POLECAMY

ABC wypadania włosów – przyczyny, leczenie, pomocne zabiegi

Co oznacza wzmożone wypadanie włosów i jak mu zaradzić? Wszelkie wątpliwości rozstrzyga dermatolog dr n. med. Ewa Żabińska!
ABC wypadania włosów – przyczyny, leczenie, pomocne zabiegi fot. Fotolia

Ile włosów wypada dziennie u zdrowej osoby?

Na głowie zdrowego człowieka jest około 140 tysięcy włosów. Ich stan i wygląd zależą od wielu czynników, m.in. genetycznych, a także od stanu naszego zdrowia.

U każdego zdrowego człowieka wypada średnio około 50 do 100 włosów dziennie, by mogły wyrosnąć nowe. Stałe wypadanie pewnej liczby włosów jest procesem fizjologicznym, związanym z cyklicznymi zmianami zachodzącymi w mieszku włosowym.

Włosy rosną etapami

Włosy, w odróżnieniu na przykład od paznokci, nie rosną w sposób ciągły, tylko w określonych etapach.

Wyróżniamy trzy etapy wzrostu: anagen, katagen i telogen.

  1. W fazie anagenu, która trwa od 3 do 6 lat, włosy stale rosną.
  2. W katagenie trwającym około 1-2 tygodnie zatrzymują swój wzrost.
  3. Następnie w fazie telogenu wypadają.

Z tego powodu, fizjologicznie, codziennie wypada każdemu z nas nawet do 100 włosów, by zrobić miejsce w mieszkach włosowych dla nowych włosów. U osób, które myją głowę codziennie, proces ten przebiega regularnie, natomiast osoby myjące głowę na przykład raz w tygodniu, zauważą wyraźnie większe wypadanie podczas mycia i czesania. Nie jest to niepokojący objaw.

Zaniepokoić powinno, gdy na szczotce, pod prysznicem czy na poduszce codziennie zostaje bardzo dużo włosów. Jeśli więcej ich wypada niż odrasta, może dojść do przerzedzenia lub nawet wyłysienia. Aby zaradzić wypadaniu włosów, dermatolodzy najpierw muszą znaleźć przyczynę tego problemu.

Które choroby powodują wypadanie włosów?

Włosy są narażone na działanie wielu szkodliwych czynników. Osłabiają je i uszkadzają zabiegi kosmetyczne, np. farbowanie, trwała ondulacja, suszenie, ściąganie gumką. Szkodliwy wpływ ma również przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, wiatr, mróz, promienie UV, zanieczyszczenia powietrza, a także dym papierosowy. Niewłaściwa pielęgnacja, czyli np. częste farbowanie włosów, zwłaszcza farbami złej jakości, nadużywanie suszarek, lokówek i prostownic, zły dobór kosmetyków powodują zniszczenie włosów, ich łamliwość, przesuszenie, rozdwajanie końcówek, ale rzadko wypadanie. Jednak pojawienie się łupieżu czy łojotokowego zapalenia skóry i zaniedbanie leczenia może przyczynić się do wypadania włosów.

U kobiet przyczyną wypadania włosów mogą być niektóre choroby, m.in. choroby zakaźne i nowotworowe, cukrzyca, zaburzenia hormonalne, depresja, niedobory pokarmowe, anemia czy choroby wątroby. Stan włosów może pogarszać się powoli u osób chorujących na choroby przewlekłe, na przykład niedoczynność lub nadczynność na tarczycy. Wypadanie mogą powodować także niektóre leki przyjmowane przewlekle, np. leki nowotworowe, przeciwłuszczycowe, zmniejszające krzepliwość krwi, środki przeciw wymiotom i leki hormonalne, restrykcyjna dieta, stres, a także poród.

U panów winne są zwykle męskie hormony, które wywierają niekorzystny wpływ na mieszki włosowe w rejonie głowy owłosionej (poziom hormonów jest wówczas prawidłowy, lecz niekorzystnie oddziałują one na mieszek włosowy).

Nowości do włosów!

