Plaże stały się przeludnione w czasie pandemii fot. Fotolia

3,5 mln zakażeń koronawirusem na świecie, a plaże pękają w szwach. Kontrowersyjne zdjęcie obiegło sieć

USA pozostaje niezmiennie epicentrum pandemii koronawirusa. Mimo wyraźnego zagrożenia mieszkańcy kraju nie wyglądają na przerażonych i tłumnie odwiedzają plaże nad oceanem. Jedno ze zdjęć, które uwieczniło opalające się tłumy wywołało falę krytyki w sieci.
/ 05.05.2020 11:43
Plaże stały się przeludnione w czasie pandemii fot. Fotolia

Na dzień 5 maja szacuje się, że w USA koronawirusem zakażonych jest już 1,2 miliona osób. Zmarło 69 tys. z nich. Mimo dramatycznych statystyk Amerykanie nie tracą dobrych nastrojów i w ostatni kwietniowy weekend tłumnie ruszyli na plażę w Newport w Kalifornii. Tłumy postanowiła uwiecznić na zdjęciu mieszkanka miasta i fotografka Mindy Schauer, która podzieliła się nim na Twitterze. 

Tłumy na plaży w Newport w USA

W związku z wysokim zagrożeniem epidemiologicznym, władze stanu Kalifornia na początku marca zdecydowały o zamknięciu plaż nad oceanem Atlantyckim, by zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo. Po kilku tygodniach postanowiono jednak, że sytuacja zdaje się stabilizować i obostrzenia poluzowano. To doprowadziło do nieodpowiedzialnych zachowań. 

Mindy Schauer na swoim koncie na Twitterze opublikowała fotografię wykonaną 25 kwietnia 2020 roku. Wyraźnie widać na niej tłumy wygrzewające się na plaży w Newport. Dziesiątki kolorowych parasoli, dzieci grające w piłkę, rodzice popijające zimne napoje i smarujący się olejkiem do opalania. Aż trudno uwierzyć, że to krajobraz z czasów pandemii koronawirusa. 

Wiele osób podważało wiarygodność fotografii, jednak media takie jak The Guardian czy Newsweek potwierdziły jego pochodzenie i datę utworzenia. Oznacza to, że mieszkańcy Newport naprawdę zignorowali panujące na świecie procedury bezpieczeństwa. 

Według danych na 2 maja w Kalifornii zakażonych koronawirusem zostało 53 616 osób. Zmarło 2215. W samym hrabstwie Orange liczba zakażonych wynosi 2774, zmarłych - 52. W związku z tłumami, które pojawiły się na plażach, władze zadecydowały o ponownym ich zamknięciu. 

Czy w czasie pandemii można iść na plażę? 

A jak sytuacja wygląda w Polsce? Plażowanie nie jest zakazane, jeśli zachowamy odpowiedni dystans społeczny i będziemy mieć na sobie maseczkę ochronną. Nie zaleca się jednak całodniowego opalania, a raczej spacer brzegiem morza celem zaczerpnięcia świeżego powietrza. 

Zobacz więcej wiadomości o koronawirusie:„Łowcy wirusów” do tej pory odkryli już 500 koronawirusów u nietoperzyGrecja i Cypr otwierają hotele. Wakacje możliwe jeszcze w tym rokuNie tylko Empik i Reserved. Kolejna popularna sieciówka wycofuje się z galerii handlowych