POLECAMY

Jak sobie poradzić ze swędzącą skórą głowy?

Swędząca skóra głowy to dość częsty problem, a spowodowany być może bardzo wieloma przyczynami. Skóra na głowie mimo, że ciągle narażona na działanie czynników zewnętrznych jest bardzo delikatna i reaguje natychmiast na wszelkie zmiany w pielęgnacji oraz różne pokarmy, które mogą po prostu uczulać. Sprawdź, jak poradzić sobie ze swędząca skórą głowy.

swędząca skóra głowy

fot. Fotolia

Alergia na kosmetyki lub pokarmy

Mamy więc pierwszy powód, który może powodować swędzenie skóry głowyalergia. Alergia w postaci swędzącej wysypki może pojawić się po zastosowaniu kosmetyków na głowę, a także po spożyciu pewnych pokarmów. Bardzo często pojawia się taka sytuacja po zastosowania farb do włosów – należy przypomnieć, że na opakowaniach farb znajduje się instrukcja, która mówi o konieczności zrobienia testu przed użyciem farby na całe włosy.

Czasami na głowie pojawiają się różne zmiany typu plamki, krostki i zazwyczaj mocno swędzą. W takiej sytuacji dermatolodzy radzą, by nie zaczynać stosowania na skórę głowy środków typu Nizoral, czy innych szamponów leczniczych, albo jakiś środków wysuszających skórę głowy, bo mogą one powodować zaciemnienie obrazu schorzenia. Jeśli podejrzewamy, że przyczyną problemu może być uczulenie należy zażyć środek odczulający, który można kupić w aptece bez recepty – zawsze należy skonsultować to z farmaceutą, szczególnie jeśli bierzemy inne leki. Jeśli w ciągu doby po przyjęciu leku objawy nie ustąpią, a przynajmniej nie zmniejszą się, to jest prawie pewne, że problem nie powstał z powodu uczulenia.

Polecamy: Jak wygląda zabieg zagęszczania włosów?

Swędzenie skóry głowy a łojotokowe zapalenie

Bardzo często swędzenie jest objawem łojotokowego zapalenia skóry (ŁZS) – początkowo może objawiać się jedynie przetłuszczaniem włosów i łupieżem, najczęściej tłustym. Schorzenie wymaga bardzo konkretnego leczenia, a używanie bardzo agresywnych (silnych) szamponów do włosów przetłuszczających się może nawet problem nasilać. Przy ŁZS należy natychmiast rozpocząć leczenie specjalistyczne, swędzenie świadczy o pojawieniu się stanu zapalnego, co jest z kolei dowodem na aktywność choroby, jej rozwoju.

Zmiany grzybicze

Bardzo często wszelkie zmiany grzybicze na głowie, szczególnie, gdy dochodzi do zmian ropnych powodują swędzenie. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, ponieważ rozdrapanie takich zmian grozi poważną infekcją, która może zakończyć się koniecznością leczenia antybiotykami.

Leczenie grzybicy musi być prowadzone przez lekarza – niektóre ich odmiany powodują konieczność leczenie w szpitalu zakaźnym.

Temperatura i wilgoć

Czasami swędzenie skóry głowy jest reakcją jej na różne czynniki zewnętrzne – wiele osób odczuwa dyskomfort i swędzenie skóry głowy po włączeniu centralnego ogrzewania, skóra staje się wówczas bardzo przesuszona. Podobnie dzieje się w pomieszczeniach z klimatyzacją, tu z kolei na skórę głowy działa obniżona temperatura i wilgoć. Wilgoć generalnie sprzyja świądowi skóry, co potwierdzają osoby intensywnie ćwiczące i to one bardzo często skarżą się na swędzenie skóry głowy po spoceniu się, mimo że na ich skórze nie ma żadnych zmian chorobowych, nie mają ŁZS.

