Od 2 tygodni trwają wakacje, rozpoczęły się już pierwsze turnusy kolonijne, rodziny wyjeżdżają w góry, nad morze, w malownicze zakątki Polski. Tymczasem prace legislacyjne nad przyjęciem ustawy o Polskim Bonie Turystycznym wciąż trwają.
Rodzice opłacając dzieciom wypoczynek nie mogą skorzystać z obiecanych przez rząd 500 zł. Kiedy to się uda?
Kiedy zostanie wdrożony bon turystyczny?
Na początku lipca pisaliśmy o poprawkach, jakie przyjął Senat. Zgodnie z nimi, bon turystyczny ma trafić także do emerytów i rencistów. Tymczasem Sejm nadal nie zajął się ustawą, zgodnie z harmonogramem, głosowanie w Sejmie ma odbyć się w dniach 15 - 16 lipca.
Zgodnie z zapowiedzią wiceminister Jadwigi Emilewicz, wdrożenie systemu ma być gotowe jeszcze w lipcu:
Ja mogę z całą pewnością powiedzieć, że systemy informatyczne Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Polskiej Organizacji Turystycznej są gotowe do tego, aby 26 lipca ruszyły pierwsze świadczenia.
- powiedziała Jadwiga Emilewicz na antenie telewizji WP.
Ustawa o Polskim Bonie Turystycznym będzie wymagała jeszcze podpisu prezydenta.
Jak można wykorzystać bon turystyczny?
Bon turystyczny nie będzie miał formy świadczenia pieniężnego, które wpłynie bezpośrednio na konto. Aby z niego skorzystać, trzeba będzie zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.
Bon będzie można wykorzystać np. do opłacenia pobytu w pensjonacie, hotelu, gospodarstwie agroturystycznym, lecz także sfinansowania obozu sportowego czy kolonii. Jego termin ważności to koniec marca 2022.
Chcąc skorzystać z bonu turystycznego, trzeba będzie okazać go podczas rezerwacji lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.
Wsparcie ma być niezależne od dochodów. Czytaj więcej na temat bonu turystycznego: pot.gov.pl
Zobacz więcej informacji:Nad Bałtykiem drogo nie tylko w restauracjach. Nie uwierzysz, ile kosztują... toalety na plażyWłochy i Chorwacja tańsze niż Bałtyk. Polacy pokazali rachunki z urlopu„Nareszcie rząd zajął się najbiedniejszymi. Wreszcie mam szansę pojechać na wakacje!" - pisze Klaudia w liście do redakcji