Jeśli stosujesz ocet jabłkowy wyłącznie jako dodatek do potraw, wiele tracisz. Roztwór wytwarzany z fermentowanych jabłek posiada nie tylko znakomite właściwości zdrowotne, ale też oferuje wiele korzyści dla włosów. Jego moc doceniały już nasze babcie.
W swoim składzie poza kwasem octowym i jabłkowym, zawiera kwas mlekowy, całe mnóstwo witamin m.in. A, C i E oraz witaminy z grupy B, aminokwasy, bioflawonoidy, beta-karoten, żelazo, fluor, potas, wapń i krzem.
Spis treści:
Jak stosować ocet jabłkowy na włosy?
Najpopularniejsza jest płukanka octowa, ale z dodatkiem tego magicznego składnika można również przygotować maski, odżywki, szampony i wcierki. Wszystkie te zabiegi są proste i szybkie do wykonania.
Pamiętaj, aby woda miała temperaturę pokojową i koniecznie była przegotowana. Sama jej jakość nie ma większego znaczenia – może to być zarówno woda z kranu, jak i butelkowa. Dodając ocet jabłkowy i tak zmienisz jej właściwości – stanie się miękka, a pH roztworu nabierze odczynu kwaśnego.
Przepis na płukankę octową na włosy - proporcje
Do 500 ml wody dodaj 1 łyżkę octu jabłkowego. Po dwukrotnym umyciu włosów zwykłym szamponem (najlepiej bardzo delikatnym lub ziołowym), wypłucz je zwykłą wodą, ale do ostatniego płukania wykorzystaj wcześniej przygotowany roztwór. Rób to powoli, dokładnie i pozwól płukance spłynąć w naturalny sposób. Najlepiej zrezygnuj z suszarki i pozwól włosom samym wyschnąć.
Wcierka do włosów z octu jabłkowego - proporcje
Do szklanki wody (200 ml) dodaj 2 łyżki octu jabłkowego. Wcierkę stosuj bezpośrednio na skórę głowy na 30 minut przed umyciem włosów. Aby zobaczyć zadowalające efekty, stosuj 2 razy w tygodniu. Do aplikacji użyj buteleczki z atomizerem lub strzykawki.
Maska na włosy z octem jabłkowym - proporcje
Do ulubionej maski dobranej do porowatości włosów (możesz też wykorzystać ulubiony olejek do włosów), dodaj 2 łyżki octu jabłkowego i nałóż na osuszone ręcznikiem włosy. Dla wzmocnienia efektu, możesz owinąć je folią i ręcznikiem. Spłucz obficie po 20 minutach.
Szampon do włosów z octu jabłkowego (mycie włosów octem)
1 łyżkę sody oczyszczonej wymieszaj z 100 ml wody i wmasuj w skórę głowy. Następnie nałóż roztwór z octu jabłkowego, przygotowany w proporcjach: 100 ml wody i 6 łyżek octu. Umyj włosy i wysusz.
fot. Adobe Stock, irina
Ocet jabłkowy na włosy - efekty stosowania
Ocet jabłkowy ma znakomity wpływ na kondycję naszych włosów.
- Kwaśny odczyn roztworu reguluje pH skóry głowy, szczególnie w sytuacji, gdy wcześniej zdecydowałaś się na oczyszczanie włosów np. sodą.
- Dzięki właściwościom antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym, zwiększasz szansę na uniknięcie problemów z łupieżem i przetłuszczaniem się włosów.
- Ocet jabłkowy ma właściwości oczyszczające uwalniające włosy od osadów wapnia i magnezu, które są efektem stosowania twardej wody.
- Ocet usuwa również z kosmyków pozostałości po stosowanych w przeszłości środkach kosmetycznych.
- Usuwa nadmiar sebum i sprawia, że włosy stają się sypkie i lekkie.
-
Ocet jabłkowy wzmacnia kolor włosów i zapobiega jego wypłukiwaniu podczas mycia.
Uwaga: ocet jabłkowy stosowany zbyt często i w dużych stężeniach może wysuszyć włosy i podrażnić skalp, dlatego warto przestrzegać proporcji i zachować umiar.
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 31.08.2020
Czytaj także:
Olej z wiesiołka na włosy — najlepszy sposób na regenerację. Jak stosować i jakie są przeciwwskazania?
Amol na włosy - złoty środek na wypadanie. Jak bezpiecznie go stosować?
Szukasz oszczędności w codziennych zakupach? Więc zapewne spodoba spodoba Ci się nasz Frisco kod rabatowy, dzięki któremu zaoszczędzisz całkiem sporą sumkę!