Swędzenie skóry głowy w wyniku zaburzeń hormonalnych

Czasami skóra swędzi, również na głowie z powodów schorzeń wewnętrznych – bywa , że skóra na całym ciele i na głowie swędzi, a nawet łuszczy się płatami z powodu zaburzeń hormonalnych, w niektórych wypadkach włosy mogą wypadać i to dość intensywnie. Najpowszechniejszym zaburzeniem hormonalnym jest w takich sytuacjach niedoczynność tarczycy.

Nie pomogą tu żadne kosmetyki, czy babcine metody typu maseczka, płukanie włosów ziołami, ale wymagane jest specjalistyczne leczenie, które wyrówna poziom hormonów i problemy ze swędząca skóra na głowie i wypadającymi włosami powinny ustąpić. Oczywiście w tej sytuacji warto zadbać o wzmocnienie włosów przez dobór szamponów i odżywek, a prawdopodobnie lekarz zaleci przyjmowanie witamin i minerałów.

Polecamy: Jak dobrać kolor farby do włosów?

Swędzenie skóry głowy reakcją na środki piorące

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że nasza skóra reaguje nawet na środki piorące – jeśli skóra głowy swędzi nas głównie nocą, to należy sprawdzić, czy nie jest to reakcja uczuleniowa na środki do prania pościeli, ba czasami może to być uczulenie na ,materiał, z którego uszyta jest poszewka, na to, co znajduje się jako wypełnienie poduszki – bardzo często uczulają i to mocno pióra drobiowe, używane do tradycyjnego wypełniania poduszek.

Atopowe zapalenie skóry

Bardzo często przyczyną swędzenia skóry, w tym również na owłosionej skórze głowy, jest Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) – jest to schorzenie powiązane nie tylko ze zmianami na skórze, ale z również z psychiką – złe samopoczucie pogarsza stan. AZS dotyczy całej skóry, ale zmiany pojawiają się również na głowie.

Wszawica

Warto również sprawdzić, czy powodem swędzenia skóry nie jest wszawica. Ten stawonóg bytuje na skórze głowy, kiedy odżywia się krwią powodują powstawanie ogniskowych stanów zapalnych i wynika z tego bardzo dokuczliwe swędzenie - skóra głowy pokrywa się małymi grudkami. Wesz widać gołym okiem, również widoczne są jaja wszy tzw. gnidy.

Występują trzy rodzaje wszawicy - głowy, odzieżowa oraz łonowa. Wesz odzieżową bytuje na brudnej odzieży, związana jest ze środowiskiem marginalnym. Wszawica łonowa najczęściej bytuje na wzgórku łonowym, ale może bytować na całej owłosionej skórze człowieka – łącznie z rzęsami, ale nigdy nie umieści się na skórze głowy.

Środki na pozbycie się wszawicy dostępne są bez recepty – należy ich używać i postępować zgodnie z instrukcją, ponieważ niektóre środki niszczą i owada i gnidy, inne wymagają stosowania rozłożonego w czasie. Po pozbyciu się wesz problem swędzenia skóry głowy mija.

Problem swędzącej skóry głowy jest przykry dla osoby, która go ma, bo nie wypada drapać się w głowę w miejscach publicznych, a czasami swędzenie jest wręcz nie do wytrzymania. Obecnie, na szczęście, jest sporo kosmetyków, które mają za zadanie zmniejszyć lub w ogóle zlikwidować świąt skóry.

Zobacz także: Stosowanie maski do włosów krok po kroku

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (27)
/3 miesiące temu
Moja mama ma łuszczycę skóry głowy i bardzo ją to swędzi. Stosuje od niedawna Nefret, taki preparat, który ma pomóc łagodzić objawy tej choroby. Trzymam kciuki żeby udało jej się ją pokonać.
/7 miesięcy temu
Mi pamietam po ktoryms szamponie takim specjalistycznym pomogl eloderm z apteki.Bardzo bylam zadowolona
/rok temu
Wszawica związana jest ze środowiskiem marginalnym?? W szkołach problem jest obecny non stop. Wszy nie patrzą czy dziecko jest z rodziny patologicznej czy nie. A wyraz świąd pisze się przez D na końcu a nie T.
POKAŻ KOMENTARZE (24)