Włosy po zastosowaniu octu fot. Adobe Stock

Ocet jabłkowy na włosy - jak go stosować? Przepis na płukankę, wcierkę i maskę octową

Ocet jabłkowy stosowany na włosy zapewnia im niesamowitą gładkość i blask. Możesz z niego przygotować nie tylko popularną płukankę, ale również szampon lub maskę.
Małgorzata Machnicka / 31.08.2020 08:55
Włosy po zastosowaniu octu fot. Adobe Stock

Ocet jabłkowy na włosy to jeden ze sposobów pielęgnacji znany już od czasów naszych babć. W swoim składzie zawiera, poza kwasem octowym i jabłkowym, kwas mlekowy, całe mnóstwo witamin m.in. A, C i E oraz witaminy z grupy B, aminokwasy, bioflawonoidy, beta-karoten, żelazo, fluor, potas, wapń i krzem.

W pielęgnacji włosów lepiej unikać octu spirytusowego, który może nadmiernie wysuszać włosy oraz octu winnego, który może mieć tendencję do delikatnego rozjaśniania ciemnych włosów.

Jak stosować ocet jabłkowy na włosy?

Najpopularniejsza jest płukanka octowa, ale z dodatkiem tego magicznego składnika można również przygotować maski, odżywki, szampony i wcierki. Wszystkie te zabiegi są proste i szybkie do wykonania. 

Pamiętaj, aby woda, którą będziesz dodawała do octu, miała temperaturę pokojową i koniecznie była przegotowana. Sama jakość wody nie ma większego znaczenia – może to być zarówno woda z kranu, jak i butelkowa. Ocet, który się w niej znajdzie i tak diametralnie zmieni właściwości wody – stanie się ona miękka, a pH roztworu nabierze odczynu kwaśnego.

Przepis na płukankę octową

Do 500 ml wody dodaj 1 łyżkę octu. Po dwukrotnym umyciu włosów zwykłym szamponem (najlepiej bardzo delikatnym lub ziołowym), wypłucz je zwykłą wodą, ale do ostatniego płukania wykorzystaj wcześniej przygotowany roztwór. Rób to powoli, dokładnie i pozwól płukance spłynąć w naturalny sposób.

Po skończonym myciu i płukaniu pozwól włosom wyschnąć samoistnie.

Wcierka z octu jabłkowego

Do szklanki wody (200 ml) dodaj 2 łyżki octu jabłkowego. Wcierkę stosuj na skórę głowy na 30 minut przed umyciem włosów. Wystarczy 2 razy w tygodniu.

Maska z octu jabłkowego

Do ulubionej maski dobranej do porowatości włosów (możesz też wykorzystać ulubiony olejek do włosów), dodaj 2 łyżki octu jabłkowego i nałóż na osuszone ręcznikiem włosy. Dla zmocnienia efektu możesz owinąć je folią i ręcznikiem. Spłucz obficie po 20 minutach.

Szampon z octu jabłkowego (mycie włosów octem)

1 łyżkę sody oczyszczonej wymieszaj z 100 ml wody i wmasuj w skórę głowy. Na tak przygotowany skalp nałóż roztwór w proporcjach: 100 ml wody i 6 łyżek octu. Umyj włosy i wysusz.

efekty stosowania octu na włosy
fot. Adobe Stock

Efekty stosowania octu jabłkowego na włosy

Ocet jabłkowy ma znakomity wpływ na wygląd włosów. Po tym zabiegu łuski się domykają, co daje efekt niesamowitego połysku.

  • Kwaśny odczyn roztworu reguluje pH skóry głowy, szczególnie w sytuacji, gdy wcześniej zdecydowałaś się na oczyszczanie włosów np. sodą.
  • Dzięki właściwościom antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym, zwiększasz szansę na uniknięcie problemów z łupieżem i przetłuszczaniem się włosów.
  • Ocet jabłkowy ma właściwości oczyszczające uwalniające włosy od osadów wapnia i magnezu, które są efektem stosowania twardej wody.
  • Ocet usuwa również z kosmyków pozostałości po stosowanych w przeszłości środkach kosmetycznych.
  • Usuwa nadmiar sebum i sprawia, że włosy stają się sypkie i lekkie.
  • Znaną właściwością octu jabłkowego jest wzmacnianie koloru włosów i zapobieganie jego wypłukiwaniu podczas mycia.

Uwaga! Octu jabłkowego na włosy nie powinno stosować się nieprzerwanie. W zbyt dużych stężeniach da efekt przesuszenia, co oczywiście nie jest korzystne dla włosów – szczególnie tych jasnych i mających tendencję do przesuszania. Płukankę najlepiej wykonywać raz w tygodniu.

Więcej na temat domowych sposobów pielęgnacji włosów:
Te domowe maseczki na włosy poprawią ich wygląd i kondycję. Mamy 6 sprawdzonych przepisów!
Domowe płukanki do włosów, które potrafią zdziałać cuda!