Diagnoza pod mikroskopem

Dzięki nowoczesnej aparaturze i wiedzy o włosach, lekarze bez trudu znajdują przyczynę problemów z fryzurą. Wystarczy proste badanie skóry głowy, by postawić diagnozę. Jedną z metod jest badanie wyrwanych włosów pod mikroskopem, czyli trichogramem (badanie korzenia włosa). Pozwala określić proporcje włosów występujących w trzech wspomnianych wcześniej fazach wzrostu (anagen, katagen,telogen) oraz obecność włosów patologicznych.

Aby wykonać trichogram, potrzeba zbadać korzenie kilkudziesięciu wyrwanych włosów. Przed badaniem nie powinno się myć włosów przez około 3 dni. Pobranie włosów do badania trwa kilka minut. Badanie kosztuje około 160 zł.

Inną metodą diagnostyczną, badającą włosy i skórę głowy jest trichoskopia. Wykonanie badania przypomina nieco technikę badania usg. Lekarz przesuwa końcówkę urządzenia po skórze głowy, a uzyskany obraz, w powiększeniu, widoczny jest na ekranie komputera i zapisywany.

Po trichoskopii można stwierdzić, w jakim stanie są włosy, mieszki i skóra głowy. Dzięki temu badaniu dowiadujemy się, dlaczego włosy wypadają, jakie mogą być tego przyczyny. Trichoskopię wykonuje się nie tylko w celach diagnostycznych, ale również do oceny, czy nastąpiła poprawa od poprzedniego badania, na przykład po zastosowanym leczeniu. Badanie kosztuje około 200 zł.

Inną metodą badania jest biopsja skóry głowy. Jest ona potrzebna, gdy inne wyniki badań nie dają wystarczających informacji niezbędnych do podjęcia decyzji o leczeniu. Wykonuje się ją najczęściej wtedy, gdy mimo wielu badań nie jest znana przyczyna wypadania włosów.

Biopsję robi się wyłącznie na zlecenie (skierowanie) lekarza, który wskazuje miejsce, z którego ma być wykonana, a także sposób badania. Badanie polega na pobraniu, w znieczuleniu miejscowym, wycinka skóry głowy o wielkości około 3x3 mm i badaniu pod mikroskopem przekroju skóry. Pobranie próbki skóry do badania trwa około 15 minut i kosztuje 160 zł.

Jak zapobiec elektryzowaniu się włosów?

Gdy androgeny dominują, włosy wypadają

Wypadanie włosów u kobiet ma najczęściej charakter rozlany, obejmujący równomiernie całą głowę. Czym jest typ łysienia telogenowego, czyli ze wzmożonym wypadaniem włosów w fazie telogenu?

Jest to stan, którego przyczyną jest jakiś bodziec przedwcześnie kończący wzrost włosów, czyli fazę anagenową. Stan taki może wywołać wiele przyczyn, np.  choroba przebiegająca z wysoką gorączką, wstrząs emocjonalny, poważny zabieg operacyjny, poważny uraz fizyczny, poród, rygorystyczna dieta. Od chwili zdarzenia do wypadnięcia włosów upływa 2 do 5 miesięcy. Najistotniejszym elementem leczenia jest wyeliminowanie jego przyczyny. W tym typie wypadania włosów dobre rezultaty daje mezoterapia igłowa.

U kobiet dojrzałych, częściej niż u pań w młodszym wieku, obserwuje się łysienie androgenowe. Jest to schorzenie, które identycznie, jak u mężczyzn, występuje pod wpływem działania androgenów i predyspozycji genetycznej. Po menopauzie, kiedy spada poziom estrogenów i zaczynają dominować androgeny, zjawisko staje się częstsze.

W przypadkach pojawienia się nasilonego androgenowego łysienia u młodej kobiety niezbędne jest oznaczenie poziomu hormonów: testosteronu i dihydroepiadrosteronu. Leczenie polega na zastosowaniu na skórę głowy owłosionej 2% roztworu minoksydylu. Uzupełnieniem tej terapii może być w niektórych przypadkach mezoterapia. U kobiet włosy wypadają przede wszystkim z okolicy szczytu głowy, niezwykle rzadko pojawiają się tzw. zakola.

