Czerwone włosy fot. ONS.pl

Czerwone włosy - komu pasują i jak utrzymać ich intensywny kolor

Czerwone włosy to trudny temat. Mało kto wygląda w nich dobrze, a do tego są trudne w pielęgnacji. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć, zanim wybierzesz się do fryzjera.
Małgorzata Machnicka / 16.09.2019 12:52
Czerwone włosy fot. ONS.pl

Czerwone włosy to propozycja dla pewnych siebie kobiet twardo stąpających po ziemi. Dlaczego? Odważny kolor włosów zwraca uwagę tak sam jak mocny - jeśli się na niego decydujemy, musimy lubić się wyróżniać.

Oczywiście czerwone włosy nie zawsze muszą oznaczać ognistej czerwieni, bo do tego ogólnego określenia, fryzjerski świat zalicza również te bordowe, wiśniowe, a nawet fioletowe (te ostatnio całkiem niedawno były jednym z najsilniejszych trendów w koloryzacji włosów).

Komu pasują czerwone włosy?

Poza mocnym charakterem, oczywiście musisz mieć kilka innych predyspozycji do noszenia takiego koloru. Najważniejsza jest karnacja

  • Kobiety o jasnej, mlecznej karnacji najlepiej będą prezentować się w odcieniach miedzi i truskawkowych czerwieniach.
  • Kobiety o brzoskwiniowej cerze dobrze będą wyglądały w soczystych czerwieniach wpadających w oranż.
  • Kobiety o karnacji oliwkowej świetnie będą prezentować się w mahoniowych i śliwkowych odcieniach.

Taką koloryzację, podobnie jak w przypadku rudych włosów, zdecydowanie odradzamy tym kobietom, które nie mogą pochwalić się idealną cerą. Czerwony kolor podkreśla wszystkie niedoskonałości skóry - krostki, widoczne naczynka, zaczerwienienia. 

Czerwone włosy dla kogo
fot. ONS.pl

Jak pofarbować włosy na czerwono?

W przypadku czerwonych włosów najważniejsze jest to, by kolor był jednolity i lśniący. Gorącą czerwień można uzyskać wyłącznie na zdrowych i mocnych włosach, w przypadku suchych i porowatych włosów, kolor może być niejednolity i matowy.

Włosy blond i rude 

Jeśli jesteś blondynką lub masz rude włosy, osiągnięcie ognistej czerwieni nie będzie trudnym zadaniem. Wystarczy dobrać odpowiedni odcień - pamiętaj, aby nie sugerować się kolorem na opakowaniu, zawsze korzystaj z próbnika kolorów dostępnego w każdej drogerii.

Włosy brązowe i czarne

Jeśli jesteś brunetką lub szatynką, włosy musisz poddać zabiegowi dekoloryzacji. Dopiero po mocnym rozjaśnieniu, fryzjer nałoży docelowy kolor. Inaczej jest w przypadku głębokich fioletów i wiśni - te odcienie można nakładać od razu na ciemne włosy.

Nasza rada: przed podjęciem ostatecznej decyzji, wykonaj próbną koloryzację produktami zmywalnymi np. jednodniową szamponetką lub bibułą. Przekonasz się jaki odcień do ciebie najbardziej pasuje i czy na pewno dobrze czujesz się w czerwonych włosach.

Pielęgnacja czerwonych włosów

Czerwony odcień włosów wymaga szczególnej pielęgnacji i częstej koloryzacji, ponieważ czerwony pigment bardzo szybko się wypłukuje. Poza tym, barwnik ten jest wrażliwy na światło i promieniowanie UV. Na kolor i połysk czerwonych włosów negatywny wpływ ma także chlorowana woda.

Jak więc powinna wyglądać pielęgnacja? Przede wszystkim zainwestuj w kosmetyki do włosów farbowanych - pozwolą utrzymać odpowiedni kolor możliwie najdłużej. Powinnaś też chronić włosy przed słońcem - poza nakryciami głowy stosuj spray'e z filtrami UV.

Raz w tygodniu stosuj maskę do włosów, najlepiej w towarzystwie turbana z ręcznika albo foliowego czepka, a po każdym myciu odżywkę chroniącą kolor.

Dla wzmocnienia blasku i koloru sięgnij po płukankiktóre pomogą utrzymać intensywności odcienia. Możesz kupić gotową w sklepach internetowych (np. marki Flor Illum) albo zrobić w domu np. z hibiskusa.

Na rynku pojawiły się również produkty do farbowania, które nie dają trwałego efektu - zmywają się po jednym dniu lub 2 tygodniach, ale pozwolą przetrwać między wizytami u fryzjera.

Czytaj także:
Jak zrobić rude ombre?
Komu pasuje rudy blond?