Zmiany w dodatku covidowym dla medyków. Nie każdy z nich zostanie nagrodzony za walkę z pandemią

Dodatek finansowy dla medyków walczących z pandemią fot. Adobe Stock
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która jasno określa, kto może liczyć na dodatkowe pieniądze za nadprogramową pracę w czasie pandemii. Komu będą się należały?
/ 30.11.2020 11:08
Dodatek finansowy dla medyków walczących z pandemią fot. Adobe Stock

Chyba nie musimy nikomu mówić, jak ciężko w czasie pandemii (i nie tylko) pracują lekarze i cały personel medyczny. Służba zdrowia została wystawiona na próbę i daje z siebie wszystko, by pomóc każdej osobie chorej i ratować życie zakażonych. W związku z tym pomysł dodatkowego wynagrodzenia ich za nadgodziny i nadprogramowe dyżury wydaje się bardzo rozsądny. I tak było, dopóki rząd nie postanowił tych dodatków ograniczyć. 

Ograniczenie dodatków dla medyków w czasie pandemii

Jak informuje PAP, w niedzielę 29 listopada kancelaria prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda podpisał ustawę, która przewiduje, że dodatki „pandemiczne” będą otrzymywać jedynie medycy administracyjnie skierowani do pracy przy chorych na COVID-19. Pieniędzy nie otrzymają więc lekarze i służby medyczne, którzy dobrowolnie pomagają zakażonym. 

W sobotę Sejm opowiedział się za tym, by dodatki w wysokości 100% wynagrodzenia przysługiwały jedynie tym pracownikom medycznym, którzy są zaangażowani w leczenie chorych na COVID-19, ale zostali do tej pracy skierowani przez wojewodę - czytamy w cytowanym przez PAP komunikacie kancelarii prezydenta

To jednak nie wszystko. Z podpisanego przez Andrzeja Dudę dokumentu wynika też, że medycy, którzy wskutek swojej pracy sami zarazili się koronawirusem, nie będą otrzymywać 100% wynagrodzenia w czasie kwarantanny. Będzie ich obowiązywać normalne zwolnienie lekarskie. 

Ustawa podpisana przez prezydenta ma być korektą poprzedniej nowelizacji covidowej, którą Senat rozpatrywał w sierpniu 2020 roku. Wówczas dodatek 100% wynagrodzenia miał przysługiwać wszystkim pracownikom ochrony zdrowia zaangażowanym w leczenie chorych na COVID-19, a nie tylko tym skierowanym do takiej pracy decyzją administracyjną.

Zobacz więcej wiadomości z Polski i ze świata: 
Planujesz Wigilię w gronie większym niż 5 osób? Uważaj, możesz dostać nawet 30 tys. zł kary
Brakuje miejsc w kostnicach. "W ostateczności możemy stawiać namioty i trzymać ciała na powietrzu"
Masowe testy na koronawirusa w Polsce? Wytypowano województwa, które zostaną przebadane jako pierwsze
"Przekroczyliśmy próg narodowej kwarantanny". Czy statystki dotyczące zakażeń koronawirusem są zaniżone?

Redakcja poleca

REKLAMA