POLECAMY

Jak pozbyć się łupieżu

Często pojawia się po zimie i nie da się ukryć, że jest to jeden z najbardziej uciążliwych problemów. Dowiedz się, jaka jest przyczyna jego powstawania oraz jak się go pozbyć.
Jak pozbyć się łupieżu fot. FREE

Przyczyna:
Zwykle jest trudna do określenia. Wiadomo jednak, że jego powstaniu sprzyja łojotok i podrażnienia skóry głowy. Pojawia się stan zapalny i zaburzenia procesu keratynizacji, czyli złuszczania się naskórka. Na tym etapie może dojść do zakażenia drożdżakowatym grzybem Pityrosporum ovale, co jeszcze bardziej nasila stan zapalny. Efekt? Zaczerwienienie skóry głowy, świąd i wysypujące się z włosów białe łuski.


Pielęgnacja: Eliminacja łupieżu to nie tylko pozbycie się grzyba, ale także likwidacja stanów zapalnych i przywrócenie skórze głowy normalnego cyklu odnowy i równowagi.

Jeśli problem jest mocno nasilony, radzimy sięgać po produkty apteczne. Znajdziesz w nich bardzo skutecznie działające związki przeciwgrzybicze (np. ketokonazol), przeciwłojotokowe i ułatwiające złuszczanie (np. kwas salicylowy).

Produkty drogeryjne także są warte polecenia jako kuracje uzupełniające i profilaktyczne (jeśli problem często u ciebie nawraca). Najczęściej zawierają pirytonian cynku, octopirox, związki siarki i selenu.


Fryzura: Jeśli masz problem z nawracającym łupieżem, nie farbuj włosów na ciemne kolory. Unikaj zwłaszcza intensywnych odcieni czerwieni. Po pierwsze białe płatki będą na nich jeszcze bardziej widoczne, po drugie szampony przeciwłupieżowe bardzo przyspieszają wypłukiwanie koloru. Staraj się w miarę możliwości nie dotykać skóry głowy. Najlepiej zwiąż włosy i nie poprawiaj ich w ciągu dnia.


Masz problem z włosami? Porozmawiaj o tym na uroda.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/5 lat temu
mi bardzo pomógł szampon Pirolam z cyklopiroksolaminą, witaminami, proteinami pszenicy - naprawdę ma dobry skład, ale co najważniejsze ZWALCZA ŁUPIEŻ! Zajęło mi to 4 tygodnie nim naprawdę zauważyłam znaczącą poprawę, ale warto było - teraz już łupież mi w ogóle nie dokucza. Polecam, jak ktoś ma problem z łupieżem odpornym na inne środki.
/5 lat temu
...
/6 lat temu
a mi z kolei pomógł szampon leczniczy melaleuca. wcześniej nie mogłam znaleźć nic na mój wstydliwy problem, dopiero od niedawna mogę cieszyć się z pieknych włosów bez śniegu na głowie. :))