U mężczyzn łysienie androgenowe jest bardzo częstą przyczyną wypadania włosów. Dotyczy większości panów, może być mniej lub bardziej nasilone, a przede wszystkim zaczynać się w różnym wieku. Włosy najczęściej wypadają u panów z okolicy szczytu głowy i czoła. Androgeny, które są sprawcą wypadania włosów u mężczyzn, wywierają inny efekt w mieszkach włosowych tych rejonów, a inny w obrębie brody i włosów potylicy. Stąd nawet w nasilonym łysieniu męskim, pas włosów z tyłu głowy pozostaje oszczędzony.

U panów, we wczesnym etapie schorzenia, stosuje się leczenie farmakologiczne. Podobnie jak u kobiet można też zastosować zewnętrznie minoksydyl, w stężeniu 5%.

W początkowej fazie łysienia androgenowego możemy przywrócić wzrost włosów w miejscach, gdzie nastąpiło wypadanie i zatrzymać jego dalszy rozwój. Warto działać od razu, gdy zauważymy, że włosy wypadają, bowiem leczenie łysienia w zaawansowanym stadium będzie nieskuteczne.

U mężczyzn, w początkowym okresie łysienia, można stosować przeszczep włosów pobranych z pasa potylicznego i "posadzonych" w przednich rejonach głowy.

Pomocne zabiegi w gabinetach kosmetycznych

W przypadku wypadania włosów u pań dobre rezultaty daje mezoterapia igłowa. Polega ona na płytkim podawaniu w owłosioną skórę głowy preparatów będących koktajlami substancji niezbędnych do wzrostu włosa i silnie go stymulujących.

Kluczem powodzenia mezoterapii głowy jest powtarzalność i systematyczność w wykonywaniu zabiegów. Przykładowy schemat mezoterapii to: 4 zabiegi wykonane 1 raz w tygodniu, następnie 4 zabiegi co dwa tygodnie, następnie terapia podtrzymująca: 1 zabieg co miesiąc.

Zabieg wykonuje się bez znieczulenia. Nie jest bolesny, gdyż igiełki są bardzo cieniutkie, a ukłucia płytkie.

Bardzo dobre rezultaty w terapii wypadania włosów daje również zastosowanie osocza bogatopłytkowego. Leczenie to polega na pobieraniu krwi pacjenta, odwirowaniu jej i podawaniu metodą mezoterapii w skórę głowy owłosionej.

Włosy tłuste u nasady i suche na końcach – co robić?

Autor: dr n. med. Ewa Żabińska, specjalista dermatolog, członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych, Europejskiego Stowarzyszenia Kosmetologii i Dermatologii Estetycznej, Klinika Medycyny Estetycznej Czas Kobiety.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (8)
/7 miesięcy temu
Najważniejsze to się (a raczej żeby ktoś ciebie) dobrze zdiagnozował w kontekście źródła wypadania włosów, u mnie problemem było akurat łysienie androgenowe, włosy były przerzedzone i coraz cieńsze, dlatego jestem po zabiegu Regenera Activa u dr Rybickiej, minęły 3 tygodnie i juz widzę ze jest lepiej, teraz czekam na więcej :)
/rok temu
panienka39 nadal masz ten problem? spróbuj plastry przeciw wypadaniu włosów Dermastic. Przyklejasz sobie tylko na noc, wiec nie jest kłopotliwe. ale cała kuracja trwa 8 tygodni.
/rok temu
Hej. Ja znam przyczyne wypadania włosów i biore leki ale nadal włosy wypadaja. Możecie polecić jakies kuracje, ale takie które działaja kompleksowo. Chodzi mi o działanie na skóre głowy i na strukture włosa. chce żeby to było całosciowe działanie, które pozwoli na trwały efekt kuracji.
POKAŻ KOMENTARZE (5)