocet, który się w niej znajdzie i tak diametralnie zmieni właściwości wody – stanie się ona miękka, a pH roztworu nabierze odczynu kwaśnego.

Po dwukrotnym umyciu włosów zwykłym szamponem (najlepiej bardzo delikatnym lub ziołowym), wypłucz je zwykłą wodą, ale do ostatniego płukania wykorzystaj wcześniej przygotowany roztwór. Rob to powoli, dokładnie i pozwól płukance spłynąć w naturalny sposób. Po skończonym myciu i płukaniu warto pozwolić włosom wyschnąć samoistnie. Jest to dla nich najzdrowsze. Jeśli jednak użyjesz suszarki, bardzo szybko pozbędziesz się zapachu octu, który nie jest zbyt przyjemny.

Dlaczego warto stosować płukanki octowe?

Płukanka octowa ma znakomity wpływ na wygląd włosów. Po tym zabiegu łuski się domykają, co daje efekt lśnienia. Poza tym kwaśny odczyn roztworu reguluje pH skóry głowy, szczególnie w sytuacji, gdy wcześniej zdecydowałaś się na oczyszczanie włosów np. sodą.

Dzięki utrzymaniu właściwego, naturalnego pH głowy, zwiększamy szansę na uniknięcie problemów z łupieżem i przetłuszczaniem się włosów. Płukanka octowa ma właściwości czyszczące, sama w sobie świetnie uwalnia włosy od osadów wapnia i magnezu, które są efektem stosowania twardej wody. Płukanka może również usunąć z kosmyków pozostałości po stosowanych w przeszłości środkach kosmetycznych.

Płukanki octowej nie wolno stosować zbyt często. Ocet w zbyt dużych stężeniach da efekt przesuszenia włosów, co oczywiście nie jest korzystne dla włosów – szczególnie tych jasnych i mających tendencję do przesuszania. Płukankę najlepiej wykonać raz w tygodniu.

Znaną właściwością płukanki octowej jest wzmacnianie koloru włosów i zapobieganie jego wypłukiwaniu podczas mycia. Ten sam efekt osiągniesz, stosując maski zakwaszające. Aplikacja płukanki jest jednak zdecydowanie prostsza i tańsza.

Więcej na temat domowych sposobów pielęgnacji włosów:
Te domowe maseczki na włosy poprawią ich wygląd i kondycję. Mamy 6 sprawdzonych przepisów!
Domowe płukanki do włosów, które potrafią zdziałać cuda!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/11.10.2019 13:20
Ja natomiast bardzo polecam płukanki octem jabłkowym. Tylko w odpowiednich proporcjach i z umiarem
/13.12.2017 23:41
Ja od dawna to Nie płukanki octem i jestem bardzo zadowolona. Polecam 😍😍
/28.09.2017 08:17
Co powiedziałby autor artykułu na fakt, że w innym poście czytelniczki piszą, że płukanka im nie służy, że włosy się puszą i są szorstkie? Są jakieś warunki, by płukanka pomagała?