Już wkrótce w holenderskiej konstytucji najpewniej znajdzie się zapis zakazujący dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i niepełnosprawność. Artykuł 1. holenderskiej konstytucji głosił:
Dyskryminacja ze względu na religię, przekonania, poglądy polityczne, rasę lub płeć luz z jakichkolwiek innych przyczyn jest niedozwolona.
Teraz doprecyzowane mają zostać jeszcze 2 kategorie: niepełnosprawność i orientacja seksualna. Wszyscy mają mieć zapewnione bezpieczeństwo i równe traktowanie bez względu na to, kogo kochają i kim się czują.
Zakaz dyskryminacji osób LGBT+ w Holandii
Holandia jest pierwszym krajem, w którym zalegalizowano jednopłciowe związki małżeńskie. Od 1 kwietnia 2001 roku na terenie Holandii (z wyjątkiem Antyli Holenderskich i Aruby) można zawrzeć jednopłciowe małżeństwo. Holenderskie prawo zezwala także na adopcję dzieci przez pary jednopłciowe.
Poprawkę do konstytucji, która zakazuje dyskryminacji osób LGBT+ przegłosowano w holenderskim parlamencie 30 czerwca br. Takich zmian jeszcze we wrześniu 2019 roku domagali się przedstawiciele organizacji COC Nederland, wspierającej społeczność LGBT.
Najwyższy czas, aby prawa, o które ciężko walczyliśmy, były zapisane w konstytucji. Dzięki temu kolejne pokolenia nie będą musiały martwić się przyszłość. Wzywamy rządzących do działania.
- napisano w liście otwartym do rządu.
Z dowodów osobistych zniknie informacja o płci
W ciągu kilku najbliższych lat, z dowodów osobistych osób mieszkających w Holandii, ma zniknąć także zapis dotyczący płci. Nie jest to jednak nowość, bo np. w niemieckich dowodach osobistych także taka informacja nie widnieje.
Jest to niepotrzebna informacja.
- powiedziała minister Ingrid van Engelshoven.
Wszystko po to, by ułatwić życie tym osobom, które nie utożsamiają się z żadną z płci. Najprawdopodobniej oznaczenia płci w dowodzie osobistym nie będzie w 2024 lub 2025 roku, kiedy ma rozpocząć się proces wymiany dokumentów.
Przed dwoma laty Holandia zrobiła krok w kierunku uznania trzeciej płci. Osoby transpłciowe otrzymały prawo do nieumieszczania zapisu o płci w akcie urodzenia. Także w Niemczech od 2013 roku rodzice dziecka mogą wpisać w akcie urodzenia „nieokreśloną” płeć dziecka.
Zobacz więcej informacji:Paulina Młynarska nie przebiera w słowach, krytykując Kingę Dudę. „Co ty tam w ogóle wczoraj robiłaś?”Po pandemii nawet 10 milionów dzieci może nie wrócić do szkół. Statystyki nie napawają optymizmemOd kiedy wreszcie będzie można skorzystać z bonu turystycznego? Wicepremier podaje możliwą datę