Od 16 marca szkoły, przedszkola i żłobki są zamknięte w całym kraju. Zajęcia dydaktyczne w placówkach nie odbywają się już od 12 marca, a placówki miały pozostać zamknięte do 25 marca 2020.
Coraz częściej słychać jednak głosy, że 2 tygodnie to zbyt krótko, by zatrzymać rozwój pandemii koronawirusa.
Czy rząd planuje przedłużenie okresu zamknięcia szkół?
Wszystko oczywiście zależy od tego, jak będzie rozwijała się pandemia koronawirusa w Polsce. Minister Zdrowia ostrzega, że szczyt zachorowań w Polsce przypadnie najprawdopodobniej za 2-3 tygodnie a otwieranie w tym czasie szkół byłoby niestosowne.
To jest, więc kwestia czasu, kiedy wydamy kolejne rozporządzenie mówiące o tym, że wydłużamy okres zamknięcia placówek - powiedział dzisiaj w TVP Dariusz Piontkowski.
Wiemy zatem, że przerwa w szkole zostanie wydłużona. Najprawdopodobniej aż do świąt wielkanocnych uczniowie nie pojawią się w szkołach.Co będzie dalej - dowiemy się w najbliższym czasie.
Bardzo prawdopodobne, że tak będzie, że kolejnym momentem, do którego przedłużymy okres zamknięcia szkół, to będą święta wielkanocne, i po tym terminie będziemy sprawdzali co dalej
- mówił Dariusz Piontkowski.
Krótsze wakacje w 2020 roku? Wyjaśniamy
Zaniepokojenie budzi kwestia ewentualnego skrócenia wakacji. Wydłużenie czasu wolnego od zajęć w szkole może spowodować duże zaległości w materiale lekcyjnym.
Oto co odpowiedział premier:
Nie ma teraz takich planów. Przypomnę, że rok temu była też sytuacja niekomfortowa dla uczniów i dla grona pedagogicznego, ponieważ był protest nauczycieli. Przez dłuższy czas (kilka tygodni) również lekcje były zawieszone, i tak to wszystko zostało skompresowane, że matury odbyły się w terminie, również egzaminy, wakacje nie zostały skrócone.
- powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Zgodnie z przedstawionym stanowiskiem rządu nie należy więc na razie obawiać się skrócenia wakacji.
Czy termin egzaminów zostanie przesunięty
Minister Dariusz Piontkowski wypowiedział się odnośnie ew. zmiany terminów ważnych dla uczniów egzaminów. Chodzi m.in. o egzamin ósmoklasisty, który zgodnie z planem powinien odbyć się w drugiej połowie kwietnia (21 - 23 kwietnia). Termin tegorocznych matur to 4 - 22 maja.
Tak jak rozmawialiśmy z dyrekcją Centralnej Komisji Egzaminacyjnej nawet taki okres wydłużenia przerwy w zajęciach w szkołach, tych standardowych jeszcze nie powodowałby potrzeby, chociażby zmiany terminu egzaminów, a jeżeli wprowadzimy zdalne nauczanie na dużą skalę - tak jak zakładamy - to także prawdopodobnie nie będzie potrzeby zmiany terminów zakończenia zajęć szkolnych
- powiedział minister Dariusz Piontkowski.
Co jednak należy podkreślić, jeśli przerwa w zajęciach zostanie dodatkowo wydłużona, i uczniowie do 21 kwietnia nie pojawią się w szkołach, wówczas terminy egzaminu ósmoklasisty zostaną przesunięte na maj lub początek czerwca.
Koronawirus w Polsce: najnowsze informacje: