Jest wiele symboli, które kojarzą nam się z Wielkanocą, jednak jednym z najbardziej oczywistych jest oczywiście święconka. Tradycyjny koszyczek z pokarmami, które błogosławimy, by zapewnić swojej rodzinie dobrobyt i zdrowie na kolejny rok, to absolutna konieczność na świątecznym stole.
Oprócz produktów spożywczych, takich jak jajka, mięso i chleb, wiele osób decyduje się włożyć do święconki rośliny i dekoracje. Jest jednak kwiat, który często pojawia się w koszyczkach, a zdecydowanie nie powinien przebywać blisko żywności. O której roślinie mowa?
Jakiego kwiatu nie wkładać do święconki?
Chodzi tu o żonkile, pochodzące z rodziny narcyzów. Chociaż stanowią piękną ozdobę naszego ogrodu, a dodane do bukietów roztaczają słodki zapach, są to kwiaty silnie trujące, zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.
Kwiaty z rodziny narcyzów mają swój system ochronny, którym jest wytwarzanie lycoriny trującej substancji z grupy alkaloid, której najwięcej jest w cebulkach. Może ona wywoływać silne podrażnienia u alergików, ale nie tylko.
Spożycie jakiejkolwiek części żonkila lub narcyza objawiać się może bólami brzucha, wymiotami i mdłościami, wzrostem ciśnienia, dusznościami, zaburzeniami pracy serca, a nawet śmiercią. Dlatego właśnie kwiaty te nie powinny znajdować się w pobliżu żywności, ponieważ istnieje ryzyko skażenia jedzenia lycoriną.
Mało tego, substancja ta może też zaszkodzić naszym uprawom w ogródkach. Cebulki żonkili oraz innych kwiatów narcyzowatych zatruwają alkaloidem ziemię wokół siebie, dlatego mogą zatruwać rosnące obok zioła i warzywa, tym samym dostając się do naszego organizmu.
Do dekoracji święconki znacznie lepiej jest użyć kwiatów jadalnych, takich jak bratki, fiołki czy nasturcje. Są nie tylko bezpieczne dla naszego zdrowia, ale też stanowią bardzo smaczny dodatek do dań.
Może cię też zainteresować:
Kwiaty na Wielkanoc - jakie kwiaty na wielkanocny stół?
Czym malować pisanki? Zobacz, jak pomalować jajka na Wielkanoc
Jak wygląda Wielkanoc w innych krajach?