Pielęgnuj włosy latem! fot. Fotolia

Pielęgnacja włosów latem

Jak latem dbać o włosy? Czy wystarczy chronić je tylko na plaży? Czy latem włosy potrzebują innej ochrony niż zimą? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące letniej pielęgnacji włosów znajdziecie w naszym poradniku. Dowiedz się, jak latem dbać o włosy. Od cebulek po zdrowe końcówki!
/ 21.05.2013 12:44
Pielęgnuj włosy latem! fot. Fotolia

Mogłoby się wydawać, że lato to wymarzona pora roku dla naszych włosów. Wreszcie włosy mogą "odetchnąć" bez ciężaru czapki i szalika, bez elektryzowania się, bez negatywnego wpływu mroźnego powietrza... Niestety okazuje się, że lato jest równie niebezpieczne dla ich kondycji, co zima. Kiedy opalamy się i relaksujemy, nasze włosy nie odpoczywają. Ciężko znoszą promieniowanie UV, sól morską, działanie wiatru... A to tylko niektóre z czynników, mających bardzo niekorzystny wpływ na nasze czupryny. Także w mieście latem naszym włosom nie jest lekko - szkodzi im klimatyzacja oraz w podobnym stopniu promienie UV.

Latem więc nie ma wyjścia - musimy się nastawić na wzmożoną pielęgnację włosów. W przeciwnym wypadku, mogą stracić blask i elastyczność, staną się łamliwe, suche i wypłowiałe. By nie płakać po wakacjach, warto już teraz zacząć działać i odpowiednio je chronić.

Sprawdź koniecznie: Rozdwajające się końcówki

Pielęgnacja włosów latem - pamiętaj!

 • Jeśli planujesz urlop, warto odwiedzić przed wyjazdem fryzjera. Lepiej jednak zrezygnować z farbowania (należy zrobić to sporo przed urlopem, aby włosy nie były osłabione), a zdecydować się na podcięcie końcówek. To je wzmocni.
 • Pamiętajmy o tym, że włosy powinny być intensywnie nawilżane już przed planowanym urlopem –  łatwiej zniosą trudne warunki i wysuszenie.
 • Kosmetyki, których używałaś zimą czy wiosną, latem mogą okazać się niewystarczające – naprawdę warto zaopatrzyć się w specjalne preparaty do letniej pielęgnacji włosów!
 • Przed kąpielą (nieważne, czy w morzu, czy w basenie) zastosuj kosmetyk ochronny, dzięki któremu chlor (lub sól) mniej uszkodzi łuskę włosa.
 • Po wyjściu z wody pamiętaj o bardzo ważnej rzeczy: mokre włosy powinny wysychać w cieniu, a nie na słońcu. Krople wody skupiają na sobie promienie słoneczne co powoduje, że struktura włosa jest jeszcze bardziej narażona na zniszczenie.
 • Po wyjściu z wody nałóż preparat ochronny ponownie – kąpiel spłukuje nie tylko filtr UV z ciała, lecz także kosmetyki ochronne z włosów.
 • Blondynki są szczególnie narażone na szkodliwe działanie promieni UV – włosy brunetek mają w sobie więcej melaniny.
 • W lecie jeszcze bardziej uważaj na kosmetyki zawierające alkohol i silikony!
 • Noś nakrycie głowy! To nie tylko ochrona przed porażeniem słonecznym, ale również przed zniszczeniem włosów! Pamiętaj jednak, że nałożenie kapelusza nie zwalnia cię z obowiązku korzystania z ochronnych kosmetyków, włosy i tak będą się przesuszać.
 • Jeśli jesteś na plaży, postaraj się spiąć włosy, aby ochronić przed działaniem słońca chociaż część kosmyków.
 • Może na lato zrezygnujesz z używania suszarki? Unikniesz dzięki temu dodatkowego obciążania włosów. Uważaj jednak – nawet przy lekkim wiaterku łatwo się przeziębić!
 • Jeśli latem musisz częściej myć włosy, poszukaj delikatniejszego szamponu!
 • Bądź oszczędna w stosowaniu pianek, żeli do stylizacji i lakierów – latem postaw raczej na pielęgnację, nie na stylizację!
 • Przydatnym kosmetykiem może okazać się suchy szampon - latem skóra głowy szybciej się przetłuszcza, zdarzają się też dni, kiedy nie możemy umyć włosów (np. w podróży). Suchy szampon jest łatwy w użyciu - należy go wstrząsnąć, a następnie rozpylić na włosy. Po kilku minutach wyczesać resztki w postaci talku.

Zobacz także: Jak odżywiać włosy od wewnątrz?