Zakaz handlu w niedzielę – jak sklepy chcą go ominąć?

zakupy fot. Fotolia
Gdzie będzie można robić zakupy mimo zakazu handlu?
Marta Słupska / 01.10.2018 14:17
zakupy fot. Fotolia

Zakaz? Ograniczenie? Nie dla dużych sklepów. Aż chciałoby się powiedzieć „Polak potrafi”.

Otwieramy, bo mamy piekarnię?

Według nowego projektu ustawy od marca przyszłego roku handlowe będą jedynie dwie niedziele w miesiącu – pierwsza i ostatnia. W 2019 roku zakupy będzie można robić już tylko w jedną niedzielę, a rok później – w żadną (z pewnymi odstępstwami). Pomysł ten nie podoba się nie tylko wielu Polakom, ale też właścicielom sklepów i supermarketów, którzy już rozmyślają, jak – zgodnie z prawem – ominąć zakaz.

Dowiedz się więcej o zakazie handlu w niedzielę!

Okazuje się, że pewne punkty ustawy można łatwo „obejść” dzięki temu, że w projekcie znajduje się lista wyjątków, których zakaz nie obowiązuje. Należą do nich m.in. piekarnie, które będą mogły być otwarte niezależnie od dnia tygodnia. To luka, którą chcą wykorzystać popularne dyskonty i supermarkety, m.in. Biedronka, Auchan, Tesco, Carrefour czy Lidl – wszystkie bowiem wypiekają chleb i bułki na swoim terenie, a dzięki temu będą mogły być otwarte również w niedziele.

Innym wyjątkiem są „punkty obsługujące podróżnych”, do których należą m.in. sklepy na dworcach. Czy w związku z tym Biedronka lub centrum handlowe, które są częścią dworców, będą mogły być otwarte w niedziele w dniu oficjalnego zakazu?

Na razie to tylko gdybanie i rozważania, które pokazują, że projekt ma wiele luk i należałoby go poprawić i uściślić. Teraz zajmie się nim Senat. Jeśli wejdzie w życie, zacznie obowiązywać już za trzy miesiące.  

W którym supermarkecie jest najtaniej?

Redakcja poleca

REKLAMA