Przy wielu z nich otwierałyśmy oczy ze zdumienia i pytałyśmy się nawzajem w redakcji: „Serio?! Wiedziałaś o tym?”…
Słodycz, która zabija
Są puchate, kolorowe, wydają się pocieszne i nieco fajtłapowate, ale to tylko pozory: w rzeczywistości to krwiożercze bestie, które tylko czekają, by nas uśmiercić. No, może bez przesady, ale na pewno są niebezpieczne i w niesprzyjających okolicznościach faktycznie mogą poważnie nas zranić, a nawet pozbawić życia.
O kim mowa? O zwierzętach, o których na co dzień myślimy w ciepły sposób, nieraz mylnie sądząc, że są słodkie i niegroźne. Większość z nich znamy z ogrodów zoologicznych, niektóre jednak możemy spotkać na wakacjach, a nawet hodować w domach. Jeśli się z nimi zetkniecie, miejcie się na baczności. W naszej galerii możecie zobaczyć, o które gatunki chodzi i co nam zagraża z ich strony.
Piękne i dostojne: oto zdjęcia i opisy 5 najpopularniejszych ras kotów krótkowłosych
Lampart morski to gatunek ssaka z rodziny fokowatych. Wygląda słodko, ale wbrew pozorom to drapieżnik, który żywi się m.in. pingwinami. Znane są przypadki, gdy lamparty morskie zachowywały się agresywnie i atakowały ludzi!
To zwierzątko o ogromnych, uroczych oczach i malutkich paluszkach to kukang - gatunek ssaka z rodziny lorisowatych. Gdy większość z nas go widzi, ma ochotę pogłaskać i przytulić, kukangi są bowiem bardzo pocieszne i z wyglądu dość fajtłapowate. Z tego względu niestety od pewnego czasu coraz więcej osób na świecie decyduje się hodować je w domach. Niestety, bo to dla tych zwierząt bardzo niedobre rozwiązanie. Jeśli należycie do osób, które zachwycają się ich słodkim wyglądem, być może zdziwi was to, że kukangi to... najbardziej toksyczne ssaki na świecie. Naprawdę, ich ugryzienie jest bardzo niebezpieczne! Z tego powodu zwierzakom przeznaczanym do trzymania w domu wyrywa się kły i pazury. Potem właściciele muszą zajmować się tym sami, co powoduje częste zakażenia i prowadzi do bolesnej śmierci tych uroczych zwierzątek... To dlatego hodowanie kukangów w domu nie jest dobrym pomysłem.
Występują w bajkach i filmach familijnych i zazwyczaj przedstawiane są jako fajtłapowate misie, które aż się proszą o przytulanie. Tymczasem pandy bywają naprawdę groźne i, jak to niedźwiedziowate, mogą zaatakować!
O łabędzia w Polsce nietrudno: często można je spotkać w parkach i przy jeziorach. Spacerowicze często je dokarmiają, a nawet starają się pogłaskać. Łabędzie bywają jednak agresywne i, gdy czują zagrożenie, zdarza im się boleśnie atakować...
Silne, duże i mądre - to chyba trzy przymiotniki, które najczęściej kojarzymy ze słoniami. Do nich powinniśmy jeszcze dopisać jeden - "niebezpieczne" - dość często zdarza się bowiem, że atakują i zabijają ludzi. Oczywiście robią to wtedy, gdy czują się zagrożone i chcą się bronić. Niestety, od lat słonie zabijane są m.in. dla ich kości słoniowych, więc o tego typu sytuacje nietrudno...
Kolorowe żabki podobne do tej ze zdjęcia to drzewołazowate, czyli rodzina płazów, która zamieszkuje Amerykę Środkową i Południową. Wyglądają pięknie, ale są niezwykle toksyczne, a ich jaskrawe ubarwienie to znak ostrzegawczy dla wszystkich dookoła: nie dotykaj mnie, bo zginiesz!
Na koniec naszego zestawienia słodziak wśród słodziaków, czyli delfin. Kto by się go bał? Tymczasem delfiny są niesamowicie inteligentnymi zwierzętami, a swoje umiejętności wykorzystują w różny sposób. Uważa się, że to jedyny gatunek zwierząt, któremu zdarza się zabić bez żadnej wyraźnej przyczyny...