POLECAMY

Jak wykonać płukankę octową na włosy?

Płukanki octowe domykają łuski włosów i sprawiają, że stają się one bardziej gładkie i lśniące. Jak wykonać płukankę octową?

płukanka octowe

fot. Fotolia

Wysokiej klasy kosmetyki zapewniają naszym włosom piękny i zdrowy wygląd. Warto jednak zdać sobie sprawę, że nie zawsze musimy sięgać po najdroższe rozwiązana. Pomocne okazują się też sposoby znane naszym mamom i babciom. Czy są skuteczne?

Płukanki octowe – od lat dobrze wpływają na włosy

Jednym z najbardziej znanych domowych sposobów dbania o włosy są płukanki octowe. Tę metodę z powodzeniem stosuje kolejne już pokolenie kobiet, choć zabieg jest zalecany także panom. Na czym właściwie polega?

Płukanki octowe, czyli spłukanie włosów roztworem wody i octu, mają na celu domknięcie łusek włosów. Efekt takiego zabiegu zwykle jest bardzo dobry – włosy stają się bardziej lśniące i miękkie. A wszystko dzięki zwykłemu octowi, który przecież większość z nas ma w domu.

Najlepszy do wykonywania płukanek octowych jest ocet jabłkowy lub inny owocowy. Ma on najbardziej naturalny skład. Lepiej natomiast unikać octu spirytusowego, który może zbytnio wysuszać kosmyki. Z kolei ocet winny może mieć tendencję do delikatnego rozjaśniania ciemnych włosów.

Jak wykonać płukankę octową na włosy?

Zabieg ten jest bardzo prosty do wykonania i nie wymaga żadnego specjalnego sprzętu. Oczywiście zaczynamy od przygotowania roztworu. Są na to różne metody.

Zalecamy, aby woda, w której będziemy mieszać ocet, miała temperaturę pokojową i koniecznie była przegotowana. Do szklanki wody dodajemy łyżkę octu. Sama jakość wody nie ma większego znaczenia – może to być zarówno woda z kranu, jak i butelkowa. Ocet, który się w niej znajdzie i tak diametralnie zmieni właściwości wody – stanie się ona miękka, a pH roztworu nabierze odczynu kwaśnego. Po dwukrotnym umyciu włosów zwykłym szamponem (najlepiej bardzo delikatnym, ziołowym), spłukujemy je zwykłą wodą, ale do ostatniego płukania wykorzystujemy wcześniej przygotowany roztwór. Robimy to powoli, dokładnie i pozwalamy płukance spłynąć w sposób naturalny. Po skończonym myciu i płukaniu warto pozwolić włosom wyschnąć samoistnie. Jest to dla nich najzdrowsze. Jeśli jednak użyjemy suszarki, bardzo szybko pozbędziemy się zapachu octu.

Zapach po zastosowaniu płukanki nie jest oczywiście zbyt przyjemny, ale na szczęście nie utrzymuje się we włosach zbyt długo.

Zobacz też: Z forum medycznego: jak leczyć zapalenie mieszków włosowych?

Dlaczego warto stosować płukanki octowe?

Płukanka octowa ma znakomity wpływ na wygląd włosów. Wspomnieliśmy już, że po tym zabiegu ich łuski się domykają, co daje efekt lśnienia. Poza tym kwaśny odczyn roztworu reguluje pH skóry głowy, szczególnie w sytuacji, gdy wcześniej zdecydowaliśmy się na oczyszczanie włosów np. sodą.

Dzięki utrzymaniu właściwego, naturalnego pH głowy, zwiększamy szansę na uniknięcie problemów z łupieżem i przetłuszczaniem się włosów. Płukanka octowa ma także właściwości czyszczące, sama w sobie świetnie uwalnia włosy od osadów wapnia i magnezu, które są efektem stosowania twardej wody. Płukanka może również usunąć z kosmyków pozostałości po stosowanych w przeszłości środkach kosmetycznych.

Płukanki octowej nie wolno stosować zbyt często. Ocet w zbyt dużych stężeniach da efekt przesuszenia włosów, co oczywiście nie jest korzystne dla naszych kosmyków – szczególnie tych jasnych i mających tendencję do przesuszania. Płukankę warto wykonać raz w tygodniu.

Znaną właściwością płukanki octowej jest wzmacnianie koloru włosów i zapobieganie jego wypłukiwaniu podczas mycia. Ten sam efekt osiągniemy stosując maski zakwaszające. Aplikacja płukanki jest jednak zdecydowanie prostsza i tańsza.

Zobacz też: Najlepsze szczotki i grzebienie do włosów – które wybrać?

Materiał przygotowany przez klinikę Handsome Men.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/4 miesiące temu
Ja od dawna to Nie płukanki octem i jestem bardzo zadowolona. Polecam 😍😍
/7 miesięcy temu
Co powiedziałby autor artykułu na fakt, że w innym poście czytelniczki piszą, że płukanka im nie służy, że włosy się puszą i są szorstkie? Są jakieś warunki, by płukanka pomagała?